KDE KONČÍ PENÍZE VYBRANÉ OD LIDÍ ZA VODU, JE-LI SPRÁVA VODY V RUKOU MĚST A KONCERNŮ?

Peníze vybrané od lidí končí v obnově trubek a ne v zahraničí

Posledních 20 let

V nedávné minulosti se o vodu staralo 11 krajských státních vodáren, které vlastnily vodárenskou infrastrukturu a zajišťovaly distribuci a čištění odpadních vod (provozování infrastruktury) a současně odpovídaly za obnovu a rozvoj vodárenské infrastruktury. V žádném případě neposílaly peníze od  lidí, vybrané z vodného a stočného, na účty soukromých firem do zahraničí.

V letech 93-94 tyto podniky stát zrušil a místo nich založil cca 50 okresních vodáren. Ty dostaly zdarma města a obce, jejichž hlavní prioritou byla také obnova a rozvoj infrastruktury. Peníze vybrané od lidí proto stále končily v infrastruktuře, nikoliv v zahraničí.

Obce získaly milióny a přišly o miliardy

Dnes máme v ČR více než 2.500 firem, které prodávají vodu. Všechny chtějí inkasovat zisk z vody, ale obnovu vodárenské infrastruktury většina financovat nemusí! Došlo k oddělení neoddělitelného. K oddělení studny od vody. Obce přišly o miliardy, které lidé zaplatí, ale k obcím nedotečou. Obce nemají peníze, ale zůstala na nich povinnost financovat obnovu infrastruktury.

Pohyb financí z vody v případě, kdy obce mají obchod s vodou zcela v rukou

Dopady na města, obce a občany

Od roku 2008 má H. Králové vodu vždy dražší než Pardubice. Rozdíl se stále zvyšuje. V roce 2016 je 13,65 Kč/m3. Slibovaný inflační růstu cen vody v Hradci byla lež. Vak H. Králové díky smlouvě s Veolií nemůže čerpat dotace z EU a desítky miliónů vybrané od lidí za vodu tečou do zahraničí. Městské vodárně Vak H. Králové šéfuje člověk, kterého léta platí koncern.

Prodává Vám vodu městská vodárna, které trubky sama provozuje?

Pak je obchod s vodou nastaven ve prospěch měst, obcí a státu. Vodárny plní cíle, které stanoví samosprávy a hájí priority měst a obcí. Zájmy koncernů neřeší, ani na ně nemusí brát žádný zřetel. Nic z toho, co koncerny preferují, dělají a jsou schopny ovlivnit nemusí řešit, protože je mezi lidi a městskou vodárnu nepustily.

Priorita městských vodáren je:

  • obnova a rozvoj vodárenských sítí
  • ochrana životního prostředí
  • zdraví občanů a čistá voda
  • sociální smír a rozumná cena vody
  • obrana a bezpečnost státu

Prodává Vám v regionu vodu zahraniční koncern?

Pak si ověřte, zda jediným cílem obchodu s vodou není pumpovat co nejvíce peněz od lidí a od města na účty majitelů koncernů. Často zjistíte, že obcím zůstaly povinnosti a zisky skončily u údajných  "strategických investorů", kteří povinnost financovat vodárenskou infrastrukturu nemají.

Priorita soukromých vodáren je:

  • zisk na účtech majitelů koncernů

Srovnání vodáren v rukou měst a v rukou koncernu z pohledu rozpočtů obcí, čerpání dotací a cen vody

Ne všude byly vazalské smlouvy uzavřeny. V řadě regionů rozumní a slušní zastupitelé vodu a městské vodárny ubránili. Díky tomu je dnes možné porovnat, pro koho obchod s vodou funguje. Zda je "privatizace" velká lumpárna nebo pro města a lidi výhodný ekonomický zázrak.

Pardubice

obchod s vodou v rukou

městského Vaku Pardubice

  • Prodejce vody: Vak Pardubice
  • Vlastník sítí: Vak Pardubice
  • cena vody 2004: 47,52 Kč/m3 vč. DPH
  • Pokus vyvést zisky z Vaku: 2005 - neúspěšný
  • Dotace z EU: ANO - čerpá Vak Pardubice

Pardubice - města

cena vody 2016: 81,70 Kč/m3 vč. DPH

cena vody 2018: 89,60 Kč/m3 vč. DPH

Hradec Králové

obchod s vodou v rukou

zahraničního koncernu Veolia

  • Prodejce vody: Královéhradecká provozní
  • Vlastník sítí: Vak Hradec Králové
  • cena vody 2004: 45,00 Kč/m3 vč. DPH
  • Pokus vyvést zisky z Vaku: 2005 - úspěšný
  • Dotace z EU: NEčerpá Vak H. Kr. ani obce

Hradec Králové - fr. Veolia

cena vody 2016: 95,35 Kč/m3 vč. DPH 

cena vody 2018: 103,92 Kč/m3 vč. DPH 

Rozdílný přístup soudců a díky tomu jiný konec komplotů

Soud v Pardubicích

I v Pardubicích se několik "politiků" pokusilo předat obchod s vodou zahraničnímu koncernu. V Pardubicích jejich protiprávní jednání ukončil soud, na který jsem se obrátil. Společně s rozumnými zastupiteli a soudci jsme rozkryli protiprávní manipulace a vodu i vodárnu ubránili.

Obchod s vodou zůstal ve Vaku Pardubice, tzn. výhradně v rukou měst a obcí. Prioritou je veřejný zájem, obnova trubek v regionu a ne peníze lidí v zahraničí. Investice v regionu financuje převážně Vak Pardubice a o to více peněz zůstává v rozpočtech obcí.

Soud v H. Králové

Na soud jsem se obrátil i v H. Králové. Zde soudce odmítl provést řádně důkazy, souvislosti nepřezkoumal a žalobu zamítl. Povrchnost jeho "práce" dokazuje řízení České národní banky, která v rámci dohledu nad kapitálovým trhem protiprávní jednání kolem privatizace Vaku Hradec Králové shledala. Pokuta ČNB udělená vedení Vaku H. Králové bohužel není rozhodnutí soudu o ukončení protiprávní "privatizace". Lidé na jednání soudce a vedení vodárny roky doplácí.

Názory lidí, kteří se k obraně vody přidali a cíle NFPOV podporují

DÁVÁ VÁM TO SMYSL? PŘIDEJTE SE

Převodem na transparentní účet u ČSOB

966665/0300

nebo

 

Děkujeme💧

Darujme.cz je největší online aplikace pro darování v České republice. Je to i prostředek, který chrání dárce před útoky, protože umožňuje podpořit obranu vody anonymně.