Vak Hodonín a odpovědi na vaše otázky. Výroční zprávy Vodovody a kanalizace Hodonín.

Prodej vody je služba lidem a ne zdroj zisků koncernu

Toto nemusíte řešit

Patrně jste do zhlédnutí videa mnohé netušili.
Odebírejte videokanál a šiřte, co vás zaujme.

Vak Hodonín, prodej vody i infrastruktura je zcela v rukou měst a obcí

Vak Hodonín je smíšení okresní vodárna, to znamená, že vlastní vodárenskou infrastrukturu a tu sama provozuje. Je řízená českými vodárenskými odborníky, pracujícími pro města a obce, nikoliv pro zahraniční koncern. Je pod správou a kontrolou měst a obcí Hodonínského okresu a proto také čerpá dotace z EU.

Dominantní a majoritní postavení ve společnosti mají společně města Hodonín, Bzenec, Veselí nad Moravou, Kyjov a Dubňany.

1)  Provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu zajišťuje v okrese Hodonín společnost Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s., se sídlem Purkyňova 2, č.p.2933, PSČ 695 11, Hodonín, byla do obchodního rejstříku zapsána 1.1.1994. Společnost působí v aglomeracích Bzence, Strážnicka, Petrova, Hodonína, Ratíškovic a Veselí nad Moravou.

2) Společnost je smíšená, v jejím majetku je tedy infrastrukturní i provozní majetek. Hlavním předmětem podnikání společnosti je provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Společnost má dominantní postavení v zásobování vodou a odkanalizování v Hodonínském okrese. V roce 2014 činil základní kapitál společnosti 797 076 000 Kč

3) Hlavní akcionáři jsou města a obce, které vlastní 94% akcií společnosti. Největší akcionáři jsou města  Hodonín 30,29%, Bzenec 13,49% a Veselí nad Moravou 6,89%.

4) Města a obce na Hodonínsku mají dnes již stejný jako já na to, jaký model vodárny je nejvýhodnější pro lidi, měst a obce – klasický smíšený model vodárny, která vlastní infrastrukturu sama provozuje:

„Smíšený model se za  léta transformací a  privatizací vodárenských společností v  ČR ukázal jako nejefektivnější: společnost, řízená vlastníky infrastruktury (municipalitami), majetek provozuje a současně sama rozhoduje o jeho údržbě a obnově s cílem trvalého zabezpečení modernizace a dobrého technického stavu. Zásadní výhodou tohoto modelu je tak možnost udržování rovnováhy mezi potřebami a finančními možnostmi společnosti při stanovování citlivé výše vodného a stočného.“ Výroční zpráva rok 2012

5) Osoby odpovědné za stav v okrese Hodonín:  www.volby.cz

Zastupitelstva měst Hodonín, Bzenec a Veselí nad Moravou 1998-2002, 2002-2006, 2006-20102010-2014 2014-2018

5) Vak Hodonín díky svému postavení okresní vodárny pod plnou kontrolou města a obcí čerpá dotace z EU i od státu a tím financuje obnovu a rozvoj vodárenské infrastruktury a nezatěžuje občany vysokým vodným a stočným. Dne 15.12.2005 Evropská komise rozhodla ve prospěch žádosti společnosti Vak Hodonín o dotaci z Fondu soudržnosti na projet „STŘEDNÍ POMORAVÍ/HODONÍNSKO“ a z uvedeného fondu poskytne podporu 74% z uznatelných nákladů, které budou činit 29.155.243 EUR.

6) Jde o vodárenskou společnost, která přes velké investice měla léta nejnižší cenu vodného a stočného v Jihomoravském kraji.

V nedalekém Zlíně, kde je u vody fr. Veolie, měli vodu léta až o 15 Kč/m3 dražší. Až poté, co jsme zde vyhráli soudy, přestal koncern cenu vody na Zlínsku hnát do výšin a ceny se postupně srovnávají.

Podstatné je  to, že na Hodonínsku končí peníze vybrané od lidí za vodu v obnově infrastruktury, tzn. jde o investice do budoucnosti lidí a ne do jachet majitelů koncernu.

I Vak Hodonín byl cílem ataku. Pomohli jsme informováním rozumných politikům, kteří hájili zájmy lidí, odhalit Trojské koně a ubránit prodej vody v rukou vodárny Hodonín.

I na Hodonínsku proběhlo několik pokusů o vyvedení monopolu prodeje vody a zisků z vody na koncern.  Stáli za nimi Česká spořitelna a skupina firem se sídlem Václavské nám. 47, Praha 1. a koncern Vivendi water (dnes Veolia).

V roce 2003 byl v některých městech na Hodonínsku protiprávní prodej neobchodovatelných akcií vodárny Hodonín velmi blízko k realizaci. Pokud by nájezdníci vodárnu Hodonín ovládli, pak by ji stejně jako Vak Zlín nebo Vak Prostějov podnikatelsky zlikvidovali - názor státního zástupce.

Informovali jsme obce, že nabídky pochybných smluv na odkup akcií vodárny Hodonín, které nebylo legálně možné koupit, jsou protiprávní a jde o pokus obejít zákony ČR.

V Hodoníně naštěstí rozumní politici sami začali vodu bránit a odmítli akcie prodat a pak se stejně zachovaly i další obce.

Poté v letech 2005- 2006 bylo zavedení soukromého penězovodu do Vaku Hodonín opět na spadnutí. Milovnáci vody v rukou koncernů tlačili na realizaci "poptávkového řízení", opět s cílem vyvést prodej vody a zisky z vody do rukou koncernu.

Opět jsme zde zaslali některým starostům informace a doložili jsme jim negativní důsledky vytunelování Vak Zlín a Vak Kladno:

  • Zisky z vody končí v cizině
  • Vaky přišly díky smlouvám s Veolií o dotace z EU
  • Cena vody roste nad slibovanou inflaci
  • Vak je formální slupka fungující jako trafika pro tuneláře

Na Hodonínsku rozumní politici dali přednost zájmům lidí před osobním prospěchem.

Prodej vody na Hodonínsku zůstal v rukou měst. Vak Hodonín dál spravuje a prodává vodu lidem.  Je řízená českými vodárenskými odborníky, pracujícími pro města, nikoliv pro koncern. Je pod plnou kontrolou měst a obcí okresu Hodonín.

Čerpá dotace z EU na obnovu infrastruktury.

Kde najdete odpovědi na vaše otázky? Z velké části ve výročních zprávách vodárny.

Odpovědi na mnohé vaše otázky najdete výročních zprávách

Kde končí zisky, které platí lidé v ceně vody? Investují se u vás do obnovy sítí? Kdo vám vodu prodává? Jak hospodaří městská vodárna? Komu a co platíte v ceně vody?

Čerpá region dotace z EU nebo vše platí lidé a obce? Kdo je v orgánech? Kdo na vodě vydělává a kolik? Kdo financuje investice? 

A můžete to konfrontovat s tímto:

Odebírejte videokanál a šiřte, co vás zaujme.

Naše voda ani její prodej nepatří do rukou koncernů

Souhlasíte?
Pak se přidejte a podepište petici VODA JE ŽIVOT

 

Již ji podepsalo 

60.307 lidí

Výroční zprávy, účetní závěrky, rozvahy, výsledovky od roku 1994

Porovnání informací z výročních zpráv za jednotlivé roky umožňuje sledovat dění, priority a jednání kolem vody v regionu i porovnat okolní vodovody a kanalizace mezi sebou.

ke stažení:

Vodovody a kanalizace Hodonín - Výroční zprávy 3

Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s.
Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s.
Vlastník společnosti
Města a obce okresu Hodonín
Města a obce okresu Hodonín
ROK
VÝROČNÍ ZPRÁVY
ÚČETNÍ ZÁVĚRKY
2014
VZ . . .
UZ . . .
2013
VZ . . .
UZ . . .
2012
VZ . . .
UZ . . .
2011
VZ . . .
UZ . . .
2010
VZ . . .
UZ . . .
2009
VZ . . .
UZ . . .
2008
VZ . . .
UZ . . .
2007
VZ . . .
UZ . . .
2006
VZ . . .
UZ . . .
2005
VZ . . .
UZ . . .
2004
VZ . . .
UZ . . .
2003
VZ . . .
UZ . . .
2002
VZ . . .
UZ . . .
2001
VZ . . .
UZ . . .
2000
VZ . . .
UZ . . .
1999
VZ . . .
UZ . . .
1998
VZ . . .
UZ . . .
1997
VZ . . .
UZ . . .
1996
VZ . . .
UZ . . .
1995
VZ . . .
UZ . . .
1994
VZ . . .
UZ . . .

Další roky najdete zde

Názory lidí, kteří se k obraně vody přidali a cíle NFPOV podporují

Aleš Ridl
Aleš Ridl
"Dobrý večer Radku, narazil jsem na Váš WEB a musím říct, že děláte sakra dobrou práci! Víc takových a naše krásná země vč. veškerých přírodních pokladů může zůstat skutečně naše a ne v otroctví zahraničních korporací! Držím vám moc palce! Musím si Váš web ještě důkladněji nastudovat
Jarmila Prokopová
Jarmila Prokopováhttps://www.darujme.cz/projekt/1202560
Jsem ohromena pečlivostí a transparentností dokumentace a což teprve to podstatné, obsahová náplň. Vaše životní poslání je dechberoucí.
Ing. Ferdinand Šmikmátor
Ing. Ferdinand Šmikmátorhttps://www.darujme.cz/projekt/1201498
Vážený pane, protože je má bývalá aktivní profesní dráha s vodou spojena, velice si Vašeho úsilí cením. Dvacet let jsem se pohyboval v oblasti armatur a zejména poučná pro mě byla doba v letech 1992-1999, kdy jsem, byl šéfkonstruktérem firmy Krammer Armaturen GmbH. Např. většina hydrantů Krammer u nás jsou mé děti. Tehdy se u mě na na návštěvách ve Wiener Neustadt vystřídali téměř všichni vedoucí pracovníci českých i slovenských vodáren. Poté jsem rovněž v branži působil v Rakousku a ČR až do roku 2014. Proto velmi dobře vím, že to, co se s vodou děje, není ničím jiným, než ...
Ing. Hana Orgoníková
Ing. Hana Orgoníková"Bývalá poslankyně sněmovny a zastupitelka Statutárního města Hradec Králové
Jste první člověk, který jednoduše a výstižně popsal, o co jde při privatizacích městských vodáren. Vaši definici tzv. provozního modelu, „Jde o privatizaci zisků a zestátnění nákladů“, budou v budoucnu lidé opakovat stejně jako věty „Zeměkoule je kulatá“ a „A přece se točí“.
Marián Jurečka
Marián Jurečkabýv. ministr zemědělství
Děkuji Vám za oslovení v oblasti problematiky vodohospodářské infrastruktury v České republice, které jste učinil dopisem dne 10. července 2018. Velmi si cením si toho, že se tímto způsobem dlouhodobě dané problematice věnujete. ... Více na CHCEME VĚDĚT
MVDr. Stanislav Mišák
MVDr. Stanislav Mišákbývalý starosta města Otrokovice a hejtman Zlínského kraje
"Velice si vážím pana Novotného za vše, co v dokazování týkajícího se poškozování občanů v souvislosti s děním ve vodárenství udělal. Má můj obdiv i podporu. Každý chápe, že dát oprávnění prodávat cizímu vodu z vlastní studny, o kterou se ale dál musíme starat, je nesmysl a okrádání vlastní rodiny. Tak proč to nejsou schopni pochopit v této zemi a dopustí to ve vodárenství. Zjednodušeně řečeno „jde o zprivatizování zisků a znárodnění nákladů“.
Svatopluk Kvaizar
Svatopluk KvaizarBývalý místopředseda Vak Mladá Boleslav a primátor Statutárního města Mladá Boleslav
Pane Novotný!Děkuji nejen za video, ale především za Váš aktivní přístup k uvedené problematice. Přerovský příklad přesně popisuje i situaci v r. 2002 u nás v Mladé Boleslavi. Chvála bohu jsme byli rozdílem dvou hlasů v zastupitelstvu rozumní a nepodlehli jsme stranou ODS prosazovanému „odprodeji hlasovacích práv“ VaKu MB. Dnes sice nemáme nejnižší cenu vody, ale díky evropským fondům ve výši tří čtvrtin miliardy zhodnocený majetek pro budoucnost, a tím i vysoce ceněnou společnost pro svou stabilitu a racionální kroky ve správě „obecní studny“. Ještě jednou děkuji.
Mgr. Eva Mucková
Mgr. Eva Muckovábývalá starostka Meziměstí, které je akcionářem Vodovodů a kanalizace Náchod, a.s.
Díky informacím získaným od pana Novotného se nám v Meziměstí podařilo jako prvnímu městu bývalého okresu Náchod v roce 2005 neschválit vstup „strategického partnera“ Veolie do VaKu Náchod – hlasování bylo naprosto jednoznačné. Všichni zastupitelé byli proti vstupu „strategického partnera“.Od pana Ing. Novotného jsem měla objektivní a velmi cenné informace týkající se společností, do kterých Veolia vstoupila. Podařilo se nám rozjet aktivity v ostatních městech a obcích, předávat informace od pana Ing. Novotného tam, kde je neměli, takže Veolia na Náchodsku tvrdě narazila a vstup nebyl schválen. Tuto svoji angažovanost v daném problému vidím dnes jako jeden z mých nejvýznamnějších ...
Mgr. Eva Štauderová
Mgr. Eva ŠtauderováBývalá náměstkyně primátora Zlína a zastupitelka Statutárního města Zlína
Mohu shrnout, že pan Ing. Radek Novotný je jediným člověkem v ČR, který se tématu vodárenství věnuje tak komplexně, podrobně a poctivě. Navíc má nezdolnou vytrvalost, za což má můj obdiv. Informace jím poskytované jsou spolehlivé a zaručené, neboť jsou vždy založené na faktech, která dává otevřeně k dispozici. Nebýt jeho, zůstaly by nám informace utajeny a koncerny by dál neomezeně inkasovaly zisky z prodeje vody, které pak chybí na obnovu infrastruktury.Navíc mohu s jistotou říci, že pan Novotný se vodárenství nevěnuje jen kvůli ekonomickým, právním a odborným parametrům. Dobře totiž ví, že vody si musíme vážit, protože voda znamená ...
Doc. Ilona Švihlíková
Doc. Ilona ŠvihlíkováInstitutu globálních studií UJAK Praha
Veřejný zájem a schopnost ho prosadit mizí z vodárenského odvětví. Stát a jeho občané se ocitají v rukou zájmových skupin, které skrytě pracují pro zahraniční koncerny. Model funguje na vysokém stupni systémové korupce, ve které zástupci soukromých zájmů obsadili pozice, kdy vytváří pravidla na míru koncernů a pro ochranu jejich zájmů. Zdroje z veřejných rozpočtů či z různých opatření hospodářské povahy jsou využívány ve prospěch zájmových skupin na úkor občanů a daňových poplatníků, měst a vodárenského odvětví.
Jana Lorencová
Jana Lorencovápřední česká investigativní novinářka, která rozkryla např. kauzy LTO a OKD"
Práce, kterou odvádíte pro nás všechny je nesmírně záslužná a já se jen obávám, že zdaleka ne všichni si uvědomujeme, jak moc je důležitá pro každého, doslova každého z nás, jak je důležitá každá kapka vody a také to, že jste pro její záchranu, proto, aby byla v rukou nás, kterým prýští pod nohama, abychom my mohli rozhodovat prostřednictvím měst a obcí o tom, zda ještě v příštích letech nějakou budeme mít udělal všechno, co je ve Vašich silách.
Šárka Tomisová
Šárka TomisováVŠB TU Ostrava
Již delší dobu sleduji Vaše stránky. Ráda podepíšu Vaši petici a ráda bych sehnala i podpisy další. Jsem absolvent katedry Úpravnictví, hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO a na stejné škole již skoro 30 let pracuji. A mé zaměření byla právě Úprava a čištění odpadních vod, tudíž problematice trochu rozumím. Ráda se s vámi potkám a gratuluji k získání potřebného počtu podpisů, krásný den.

DÁVÁ VÁM SMYSL INFORMOVAT LIDI, ABY NEDOŠLO K INSTALACI CIZINCŮ K VODĚ A UDRŽET VE SPRÁVĚ VODY ZÁJMY LIDÍ? PAK SE PŘIDEJTE.

Převodem na transparentní účet u ČSOB

966665/0300

nebo

přes darujme.cz

 

Děkujeme🐬