Takto se k české vodě dostali cizinci? ODS dostala peníze, Francouzi vodárnu?

ODS dostala peníze, Francouzi vodárnu

Bývalý primátor: Tok peněz byl neprůhledný.  Každý poctivý podnikatel by se musel cítit jednou nohou ve vězení, kdyby praktikoval takové účetní postupy, jako plzeňské oblastní sdružení ODS v roce 1994.

Plzeň – Při včerejším pokračování soudního procesu, v němž je obžalována tehdejší manažerka plzeňské ODS Olga Heligová ze zpronevěry milionu korun, prohlásil bývalý primátor Plzně Zdeněk Prosek, že toky peněz v organizaci byly neprůhledné. Proto je dnes těžké rozšifrovat, kolik peněz skutečně přiteklo od sponzorů a na co byly využity. Heligová, kterou žalobce viní, že si ponechala milion korun poskytnutý Lubomírem Soudkem jako sponzorský dar od Škodovky, prohlásila, že tyto peníze vybrala z účtu a předala Proskovi. Ten prý na ni čekal před bankou. „Lež, nesmysl. Nevěřil jsem svým očím, když jsem si toto nařčení přečetl,“ prohlásil Prosek.

Soudu popsal několik nekorektních účetních transakcí, které se v ODS používaly při přijímání sponzorských darů. „Kromě přímých peněžních darů existoval i způsob takzvané naturální pomoci. Firmy dodávaly za zvýhodněných cenových podmínek nebo zcela zdarma služby či produkty. Nebo úhrada za poskytnuté služby šla na vrub jiné firmy,“ řekl. Trnem v oku mu bylo, že Heligová neměla snahu přes opakované výzvy vše účetně doložit.

had na radnici

„Já jsem to tehdy vnímal jako těžký problém. Panovaly obavy, že se záležitost bude skandalizovat a že to ublíží ODS. Proto se ustanovila vyšetřovací komise, jejíž zprávu jsem osobně předal tehdejšímu ministrovi vnitra Janu Rumlovi. Ten však s podezřením nic neudělal,“ řekl Prosek. Heligovou považuje za schopnou a inteligentní organizátorku, která dokázala manipulovat s lidmi. „Při schopnostech paní Heligové panoval v účetních dokladech takový nepořádek, až mi to připadalo záměrné,“ dodal .

 

Voda je dar, ne zboží, nenechte si ujít to nejlepší z ČLÁNKŮ o vodě!
Přihlaste se k odběru článků

 

Vodárenský Klondaik v Plzni

Prosek včera před soudem připustil, že dar od Soudka nebyl v roce 1994 jedinou sponzorskou sumou, o níž věděl. „Zástupci Plzeňfrancouzské firmy, s nimiž jsem osobně jednal za přítomnosti Heligové, se rozhodli věnovat v hotovosti osm set tisíc korun. Při předání peněz pak byla Heligová sama, já jsem ji poté odvezl do banky, aby peníze složila na účet,“ konstatoval Prosek.

Prosek připustil, že tento sponzor měl úzké spojení s francouzskou společností, která později majetkově ovládla plzeňskou vodárnu. „O tomto daru jsem vůbec nevěděl, slyším to poprvé. Lze z toho vyvodit, že to muselo mít souvislost s pozdějším vstupem francouzské společnosti do vodárny,“ řekl včera Zdeněk Grundman, který tehdy byl členem oblastní rady ODS. „O penězích od Francouzů se hovořilo v kuloárech, ale nikdo oficiálně o tomto daru na oblastní radě nehovořil,“ vzpomínal bývalý místopředseda oblastního sdružení ODS Ludvík Rösch. Proces s Heligovou, které hrozí za zpronevěru osm let vězení, bude pokračovat čtením listinných důkazů a výslechem dalších svědků.

Mladá fronta DNES 13.02.2003

Kraj Plzeňský – Autor: JIŘÍ PIRNÍK – Strana: 01

pozn. 800 tis. Kč sponzorského daru a poté vyinkasoval fr. koncern téměř jednu miliardu korun zisku a poté dalších 700 mil. Kč za zpětný odkup vodárny do vlastnictví města Plzeň?

 

 

 

Postavili jsme se komercionalizaci vody v ČR přes soudy. Proto léta zájmy lidí i státu bráníme a prosazujeme: Vrácení zájmů a priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody. Obranu vody a lidí financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

nfpov - souvis članky

 

Drahá voda v Plzni a voda v rukou koncernu: Za vším hledej „politika“

Plzeň: Jak a kdo krmí stranické zvíře? Kauza „politici“ a VODÁRNA PLZEŇ, a.s.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Podobné články