Brno: Minoritní Francouzi pískají a město tančí. Francouzi chtějí vyšší zisk z vody

Francouzi chtějí z vody v Brně vyšší zisk a tak pískají a město tančí

Bude chybět na investice a poroste cena vody?  Někteří s politiků táhnou za jeden provoz s Francouzi a nikdo si toho zatím nevšiml?

Francouzský spolumajitel Brněnských vodáren a kanalizací, koncern SUEZ, chce více peněz. Pokud si akcionáři rozdělí celý zisk, bude mít firma méně na investice. Brňanům tak hrozí zvýšení cen za vodu. (Pozn. RN – Není nad partnerství veřejného a soukromého sektoru. To jde hned všechno lépe. Alespoň pro koncerny toto platí. Ale platit budou především lidé.)

Zdražení vody nebo zhoršení služeb Brňanům

Podle opozičních zastupitelů i odborníků to může být důsledek kroku, k němuž se rozhodli brněnští radní loni v prosinci. Schválili dodatek akcionářské smlouvy poloměstské firmy Brněnské vodovody a kanalizace (BVK).

V něm navrhli zvýšit částku vyplácených dividend ze zisku na nejméně 60 milionů korun ročně. A to pro příštích deset let. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) to byla podmínka minoritních francouzských spolumajitelů, společnosti Suez environnement.

„Vodárny odkoupí městské pozemky pod čistírnou odpadních vod v Modřicích. Francouzský akcionář souhlasil s nákupem za předpokladu, že dojde k úpravě dividendové politiky,“ popsal primátor Vokřál.

Odkup pozemků odsouhlasila minulá koalice

Transakce, kdy městská firma (Brno má 52 procent akcií) vlastně kupuje městské pozemky, přijde draho. Z vodáren se bude kvůli dodatku vyvádět téměř celý zisk, i když půlka půjde do rozpočtu města. A navíc si na odkup společnost musela vzít úvěr 550 milionů korun. Neměla na něj vlastní peníze.

Odkup pozemků odsouhlasilo už minulé vedení města a v listopadu i zastupitelé. Opozičního zastupitele Olivera Pospíšila (ČSSD), který několikrát zastupoval město jako akcionáře na valných hromadách vodáren, podmínka zvýšení dividend překvapila. „Musel to být čerstvý požadavek, z dřívějška nic takového dohodnuto nebylo,“ řekl Pospíšil.

Francouzi se ke své části akcií v BVK – mají 46 procent – dostali již v době privatizace v 90. letech. Stejně jako několik set drobných akcionářů, kteří tvoří zbylá dvě procenta.

 

Nenechte si ujít nejlepší ČLÁNKY nejen o vodě!
Přihlaste se k odběru článků

 

Všechny peníze ven

Situace se v úterý řešila i na brněnském zastupitelstvu. „Mohl byste mi, pane primátore, vysvětlit, proč takto z městského majetku vyprovodíte během deseti let kolem tří set milionů korun?“ ptal se šéf opozičního klubu ČSSD Vlastimil Žďárský.

Pokud by s návrhem radních na zvýšení dividend souhlasila v květnu valná hromada společnosti, prakticky všechny vydělané peníze půjdou akcionářům, nejméně třicet milionů ročně pak Suezu. Až do letoška to přitom bylo jen kolem patnácti milionů.

Otázka: Věříte tomu, že toto vedení města Brna schválilo zadarmo?

fr koncernČistý zisk vodáren byl v roce 2014 necelých 80 milionů. Podle generálního ředitele vodáren Ladislava Hašky by návrh radních znamenal, že firma nebude mít na investice. „Fakticky by skoro celý zisk šel pryč z firmy. Na investice do vodárenské infrastruktury bychom si museli půjčit,“ konstatoval Haška. Dodal ale, že podrobnosti návrhu nezná.

Vodné zdražilo o polovinu

Primátor Petr Vokřál (ANO) tvrdí, že ani při dvojnásobném zvýšení dividend nehrozí, že by Brňané za vodu platili víc než dosud.

„Domnívám se, že peníze, které generují obchodní společnosti, slouží k tomu, aby je akcionáři využívali. Smlouvy s francouzskými partnery jsou nastavené tak, abychom neohrozili investice vodáren,“ řekl primátor.

Pan primát(or) Vokřál (ANO) tvrdí něco, co je nesmysl a proti zdravému rozumu. Je zřejmě, že pokud má být vyplacen větší objem peněz ze společnosti BVK a objem vybraných peněz od lidí ve vodném a stočném má přitom zůstat stejný, pak jediný prostor, kde se tyto peníze dají vzít, je omezit investice. Nu, a pokud investice neomezí nebo dokonce navýší, tak slib, že se cena vody nebude zvyšovat, je jen a jen další „politický“ blábol, o kterém se lidí brzy přesvědčí. V Brně lze očekávat klasickou politickou kličku. Dva roky se bude šetřit na investicích, aby cena vody rostla minimálně, a po volbách, kdy pan Vokřál a spol. budou znovu zvoleni, přijde skokové zdražení ceny s tím, že je třeba financovat investice. Mezi tím odtečou do Francie stamilióny vybrané od lidí za vodu (a patrně něco přijde do kapes někte,rých politiků). Obdobné nikdy dodržené sliby nízkého růstu ceny vody, používají naháněči koncernů díky zahraničnímu know-how v ČR již 20 LET stále dokola!,“ uvádí voliče do reality  Radek Novotný, autor projektu PRAVDA O VODĚ   a dokládá příklad Kladna. V nabídce kladna slibovaný inflační růst ceny vody 23-5-02-vivendi-cs-nabidka-kladnu-vkm a realita ZDE.

Určité pochybnosti má ekonom Jiří Šimara z poradenské firmy Cyrrus. Zisky ve vodárenském byznysu jsou dlouhodobě stabilní, ale pokud by byl roční zisk BVK kvůli mimořádným nákladům nižší než 60 milionů, musela by si firma na dividendy peníze půjčit. „Musela by sáhnout do rezervního fondu, prodat nepotřebný majetek nebo si vzít úvěr,“ řekl Šimara. Podle něj také není jasné, odkud budou vodárny brát peníze na další rozvoj. „Není jisté, jestli injekce do městského rozpočtu vyváží hrozbu zhoršení služeb nebo zvýšení vodného občanům,“ dodal Šimara.

Otázka: Věříte panu Vokřálovi nebo panu Šimerovi?

Potřebujeme každou korunu, tvrdí náměstek (pozn. proto téměř 30 mil. Kč ročně pošleme dalších 10 let „frantíkům“ do  zahraničí!)

Za posledních pět let přitom vodné a stočné zdražilo skoro o polovinu – z 57,20 na 74,46 koruny. A to právě kvůli nutným investicím do zanedbaných vodovodů a kanalizací. Vodárny si k tomu udržují marži kolem pěti procent. Náměstek primátora Richard Mrázek (ANO), který návrh na zvýšení dividend do rady v prosinci předkládal, říká, že vodárny jsou v dobré kondici. Mohou si proto dovolit vyplatit větší dividendy akcionářům.

(pozn. RN – Předání pozice ve vodárnách koncernům rozjela ODS. Nyní v tom jede nově ANO? Není to celé o financování politických stran, resp. jejich mecenášů?  Obdoba kauzy Gorila na Slovensku?)

„Část zisku, který město díky svému podílu odvede z firmy, pak už nemusí dávat zpět do vodárenské infrastruktury. Potřebujeme každou korunu,“ řekl Mrázek. „V městských firmách je spousta peněz, které jsou volné a můžeme je využít jinde,“ dodal s tím, že zatím není rozhodnuto, na co město miliony navíc konkrétně využije.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/

 

 

 

Nenechte si ujít to nejlepší z VIDEÍ nejen o vodě!
Přihlaste se k odběru VIDEÍ

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Informování lidí a obranu vody financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje odhalit často protiprávní jednání politiků.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

Dejte lidem o obraně vody vědět i takto

Nadační fond PRAVDA O VODĚ na Firmy.cz

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Podobné články