Mlha nad vodou na severu Čech aneb Senát ve službách koncernů?

Senátor Jiří Vosecký (Starostové pro Liberecký kraj)

Nad situaci s vodou v Ústeckém a Libereckém kraji veřejně prohlašuje: „Česká voda opět do českých rukou.“ Realita je přitom zcela jiná a dokonce i média v titulcích píší:  Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane. ZDE

Z programu valné hromady 19.4.2018 vyplývá, že valná hromada akcionářů neschvalovala žádný tzv. vlastnický model se servisním prvkem. Čtvrteční hlasování valné hromady nebylo z pohledu provozování severočeských trubek nijak zásadní. To hlavní už se odehrálo loni v červnu. Tehdy těsnou většinou města a obce odhlasovaly, že za astronomických 1,94 miliardy korun od Veolie odkoupí 50,1 procenta akcií, které Francouzi vlastní v provozní firmě SčVK. Mnozí starostové navíc hlasovali, aniž cenu (opět byla neveřejná) ani další postup přesně neznali.

Pan senátor chybně veřejně interpretuje o čem se na valné hromadě SVS hlasovalo, když říká , že PRO tzv. vlastnický model se servisním prvkem hlasovalo celkem 146 měst a obcí ze 157 přítomných. Jen 5 akcionářů (2,1 %) bylo proti, 5 měst a obcí (0,19 %) se zdrželo hlasování. Hlasováním brali starostové informace pouze na vědomí a udělili pokyn představenstvu jednat s péčí řádného hospodáře.

Senátor Jiří Vosecký s fúzemi, ekonomikou ani vodárenstvím společností nemá žádné zkušenosti, přesto stál v čele pracovní skupiny „hledající řešení“ budoucnosti vodárenské sítě na severu Čech po roce 2020 a prohlásil, že navržené řešení považuje za nejlepší. To je jeho právo mít takový názor, ale není to garance, že je tento názor správný.

Pokud by se zvolil postup jako v Plzni, pak sice necháme Veolii 2 miliardy (teď neřeším, kdo tuto cenu vymyslel a zda je OK) a dám ji rovnou k tomu dva roky dopředu roční zisk, který léta inkasuje na sev. Čech (2×200 mil. Kč), tak v roce 2018 mám za 2,4 miliardy vše v rukou měst a obcí a nemusím stavět novou fabriku na zelené louce – za 3,5 miliardy, ani dělat třetí společnost a uzavírat s Veolií další smlouvy na 12 let. Více ZDE

Pracovní skupina nemá žádné relevantní právní postavení v SVS a ani žádnou právní odpovědnost. Po ověření zjistíte, že pan Vosecký nepůsobí v žádném orgánu SVS – výpis z obchodního rejstříku ZDE   a nikdy v žádném orgánu SVS ani nepůsobil ZDE.  S vodárenstvím nemá žádné odborné zkušenosti a v potvrzuje to i v životopise, kde u vzdělání napsal vyučen v oboru strojní zámečník (1969) a strojník sklářských automatů (1979).

Ekonomiku, vodárenství, akvizice a fúze neměl, kde a kdy studovat, protože se léta věnuje v komunální politice v obci Okrouhlá (od r. 1990 místostarosta, 1996-2014 starosta),  kde žije 570 obyvatel, což určitě vykonává dobře, protože tuto činnost provádí 20 let.

Ale proč a na základě čeho byl nominován do čela pracovní skupiny rozhodující o vodě pro dva kraje na dalších 12 let toto nevysvětluje.

Na FB profilu senátora se objevil oslavný příspěvek

Obávám se, že radost pana senátora není na místě, naopak je na místě obava ze zneužití pana senátora

Obávám se, že pan senátor a tím vlastně dobré jméno Senátu ČR, byl zneužit (o horší variantě ani uvažovat nechci) a to jednou z klasických manipulačních technik, konkrétně zaštiťováním se vnější autoritou – senátem. Na severu Čech o žádný návrat vody do rukou českých evidentě nejde. Jde o přelakovaný provozní model na model servisní, za který zaplatíme 2 miliardy na samém počátku a nikdo, kromě těch co toto vymysleli neví, kolik nás to bude stát dalších 12 let a pak na konci. Vymyšleno to je geniálně, ale ne pro občany, města, obce a dva kraje.

Na FB profil pana senátor jsem proto napsal:

Pane senátore odpovězte prosím zde na tyto otázky:

1) Kolik zastupitelů mají obce a města v ústeckém a Libereckém kraji a kolik z nich vidělo celou dokumentaci toho, pro co hlasovali na VH SVS v roce 2017 a nyní.
2) Za jakou cenu kupuje Veolie 25 procent „nové provozní“ společnosti, když 50 procent Scvak kupujeme od Veolie za dvě miliardy a předložte prosím znalecké posudky.
3) Jakou hodnotu bude mít SčVak poté, co z něho vše co vydělává vyvedou do třetí „servisní“ společnosti?
4) Kdo bude následujících 12 let ovládat představenstvo nové provozní – pardon servisní společnosti?
5) Jak je nastaveno dělení zisku z provozování – zveřejněte ty „fantastické“ schody dělení výše zisků, které jsou domluvené a nikdo o nich na VH neřekl ani slovo.

Odpovědi jsem se nedočkal i když jsem poprosil, aby ji zveřejni na svém FB profilu, kde se k situaci vyjadřoval a já na to reagoval.

Pan senátor prohlásil něco, co není pravdivé. Jediné, co vidím na „novém“ systému, který zastupitelé „schválili“ pod scénářem a velmi precizním scénářem „vedení“ SVS je to, že koncern má v rukou další miliardy korun a smlouvu na dalších 10 let, přitom neproběhlo žádné výběrové řízení na provozovatele.

 

SVS-Sčvk-servis

 

Přihlaste se k odběru VIDEÍ

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Informování lidí a obranu vody financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje odhalit často protiprávní jednání politiků.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

Podobné články