Dva roky ke svobodě nebo dva roky připravovaný velmi rafinovanému tunel na konci tunelu?
Dvě valné hromady SVS jedna v roce 2017 a druhá nyní v dubnu 2018 a …Veolia má ze severočeských vodáren odejít jen naoko
Města a obce Libereckého a Ústeckého kraje v roce 2017 na valné hromadě SVS rozhodla o návrhu představenstva SVS o odkupu nadpolovičního podílu ve společnosti Severočeské vodovody a kanalizace od francouzské Veolie. Vypadá to, že politici a vodaři začali po létech jednat v zájmu občanů, obcí a státu. Má to, ale háček. SVS totiž již založila další firmu Severočeská vodárenská provozní a v ní má mít Veolie 25% podíl a management dalších 12 let!
To, co řada politiků prezentuje jako konec odlivu zisků do Francie, není úplně pravdou?
Většina zastupitelů v roce 2017 jela na valnou hromadu SVS a vůbec nevěděla za kolik budou 50,01 % akcií Severočeské vodovody a kanalizace (SčVaK) ao Veolie a už vůbec netušili, že bude Veolie dál u provozování a to v nové – třetí – firmě, která bude mít vodu na starost. Veolia se totiž má podle návrhu představenstva SVS dál podílet na provozu vodovodů a kanalizací. Vznikne třetí firma, v níž bude mít Veolia čtvrtinový podíl a ta bude pro vodárny zajišťovat dál některé činnosti, například údržbu. Smlouva na provozování bude trvat až do roku 2030 a řídit ji má opět Veolia.
Návrh odkoupit akcie SčVaku navrhlo starostům představenstvo Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která sice patří městům a obcím, ale je otázkou, proč. SčVaK vodohospodářskou síť SVS sice provozuje, ale v roce 2020 SčVaKu končí smlouva o provozování. Za dva roky budou akcie SčVaK bez provozního kontraktu v podstatě bezcenné. Nyní je mají starostové koupit za dvě miliardy?
Know-how a zefektivnění – zní to dobře – otázka je , co to znamená?
„Společnost Veolia disponuje mezinárodním know-how a zázemím, má k dispozici nejmodernější technologie i odborníky, kterých je v českých podmínkách nedostatek. Slibujeme si od toho, že se veškeré servisní činnosti dále zefektivní, což přinese samozřejmě i finanční úsporu,“ uvedlo vedení SVS na svém webu.
Jaké konkrétní know-how ovšem nikdo specifikováno není. „Zefektivnění“ je určitě pěkné slovo, ovšem podstatné je pro koho zefektivnění bude nastaveno. Může nastat situace, že zefektivnění bude znamenat zefektivnění pro koncern, kdy např. opravy a servisní služby budou vyvedeny do dceřinných nebo spřízněných firem koncernu a stejně tak může v rámci zefektivnění přejít do externích firem mimo SčVak projektování investičních akcí. Třetí tzv. servisní společnost povede koncern? Jak starostové zabrání, aby nebyly podobné kontrakty uzavřeny, když jediná osoba oprávněná uzavírat smlouvy je představenstvo servisní společnosti?
SVS údajně dosáhne na dotace z EU?
Toto říkají naháněči koncernů v ČR zastupitelům a občanům před vyvedením zisků z vody na koncerny již 20 let. Řada z lidí, kteří toto prohlašovali pracuje ve vrcholových funkcí koncernů a okresní vodárny právě díky smlouvám s koncerny dotace z EU čerpat nemohou. Tvrdili to i na severu Čech, takže tento „argument“ je třeba brát s velkou rezervou a může se stejně jako v minulosti ukázat, že jde o účelovou manipulaci. Včetně toho co budou říkat, když to nevyjde: „Víte změnili se podmínky , proto dotace nebudou“.
Místo jedné firmy měst a obcí – tři firmy a v té provozní, opět sedí a velí koncern?
V nové firmě sice nebude mít Veolia většinový podíl jako v SčVaku, ale nikdo neví, kdo bude ovládat představenstvo této třetí firmy.
PR agentura Veolie dělá PR také městské SVS?
SVS si na vysvětlování svých plánů najala PR agenturu Ewing PR, která pracuje pro Veolii. Mluvčí Jiří Hladík to vysvětluje tím, že SVS hledala někoho, kdo má z vodárenství zkušenosti a vysvětlí veřejnosti i akcionářům správně chystané změny.
Kupujeme jen účtárnu za šílené 2 miliardy?
Vedení SVS dlouho tajilo svým vlastníkům (městům a obcím) za kolik chce 50,01 % podíl SčVaKu od Veolie vykupovat. Věděl to jen zlomek akcionářů. Všichni přitom museli podepsat mlčenlivost, kdy starostům vedení vodárny SVS zpřístupnilo některé údaje jen pod podmínkou podepsání povinnosti mlčet pod pokutou v řádech miliónů. Později se ukázalo, že za 50,01 % podíl má SVS zaplatit Voelii téměř 2 miliardy korun, i když po roce 2020 by akcie SčVaK ztratily prakticky na hodnotě, protože vyprší smlouva na provoz sítě, kterou s SVS mají a firma nemá žádný ziskový předmět podnikání a neměla by z čeho živit 1700 zaměstnanců.
Platí se hned, ale účinnost všeho nastává až má koncern opět své jisté?
Podíl v SčVaK má SVS nabýt a zaplatit už v roce 2018, ale účinnost všech“ dohod“ prý má nastat až bude hotový celý „kontrakt“ (a všude jsou prý obrovské sankce za nesplění celého kontraktu). Z SčvaKu zbude nakonec jen nejdražší účtárna na světě, protože provozní zaměstnanci, cca 1 500 lidí, přejde do nové servisní firmy a v SčVaKu prý zůstat jen cca 200 zaměstnanců – účtárna a klientské centrum .
Z pohledu ovlinění Public Relations (manipulace s občany) dvou krajů to je velmi chytré – lidé se budou dalších 12 let mylně domnívat, že vodu má v rukou česká firma – vždyď chodí do klientského centra – české firmy . Ale všichni, kdo mají know-how budou ve skutečnosti v nové třeté firma Severočeské servisní (SS) a té šéfovat bude jako dosud management ovládaný Veolií. * Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/veolia-voda-nakup-akcie-cesko-severni-cechy-svs-scvk-fyq-/ekonomika.aspx?c=A180420_396484_ekonomika_rts
Součástí transakce je i vzdání se třetinového podílu v provozní společnosti Středočeské vodárenské. Ale 1/3 podíl v této společnosti s velkou pravděpodobností odkupuje okresní Vodárna Kladno-Mělník téměř za 200 mil. Kč. V roce 2004 přitom celých 100% provozní společnosti prodaly města a obce Voelii za pouhých 164 mil. Kč. To, že tady něco nehraje je i zde evidentní.
O čem mluví senátor a jaká je realita?
Názory mezi starosty a starosty se rozcházejí. Řada z nich mluví o tom, že je lepší varianta vybudovat zcela novou firmu. To představenstvo odmítá jako příliš nákladnou variantu.
„Říkat, že se vrací hospodaření pod naši kontrolu a přitom chystat novou smlouvu s Veolií do roku 2030, je velmi falešné,“ tvrdí místostarosta Štětí Miroslav Andrt. Stěžuje si i na to, že posudky o výhodnosti či nevýhodnosti různých variant mu vedení nechce dát. Někteří politici mluví i odchodu z SVS.
Senátor Jiří Vosecký, který stál v čele pracovní skupiny hledající řešení budoucnosti vodárenské sítě na severu Čech po roce 2020, považuje navržené řešení za nejlepší. Chování některých obcí, které s transakcí nesouhlasí, nerozumí. „Pořádali jsme setkání se starosty, kde jsme jim vše vysvětlovali. Nechápu, proč se neozvali dříve,“ řekl Vosecký. Podle něj by případný kolaps navrženého plánu znamenal značnou časovou tíseň při dalším řešení, co s vodou v regionech dál.
„Argument“ o kolapsu zní logicky jen do té doby, dokud lidé a zastupitelé neví, že město Plzeň koupilo od Volie před léty téměř 100% společnosti Vodárna Plzeň, žádnou třetí společnost s Veolií nezakládalo, čerpá dotace z EU a 100% vody dodává a čistí městská společnost. Takže tvrzení o nemožnosti řešit věci jinak je jen vytváření mlhy, která budí důvodné podezření, že celá transakce je vším jiným než deklarovaným převzetím vody zpět do rukou mst a obcí.
Do hry navíc vstoupily i kraje. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček prohlásil, že Ústecký kraj zvažuje majetkový vstup do firmy, aby zajistil zlevnění vody.
Postavili jsme se protiprávní komercionalizaci vody v ČR přes soudy a projekt PRAVDA O VODĚ. Soud potvrzují, že máme pravdu. Systém, kdy jsou zájmy soukromých firem nadřazeny zákonům a zájmům lidí, je ve svobodném státě neakceptovatelný. Proto léta zájmy lidí i státu bráníme a prosazujeme:
Vrácení priorit lidí do správy vody, odsun koncernů od české vody a garanci práva lidí na vodu v Ústavě ČR.
Mlha nad vodou na severu Čech aneb Senát ve službách koncernů?
Jedna odpověď
Pokud by Veolia nebo lidé co za ní kopou vyhrožovali zastavením vody zhruba miliónu lidí, tak se jedná o terorizmus.