Ústavní soud definitivně potvrdil další protiprávní kroky v kauze tunelování Vodárny Kladno-Mělník (VKM)

Ústavní soud a kauza VKM: Po 20 letech soudních řízení Ústavní soud definitivně odmítl další absurdní stížnost právníků VKM jako nedůvodnou a neopodstatněnou.

Proč tento případ trvá 20 let?

V roce 2004 byla na valné hromadě Vodárny Kladno-Mělník (VKM) přijata usnesení, která zásadně negativně ovlivnila budoucnost správy vody v regionu. Hlasovali zde protiprávně osoby skrytě pracující pro VKM konkurenční společnost Veolie, přestože neměli platné plné moci. Jejich hlasování vedlo k dlouhodobému poškození zájmů měst, obcí a samotné vodárny Kladno. 

Současně vedlo k narušení správy vody v regionu, kdy zájmy občanů zcela nahradily zájmy majitelů koncernu Veolia a to díky protiprávnímu jednání nájezdníků a s nimi kooperujícími politiky a kupodivu i lidmi z Ministerstva zemědělství, kteří mohli tunel na začátku zcela zastavit, ale hlasovali v zájmu korporace.  Přitom věděli, že zavádí systém, který  „privatizuje zisky a zestátňuje náklady“ a to vše zaplatí pouze a jen občané.

Soudy v tak zásadní věci jako je voda trvají v ČR 20 let?

V roce 2004 byla na valné hromadě Vodárny Kladno-Mělník (VKM) přijata usnesení, která zásadně ovlivnila její budoucnost. Hlasovali zde lidé, kteří odhlasovali do orgánů VKM lidi z konkurenční společnosti Veolie, přitom neměli platné plné moci. Toto vede k dlouholetému poškození zájmů občanů, městských akcionářů VKM a k narušení správy vodárny v regionu.

Soudní spor, který měl toto odhalit, přinést nápravu a spravedlnost. Všeho schopností vedení VKM, které protiprávní stav kryje a neschopností nebo záměrnou nekompetentností řady soudců se soud protáhl na neakceptovatelné dvě dekády. 

Žaloba byla podána v roce 2004, ale až nyní, v roce 2024, přišlo konečné rozhodnutí Ústavního soudu. Dvacet let soudních tahanic odhaluje zásadní problémy české justice, zejména pokud jde o rychlost rozhodování ve věcech veřejného zájmu.

Otázka: Proč je česká justice nefunkční?

Délka soudního řízení odhaluje závažné systémové problémy. Dvacetileté řízení, během něhož došlo k opakovaným odvoláním, námitkám a stížnostem, ukazuje, že česká justice není schopna rychle reagovat ani v případech, které mají zásadní dopad na veřejné zájmy.

Občané, kteří sledují tuto kauzu, se ptají: Jak je možné, že nezákonná rozhodnutí ovlivňovala chod vodárny celé dvě dekády? Kolik dalších podobných případů se táhne desítky let, aniž by byly vyřešeny?

Advokát Vodárny Kladno Mělník účelově sepsal absurdní konstrukci:

1. Podal ústavní stížnost a navrhl na zrušení řady rozhodnutí Vrchního a Nejvyššího soudu s tvrzením, že jimi došlo k porušení jejích práv, garantovaných v čl. 36 Listiny základních práv a svobod.

2. V ústavní stížnosti k věci zejména uvedl, že VKM je obchodní společností, jejímž účelem je zachování vlastnictví a rozvoj vodárenské a kanalizační sítě, zajištění její údržby a obnovy, zabezpečení dodávky kvalitní pitné vody obyvatelům a efektivní čištění odpadních vod. Že ŽALUJÍCÍ má ve VKM malý podíl na akciích. 

3. Advokát se pokusil pošpinit žalujícího tvrzením – že ten počínaje rokem 2002 napadá řadu usnesení společnosti činných ve vodárenském průmyslu, jejíchž akcie vlastní. (Soudu ovšem neuvádí, že žalující soudy vyhrává. Advokát považuje legitimní výkon práva za protiprávní?)  

4. Advokát se snaží zatřít, že do vedení VKM byly protiprávně navoleni lidé z koncernu Veolie a mlčí o protiprávním ovládnutí VKM Veolií.   V letech 2002 a 2003 řada akcionářů projevila vůli své akcie převést za úplatu třetí osobě. Ještě před realizací samotného převodu akcií tito akcionáři uzavřeli se společností Česká spořitelna, a.s. v této souvislosti příkazní smlouvu, která obsahovala mj. oprávnění České spořitelny vykonávat veškerá práva spojená s akciemi, které jsou předmětem smlouvy o budoucí smlouvě o koupi akcií. (Pan „advokát“ zapomíná soudu sdělit, že tyto smlouvy a plné moci byly soudy na= základě žaloby Žalujícího –  pravomocně shledány jako protiprávní.)

5. Advokát účelově poukázal na ustanovení § 131 odst. 3 obchodního zákoníku, které stanoví důvody, bránící soudu neplatnost rozhodnutí valné hromady vyslovit, a to bez ohledu na případné porušení právních předpisů či stanov společnosti. A konstruuje, že důsledkem shledaného porušení právních předpisů či stanov je jen nepodstatné porušení práv osob oprávněných se domáhat vyslovení neplatnosti, popřípadě jiných osob, a porušení nemělo závažné právní následky.

6. Advokát dokonce napadl již pravomocné rozhodnutí soud, podle kterého nejsou plné moci platné, a JUDr. Korta proto nebyl oprávněn příslušné akcionáře na Valné hromadě zastupovat, a tedy ani hlasovat pro přijetí usnesení valné hromady. Advokát  namítal, že akcionáři, které JUDr. Korta zastupoval a jejichž jménem hlasoval pro přijetí usnesení valné hromady, disponovali pouze zlomkem hlasů, a tato skutečnost tedy neměla žádný vliv na to, zda bude usnesení valné hromady přijato!

Rozhodnutí Ústavního soudu

Ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná

Po přezkoumání věci Ústavní soud shledal, že ústavní stížnost spočívá pouze v polemice s řádně zdůvodněnými závěry obecných soudů. 

* Námitka advokáta VKM ohledně porušení práva na řádný proces ve smyslu čl. 36 Listiny základních práv a svobod, a ani jiných základních práv, tak nemůže obstát. Soudní řízení proběhlo postupem odpovídajícím principům zakotveným v hlavě páté Listiny základních práv a svobod a jeho závěr je třeba považovat za výsledek nezávislého soudního rozhodování, jemuž z hlediska ochrany ústavnosti nelze nic vytknout. Ani Nejvyšší soud, ani ostatní soudy rozhodující ve věci nepochybily žádným způsobem, zejména ne takovým, který by zasahoval do ústavní roviny.

* Řešené porušení zákona, či jeho obcházení mělo zcela zásadní právní následky, neboť na valné hromadě hlasovaly osoby, které k tomu neměly platné oprávnění. Plné moci, udělené v daném případě, odporovaly zásadám poctivého obchodního styku a v souladu s ustanovením § 265 obchodního zákoníku tak nepožívaly právní ochrany. Přijatá usnesení valné hromady byla tedy stižena neplatností. 

* Odvolací soud zdůraznil, že dané okolnosti představují podstatný význam a významný zásah nejen do práv ŽALUJÍCÍHO, ale i všech ostatních akcionářů, a proto neshledal prostor pro aplikaci § 131 odst. 3 obchodního zákoníku. 

* Dovolací soud pak k námitce stěžovatelky, že závěry formulované odvolacím soudem v napadeném usnesení neodpovídají požadavku na proporcionalitu následku v podobě vyslovení neplatnosti napadených usnesení valné hromady, doplnil, že ADVOKÁT VKM přehlíží závěr Ústavního soudu, podle něhož v projednávané věci nejde pouze o zákonná práva stěžovatelky jako akcionářky, ale též o ústavní právo vlastní majetek podle čl. 11 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, související s povinností státu poskytnout menšinovým akcionářům náležitou ochranu, a to zvlášť před zneužitím postavení většinového akcionáře.

* Na těchto závěrech není nic neústavního. Advokát VKM nesouhlasí s výkladem soudů rozhodujících ve věci a trvá na vlastním právním názoru, který jediný považuje za správný. Pouhý nesouhlas se závěry soudů či nastínění vlastního právního názoru na výklad a použití dotčených zákonných ustanovení však opodstatněnost ústavní stížnosti založit nemůže.

* Ústavní stížnost tak byla odmítnuta jako návrh zjevně neopodstatněný podle ust. § 43 odst. 2 písm. a) a zčásti jako návrh nepřípustný podle ust. § 43 odst. 1 písm. e) zákona č. 182/1993 Sb. o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.


 

Klíčové body rozhodnutí Ústavního soudu

Ústavní soud jasně označil rozhodnutí valné hromady z roku 2004 za nezákonná. Důvodem byla skutečnost, že hlasy zmocněnců z Veolie nebyly právně platné.

  • Porušení zásad poctivého obchodního styku: „Plné moci, udělené zmocněncům, odporovaly zásadám poctivého obchodního styku a v souladu s ustanovením § 265 obchodního zákoníku nepožívaly právní ochrany,“ uvedl soud【24†zdroj】.
  • Závažné právní následky: „Na valné hromadě hlasovaly osoby, které neměly platné oprávnění. Toto porušení zákona mělo zcela zásadní právní následky,“ dodali soudci【24†zdroj】.
  • Neopodstatněná stížnost: Ústavní soud označil stížnost právníků VKM za pouhou polemiku s již dříve přijatými závěry soudů nižších instancí.

Jak to, že nekoná policie?

V této kauze, stejně jako v dalších kauzách např. v regionu Hradec KrálovéZlínPardubiceOlomoucProstějovPraha, Chrudim atd. existuje v řadě případů důvodné podezření z páchání závažné organizované trestné činnosti. Nejčastěji je zmiňovaná hospodářská trestná činnost, narušení hospodářské soutěže, zneužité informací v obchodním styku, podvod, zneužití postavení veřejných činitelů, porušování povinnosti při správě cizího majetku apod.. 

Srovnání práce policie ČR  a policie např. ve Francii ve vodárenských kauzách, bohužel pro policii ČR nedopadá pozitivně. Srovnání  ZDE

.

STÁTNÍ ZÁSTUPCE, KTERÉHO JSME DO SPORU PŘIZVALI, MÁ PŘITOM NA KAUZU VELMI PODOBNÝ NÁZOR JAKO MY




Stanovisko nadace Pravda o Vodě

Nadace Pravda o Vodě dlouhodobě upozorňuje na protiprávní praktiky při správě veřejných vodárenských zdrojů. V případě VKM jde podle nadace o jasný příklad toho, jak se korporace snaží zneužít veřejné statky pro svůj zisk.

💡 Otázky pro občany:

  • Kolik finančních prostředků bylo vynaloženo na neúspěšnou obranu protiprávního stavu?
  • Nebyly tyto náklady přeneseny na občany prostřednictvím vyššího vodného a stočného?
 

Dopady na občany a veřejné zdroje

Rozhodnutí Ústavního soudu má dalekosáhlé důsledky pro města, obce a občany, kteří dlouhodobě čelili následkům nezákonného jednání:

  1. Zastavení protiprávního ovlivňování: Verdikt potvrzuje, že veřejné zdroje nemají být zneužívány korporacemi.
  2. Spravedlnost pro města a obce: Rozhodnutí chrání práva městských akcionářů a nastavuje precedent pro ochranu veřejného majetku.
  3. Ceny vody: Nezákonná rozhodnutí mohla ovlivnit výši vodného a stočného, které občané platili.
 

Jaké poučení plyne z této kauzy?

Tento případ ukazuje, že boj za spravedlnost je dlouhý, ale není marný. Rozhodnutí Ústavního soudu přináší naději, že veřejné zdroje mohou být opět spravovány transparentně a ve prospěch občanů

Projekty nadace

Odkazy na důkazy

Externí odkazy

  • Co dělá Nadace PRADA O VODĚ? Jaké má výsledky? Co se daří a co zatím ne? ZDE
  • Justice nefunguje – Stanovisko Ministerstva spravedlnosti vyhovělo stížnosti na nefunkčnost české justice- ZDE
  • Ústavní soud POTVRZUJE oprávněnost ústavní stížností R. Novotného, který brání VKM- ZDE
  • Vysvětlení smyslu bodů petice – ZDE
 

Buďte v obraze, kdo tahá za nitky a jak to napravit

Naše informace již odebírá 7.000+ odběratelů

Kdo ovládá prodej vody, kdo je za to odpovědný a jak se to stalo? Jak přes soudy prosazujeme nápravu? Co můžete pro nápravu mužete udělat vy?

Souhlasím se Zásadami GDPR

Podpořte získání, zpracování a zveřejnění dalších informací.

Bankovním převodem na transparentní účet nadace

966 665 / 0300 ČSOB

Dáváte přednost QR kódu? Pak zvolte výši daru a naskenujte QR kód

1000 Kč

500 Kč

200 Kč

Dar platební kartou

 

Fandíte-li rozsudkům, pak podpořte přímo zakladatele nadace.
Soudy financuje ze svého přes 20 let.

151 441 719/0300

Děkujeme 💧

4 Responses

  1. Díky za vaši odhodlanost a neskutečnou sílu. Zvláště v době, kdy většina občanů raději zavírá oči a stará se jen o sebe a svou rodinu. mají strach, nechtějí problémy, nebo jsme takový národ? Bez Jen hudrujeme, na sítích si vzájemně nadáváme.
    Přeji vám krásné svátky vánoční a hodně zdraví a energie do další práce.
    Eva

    1. To vidíme podobně a proto konáme – žaloby, dokumentování kauz , ukázaky jak jde problém řešit, tlak na politiky , pomoc s obranou vody atd. a lidé, kteří chápou, že hudrování k nápravě nestačí se přidávají, např. tím, že informace sdílí, komentuje, klade otázky, posílá lidem co jim dává smysl přes e-maily. https://nadacepravdaovode.cz/

Podobné články