Kdo je kdo? Politici

Čí zájmy hájí v českém vodárenství J. Faltýnek?

Ing. Jaroslav Faltýnek, původně ČSSD, nyní ANO – Prostějov

Od roku 1984 pracoval jako agronom ZD Lešany, poté ředitel Agrární komory Prostějov a od roku 1995 ředitel divize Obchodních Sladoven Prostějov. Byl místopředsedou představenstva prostějovské společnosti Tchecomalt Group.

Do politiky vstoupil v roce 1990, kdy byl zakládajícím členem Zemědělské strany. Jakožto člen této strany byl v komunálních volbách v roce 1994 zvolen na kandidátce subjektu „Sdružení ČSSD, NK“ do Zastupitelstva města Prostějova.

Po zániku Zemědělské strany vstoupil do ČSSD a za tuto stranu obhájil v komunálních volbách v roce 1998 mandát zastupitele[4], stejně jako v komunálních volbách v roce 2002[5], komunálních volbách v roce 2006[6] a komunálních volbách v roce 2010.[7] V letech 1990 až 2012 navíc působil ve funkci radního města Prostějov. Do vyšší politiky vstoupil, když byl v krajských volbách v roce 2000 zvolen za ČSSD do Zastupitelstva Olomouckého kraje.[9] V krajských volbách v roce 2004 nekandidoval. Zastupitelem Olomouckého kraje se tak opět stal až po krajských volbách v roce 2008, v nichž úspěšně kandidoval.[10]

V roce 2012 se rozhodl vystoupit z ČSSD a vstoupil do ANO 2011.

V srpnu 2012 byl zvolen místopředsedou tohoto hnutí, funkci vykonával do března 2013 (pak už jen jako člen předsednictva). Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Olomouckém kraji jako lídr hnutí ANO 2011 a byl zvolen. Ve volbách v roce 2014 post zastupitele města Prostějov za hnutí ANO 2011 obhájil.[8]

Působil orgánech řady společností patřící do skupiny AGROFERT.

Z pohledu vodárenství je zcela zásadní, že působil a působí v orgánech okresní vodárny Vodovody a kanalizace Prostějov, a.s.  a současně v orgánech francouzského koncernu VEOLIA – Obchodní rejstřík, resp. její společnosti Moravská vodárenská.

Je v obdobné pozici jako např. p. Barák, nebo p. Tesařík (ČSSD), kdy sedí (seděl) na dvou židlích. V orgánech městské vodárny a současně v orgánech soukromé společnosti fr. koncernu Veolia.

Pracoval a pracuje pro tyto společnosti:

  • Ze své pozice ve Veolii (Moravské vodárenské, a.s.) působil s řadou zástupců koncernu Veolia: Ing. MARTIN BERNARD, Ing. PETR TAJCHMAN, Ing. ROSTISLAV ČÁP, Ing. MARTIN TESAŘÍK, Josef Šverma, PHILIPPE GUITARD, Ing. Jakub Hanzl, RNDr. Tomáš Paclík
  • 2005-2006: Jako člen představenstva městské vodárny Vak Prostějov, v roce 2006 připravil a předložil k realizaci návrh uzavřít smlouvy o provozování s Veolií. Právš představenstvo Vak Prostějov připravilo a poté zástupcům obcí doporučilo  tzv. „provozní model“ Vaku Prostějov s Veolií, tzn. návrh schválit privatizaci zisků a zestátnění nákladů z vody.
  • Toto bylo na popud představenstva Vaku Prostějov schvalováno na valné hromadě Vaku Prostějov počátkem roku 2006 , v době, kdy již bylo známo, že pokud městská vodárna uzavře podobnou smlouvu, tak Vak i obce v regionu Prostějova přijdou o možnost čerpat dotace z EU na obnovu trubek.
  • Představenstvo Vaku Prostějov, ale zastupitelům a starostům tvrdilo opak, že dotace ohroženy nejsou.
  • Vak Prostějov  dotace z EU díky smlouvám nikdy nedostal.

Poté, co se lidé dozvěděli, že pan Faktýnek sedí jedním zadkem na dvou žídlích a kontroluje, jak se daří koncernu, kterému pomohl k ziskové části Vaku Prostějov, v roce 2018 rezignoval na působení ve Vak Prostějov a také ve Veolii (Moravská vodárenská). Věřím, že tomu pomohl i tento přehled

Kdo je Kdo!

 

Jaroslav Faltýnek

 

podpořte nás

Každá částka pomáhá :-)

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá :-)

 

 

Žádné komentáře

Comments are closed here.

Bráníme vodu a vracíme do správy vody zájmy lidí. Dává vám to smysl?

Pak to co děláme podpořte!

Transparentní účet u ČSOB

966665/0300

Podpořit obranu vody můžete i přímo zde:

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE

Odebírat novinky