Čí zájmy hájí v českém vodárenství Stanislav Motl? Městských vodáren, Veolie nebo S. Motla?

Točit s TV o vodě může být risk. Co točíte a co odvysílají, nemusí být totéž

Představte si, že zažijete tuto zkušenost. Koukáte v TV na něco, co vůbec není o tom, o čem jste celou dobu vedli s reportérem rozhovor a o čem vám říkal, že chce reportáž natočit. Nevěříte, co to vysílají, ale už nic neuděláte. Kouká na to celý národ a jste bezbranný. Média prostě umí udělat z natáčení reportáž na zakázku a ta je zcela o něčem jiném, než celou dobu tvrdí.

V minulosti mne oslovil e-mailem pan Motl z TV NOVA, že ho zajímá voda, že jsem jediný v ČR, kdo říká něco jiného než všichni ostatní.  Že ví o tom, že proti privatizacím vystupuji a podávám žaloby. Vyměnili jsme si dokonce předem přes e-mail řadu dokumentů dokládajících vyvádění zisků z vody a tunel v Kladně a také jeho přípravu v Hradci. Chtěl konkrétní čísla a při rozhovoru se ptal a z těchto materiálů čerpal pro své otázky. Byl pro mne díky tomu důvěryhodný, navíc jsem jeho některé reportáže znal, angažoval se v časopise REGENERACE, kterou jsem odebíral. Prostě ve mně budil důvěru.

Natáčení – vše o vodě

O natáčení s televizí jsem neměl v tu dobu ani potuchu. Točil jsem poprvé, měl jsem obrovskou trému, ale řekl jsem si, je třeba říct co se s vodou děje a rozhovor o vodě je ta nejlepší příležitost, jak dát lidem o nehoráznostech vědět.

Oslovil mne pan Motl, kde mi napsal:

„Vážený pane inženýre, pro pořad Na vlastní oči bych rád připravil reportáž na téma vstup  strategických partnerů do vodárenských společností v ČR. Chci hovořit s některými odpovědnými zástupci měst a obcí – o výhodách, případně nevýhodách vstupu potenciálního strategického partnera. V této souvislosti bych rád požádal Vás osobně o rozhovor…“     

Rozdíl v tom co slibovali a v tom co je realita je mínus 284 mil. Kč

Souhlasil jsem a poslal jsem mu dopis a dokumenty dokládající, že do vodáren žádní partneři ani investoři nevstupují. Obdržel i důkazy, které prokazovaly, že města přišla o monopol vody a městská vodárna přitom skončila v mnohamiliónové ztrátě. Doložil jsem mu konkrétní příklad Vodárny Kladno – Mělník, kde byli zastupitelé povedeni. Vedení vodárny Kladno, ve které seděli lidé z koncernu, jim slíbili zisk 174 mil. Kč (celá lži obsahující Zpráva představenstva) Realita, ukázala, že VKM prodalo nejlukrativnější část svého podnikání na Veolii a skončil ve ztrátě 110 mil. Kč. Z městských vodáren byla vyvedena na zahraniční koncerny zisky tvořící aktiva okresních vodáren přes lži a díky protiprávní činnosti.

motlmotl-osloveni-ohledne-reportaze_stranka_3

Lidé kolem mne mě varovali, že může jít o provokaci zaplacenou naháněči koncernů.

Doporučili mi, abych celý rozhovor natáčel, aby bylo jasné, co jsem říkal. Zdálo se mi to přehnané, ale říkal jsem si, že raději budu opatrný, s TV nemám žádnou zkušenost.  Jak se ukázalo, bylo to správné rozhodnutí a problém, pana Motla.

Pan Motl přijel z Prahy za mnou do Frýdku-Místku. Když přijel, tak jsem mu oznámil, že si z rozhovoru pořídím záznam a postavil jsem vedle jeho kameramana svou kameru. Ptal se proč, tak jsem mu řekl, že točím poprvé, mám obrovskou trému a chci mít možnost si celý rozhovor v klidu projít a poučit se. Nedal najevo, že se mu to nelíbí.

2,5 hodiny jsme točili rozhovor o tom, co se děje a nastavuje ve vodárnách, jak jednají naháněči koncernů, jak pro ně pracující politici, pro koho je anti-privatizace výhodná, co se nastavuje, kdo na tom vydělává.  Mluvili jsme o modelu hospodaření s vodou přes  Trautenberky, drahé vodě, o investicích, jednání politiků, kteří obchod s vodou privatizují, ale nechávají na bedrech obcí investice do infrastruktury.

Přesně, jak říkali lidé, co mne před Motlem varovali. Reportáž o vodě nebyla.

Pan Motl se se mnou srdečně rozloučil, prohlásil, že bude chtít točit o dalších regionech a rád by mluvil se starosty, kteří vodu také brání a zda mu dám kontakty. Pak odjel, po stisku mé ruky.ziksy vkm a veolia

O tunelu ve Vodárně Kladno-Mělník, jenž jen při prodeji lukrativních aktiv VKM Veolii znamenal pro města a obce mínus 284 mil. Kč, proti tomu co bylo zastupitelům tvrzeno, nebylo v jeho reportáži ani slovo. Stejně jako v ní nebylo ani slovo o tom, že zisky z vody díky pochybnému provoznímu modelu končí v zahraniční místo v obnově trubek na Kladensku a Mělnicku.

Místo dokumentu „o výhodách, případně nevýhodách vstupu potenciálního strategického partnera“ pan Motl na TV NOVA odvysílala špinící kampaň o mně, že jsem škodič a greenmailer, který blokuje dobré dílo hodných politiků, protože zasílá politikům zcela jiné informace, než říkají hodní politici ve vedení vodárny a dokonce podává žaloby a brání uzavření tak výhodných smluv se strategickými investory. To vše škodič dělá, protože chce prodat akcie vodárny za nadhodnocenou cenu.

Z našeho 2,5 hod. rozhovoru o vodě, ani z dokumentů, které ode mne p. Motl dostal, v reportáži nebylo nic. Střihl do reportáže mou tvář, cca 3 vstupy a pak mluvil on o škodičích se svým komentářem tak, aby to vypadalo, že mluví obecně, ale lidé si to spojili se mnou. Obrovský prostor v reportáži dostali koncerno-milové, kteří rovněž nevysvětlovali a nedokládali „výhody, případně nevýhody vstupu potenciálního strategického partnera“. V reportáži nebyly žádná čísla a výhodnosti uzavření smluv s Veolií, jen koncenro-milové plakali, že jim posílám informace, které je nezajímají a jsou jiné , než ty co dostávají od vedení vodárny.

Konec p. Motla na TV NOVA

V první chvíli, když jsem reportáž viděl, jsem byl „štronzo“. Proběhly mi hlavou všechny sprostá slova, které znám od školky. Pak jsem pochopil, jak moc je dobře, že jsem byl opatrný. Vzal jsem vlastní záznam z rozhovoru, který jsem udělal s p. Motlem a poslal ho na všechny televize, včetně TV NOVA a noviny. Reakce většiny novinářů mne potěšila. Byl jsem překvapen, kolik lidí mi volalo a psalo, že mi fandí, že je vidět, že to, co dělám, moc vadí Hadům na radnici, protože to z dané reportáže přímo vane. Pochopili, že si někdo zaplatil reportáž, aby mne pošpinil. Já pochopil, že i negativní reklam je reklama. 🙂

Nevím, zda to bylo důvodem a ani to nebylo mým cílem, ale pan Motl následně skončil své působení v TV NOVA a  já přestal odebírat časopis REGENERACE a sledovat jeho reportáže.

 

podpořte nás

Informovanost přináší šanci vrátit vodu do rukou státu a obcí

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá 🙂

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

V pořadu REPORTÉŘI ČT, se vysílalo to, co se v rozhovoru říkalo

boj o vodu

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Jedna odpověď

 1. Aero Vodochody, (Penta Investments) nejvetsi ceska zbrojovka – dotacni podvod a dalsi trestne ciny. Zahlazeno policii a st, zastupcem. Pachatele nebyli potrestani.

  Aero Vodochody – dotacni podvod – 3x větší než Čapí hnízdo …

  http://svobodnenoviny.eu/aero-vodochody-dotacni-podvod-3x-vetsi-nez-capi-hnizdo-oznameno-agenture-olaf-v-bruselu/

  Youtube

  AERO VODOCHODY – THE CRIMINALS INVESTIGATED BY DAVID PACOLA a dalsi videa

  https://www.youtube.com/watch?v=c4-CcNdQvPE

  Aviation week- prestizni americky casopis

  http://aviationweek.com/shownews/aero-vodochody-reviewing-aerostructures-work-progressing-l-39ng-program

  Oznameni agenture OLAF v anglictine muzu poslat.

  Dekuji

  Jiri Dvorak

Podobné články