Vak Břeclav a odpovědi na vaše otázky. Výroční zprávy Vodovody a kanalizace Břeclav.
Prodej vody je služba lidem a ne zdroj zisků koncernu
Vak Náchod, prodej vody i infrastruktura je zcela v rukou měst a obcí
Vak Břeclav je smíšení okresní vodárna, to znamená, že vlastní vodárenskou infrastrukturu a tu sama provozuje.
Je řízená českými vodárenskými odborníky, pracujícími pro města a obce, nikoliv pro zahraniční koncern. Je pod plnou kontrolou měst a obcí Břeclavského okresu. I v Břeclavi proběhlo několik pokusů vyvést zisky z vody na zahraniční koncerny a ve Vaku Břeclav nechat pouze trubky a povinnost je financovat.
1) Provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu zajišťuje v okrese Břeclav společnost Vodovody a kanalizace Břeclav, a.s., se sídlem, Břeclav Čechova 1300/23. Společnost byla založena podle par. 172 obchodního zákoníku.
Jediným zakladatelem společnosti je Fond národního majetku ČR se sídlem v Praze 2, Rašínovo nábřeží 42, na který přešel majetek státního podniku ve smyslu par. 11 odst. 2 zák. č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění zákona č. 210/1993 Sb.
2) Společnost je smíšená, v jejím majetku je tedy infrastrukturní i provozní majetek. Hlavním předmětem podnikání společnosti je provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Většinovým vlastníkem společnosti jsou města a obce z regionu, které drží cca 89 % akcií. Největší akcionáři jsou města Břeclav, Pohořelice, Hustopeče, Mikulov a Lednice. Mají společně celkem 63 % podíl ve společnosti.
3) Společnost má dominantní postavení v zásobování vodou a odkanalizování na Břeclavsku. Společnost provozuje, udržuje a opravuje vodohospodářská zařízení ve více než 70 městech a obcích. V roce 2014 činil základní kapitál společnosti 1.112.702,- Kč.
4) Osoby odpovědné za stav v okrese Břeclav www.volby.cz
Zastupitelstva měst Břeclav, Pohořelice, Hustopeče, Mikulov a Lednice. 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018
5) Vak Břeclav je v postavení okresní vodárny pod plnou kontrolou měst a obcí. Financuje obnovu a rozvoj vodárenské infrastruktury, obce vkládají svou infrastrukturu do společnosti a ta ji provozuje a dokonce rozvíjí další podnikatelské aktivity.
6) Jde o společnost, která NEMÁ NEJNIŽŠÍ CENU VODY. Má cenu vodného a stočného obdobnou jako Vak Mladá Boleslav nebo nedaleký „privatizovaný“ Vak Zlín, kde vodu prodává fr. koncern Veolia.
Na rozdíl od Zlína, realizovali v Břeclavi a v Mladé Boleslavi stamiliónové investiční akce a mají obnovenou infrastrukturu. Ve Zlíně díky nevýhodným smlouvám s Veolií přišli o zisky i o dotace z EU. Cena je zde obdobná, ale peníze od lidí, které platí za vodu, tečou z nemalé části do zahraničí místo do obnovy trubek v regionu.
Ale pozor! Vše mohlo být jinak. Na Břeclavsku se začalo jednat o tom, že prodej vody bude v rukou koncernu již 17.12.2001.
Zastupitelstvo města Břeclav pověřilo radu města vyjednávat o privatizaci Vak Břeclav - prodejem akcií nebo pronájmem provozování.
Následně politici města Břeclav, Hustopeče a Mikulov, jednající společně a ovládající Vak Břeclav, "vybrali" firmu International water jako provozovatele infrastruktury Vak Břeclav.
Již v dubnu 2002 byla založena Moravská vodárenská společnost. Slupka bez zaměstnanců, bez podnikání ... vydávaná za strategického investora.
Chystala se podnikatelsky likvidace vodárny Břeclav. Politici ignorovali zákonnou pravomoc Vaku a protiprávně sami rozhodli o společnosti Vak, což jsme odhalili a začali jsme vodárnu Břeclav bránit.
Údajně strategický investor "Moravská vodárenská společnost" přitom byla založená až 26.3.2002. Byla to prázdná slupka bez majetku, se základním kapitálem 2 mil. Kč, bez zaměstnanců a bez jakékoliv zkušenosti s provozováním vodovodů.
Stála za ní firma z Nizozemí Internationa water a jméno Michal Pop ještě dnes některé zastupitelé zvedá ze židlí.
Pan Pop ani IW neměli šanci cokoliv s vodou na Břeclavsku ovlivnit, dokud jim na ruku nešli někteří politici z města Mikulov, Hustopeče a Břeclav, působící současně ve vedení Vaku Břeclav - F. Strnad (ČSSD), Miloš Petrů (KDU) a Luboš Kuchynka (ODS).
Na tunelu vodárny se nechtěl podílet ředitel a člen představenstva, vodař Mgr. Petr Starý, proto ho z funkcí odvolali a z vodárny vyhodili. Tím jen potvrdili, že se chystá opravdu velká levota, kterou nejsou schopni proti argumentům obhájit.
Podstatu tunelu jsme pochopili v souběžně běžící kauze Vak Zlín, kde jsme se také obrátili na soudy a ty jsme vyhráli. Pochopili jsme, co je realizováno i v Břeclavi. Proto jsme začali zastupitele měst a obcí na Břeclavsku informovat o tom, co se páchá a jaké to bude mít negativní důsledky.
Začali jsme také požadovat dokumenty - důkazy. Město Břeclav nám je protiprávně odmítlo informace vydat v dubnu 2002. Žádali jsme na základě zák. 106/1999 O svobodném přístupu k informacím, týkaly se doporučení rady města, že nejvýhodnější nabídka je od společnosti Internatina water a její hodnocení, jak k tomu došli. Čekali jsme to.
To jsme již konzultovali dění s rozumnými zastupiteli v Břeclavi a Mikulova a materiály i podklady jsme měli v době žádosti v rukou, takže odmítnutí jejich poskytnutí jsme vzhledem k jejich obsahu brali, jako další důkaz o levotě celého procesu.
Složení těch, co hájili zájmy soukromých firem, bylo v řadě regionů stejné - ODS, ČSSD a KDU
Rozumní zastupitelé začali vodu, lidi a Vak Břeclav bránit. My jsme začali Vak Břeclav bránit i přes soud. Podali jsme žalobu na neplatnost valné hromady Vak a na zneužití většiny ze strany Vak Břeclav, města Mikulov, Břeclav a Hustopeče.
Dostali jsme společně s rozumnými zastupiteli nekale jednající politiky pod dohled veřejnosti a postupně se podařilo jimi připravovaný tunel ukončit.
Prodej vody zůstal v rukou měst. Vodárna Břeclav díky tomu ovládá vše kolem vody a čerpá dotace z EU na investice do infrastruktury.
Kde najdete odpovědi na vaše otázky? Z velké části ve výročních zprávách vodárny.
Na jaké otázky najdete odpovědi ve výročních zprávách?
Kde končí zisky, které platí lidé v ceně vody? Investují se u vás do obnovy sítí? Kdo vám vodu prodává? Jak hospodaří městská vodárna? Komu a co platíte v ceně vody?
Čerpá region dotace z EU nebo vše platí lidé a obce? Kdo je v orgánech? Kdo na vodě vydělává a kolik? Kdo financuje investice?
A můžete to konfrontovat např. s tímto:
Výroční zprávy, účetní závěrky, rozvahy, výsledovky od roku 1996
Porovnání informací z výročních zpráv za jednotlivé roky umožňuje sledovat dění, priority a jednání kolem vody v regionu i porovnat okolní vodovody a kanalizace mezi sebou.
ke stažení:
Břeclav - Výroční zprávy 3
Další roky najdete zde
Názory lidí, kteří se k obraně vody přidali a cíle NFPOV podporují
Darujme.cz je největší online aplikace pro darování v České republice. Je to i prostředek, který chrání dárce před útoky, protože umožňuje podpořit obranu vody anonymně.
DÁVÁ VÁM SMYSL INFORMOVAT LIDI, ABY NEDOŠLO K INSTALACI CIZINCŮ K VODĚ A UDRŽET VE SPRÁVĚ VODY ZÁJMY LIDÍ? PAK NÁM S TÍM POMOZTE...
Děkujeme, že stále více lidí s námi sebe i vodu brání.
NFPOV chrání nejen nás a naše děti, ale i peníze nás všech, které jinak končí v zahraničí a nic za ně nedostáváte. Toto financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.
Od státu a politických stran nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje řešit příčinu problému, tj. neznalost, i protiprávní jednání politiků v zájmu koncernů.
Převodem na transparentní účet u ČSOB
966665/0300
nebo