18 POSLANCŮ PŘEDLOŽILO V ROCE 2020 K SCHVÁLENÍ PRO OBČANY A STÁT VÝHODNÝ NÁVRH ÚSTAVNÍHO ZÁKONA. VŠICHNI PŘEDTÍM OD NÁS DOSTALI ROZBOR, ŽE TENTO "ZÁKON" JE ŠPATNÝ.
Nedoporučujeme schválit jakýkoliv zákon, dokud v něm s POVINNOSTÍ STÁTU (občanů) financovat vodárenskou infrastrukturu, nebude zakotveno i PRÁVO STÁTU ovládat prodej vody a peněžní toky a zisky z vodného a stočného. Bez toho jde past, znamenající další "privatizaci" zisků a zestátnění nákladů.
Od několika poslanců jsme již v na přelomu května 2020 dostali informace, že lobbisti poslancům tvrdí, že Ministerstvem zemědělství vypracovaný návrh ústavního zákona k vodě, vrací vše kolem vody do rukou měst a státu. Ubezpečovali poslance, že zabraňuje dalším pokoutným privatizacím vodáren a zajišťuje vrácení vlivu státu na strategické vodárenské odvětví.
Byla a je to lež.
Zakladatel NFPOV R. Novotný zpracoval v červnu 2020 rozbor návrhu ústavního zákona a ten 12.6.2020 předal ho fyzicky každému poslanci a senátorovi na podatelně sněmovny a senátu.
Nedostali ho jen tři "politici", u kterých jejich předchozí jednání kolem vodáren prokázalo, že je to zbytečné – p. Faltýnek, p. Tureček a p. Vosecký.
Dne 17.9.2020 přesto dokonce osmnáct poslanců (mezi nimi pan Faltýnek a Tureček) rozeslalo poslancům ve sněmovně návrh ústavního zákona, který předtím připravilo ministerstvo zemědělství. ZDE
11.11.2020 přišel od jednoho politika e-mail s odkazem - PS ČR a tímto komentářem:
Dobrý den pane inženýre,
pro Vaši informaci: MZe vypustilo ten ústavní zákon jako poslanecký návrh. Pro schválení potřebují 3/5 všech poslanců. Budeme podávat pozměňovací návrh.
Děkuji a jsem s pozdravem...
V listopadu 2020 byl tento nevýhodný návrh zákona projednán v prvním čtení v poslanecké sněmovně.
Proto se zakladatel NFPOV 30.12.2020 znovu veřejně obrátil na poslance, kteří návrh předložili. Ještě jednou jim doložil chyby v navrženém zákoně a jeho nevýhodnost pro občany a stát. Současně je požádal o odpovědi na zásadní otázky. Více ZDE. Informace zaslal na vědomí i všem dalším členům Parlamentu ČR.
Vzhledem k zkušenostem s jednání politiků se rozhodl informovat rovněž širokou veřejnost, zástupce médií a protikorupční organizace. Více ZDE
Návrh ústavního zákona předložilo těchto 18 poslanců
U většiny poslanců, kteří pochybný návrh zákona předložili nevíme, co je k tomu vede a vědět to chceme. Proto se na ně obracím s dotazy a žádám o odpovědi.
Ptejete se s námi. Pod fotkou poslance máte na ně kontakt.
Rozbor návrhu ústavního zákona, který zpracoval zakladatel NFPOV dokládá, že návrh zákona není výhodný pro občany a stát
"21. května 2020 a 26. května se na mě obrátili dva politici s žádostí, zda bych pro jejich poslance udělal rozbor návrhu ústavního zákona o ochraně vody a vodních zdrojů. Jeden z pohledu makroekonomického a druhý z pohledu legislativního a životního prostředí. Souhlasil jsem s tím, že:
- uděláme jeden komplexní
- poskytnu ho všem poslancům a senátorům, protože ústavní zákon k vodě je zásadní a k jeho přijetí je třeba 2/3 většina poslanců i senátorů
- za rozbor nestanovuji cenu, ať ten pro koho bude mít cenu, dle toho, jak si ho vyhodnotí, podpoří Nadační fond PRAVDA O VODĚ.
Rozbor dokládá, proč je návrh ústavního zákona past na stát, která systém dobývání renty, povyšuje na systém zajetí státu.
Nedoporučuji pro podobný návrh hlasovat, dokud nebude návrh upraven tak, že v zákoně bude zakotvena povinnost státu financovat investice na začátku vodárenského odvětví, a současně právo státu svébytně disponovat s peněžními toky a zisky z vody na konci vodárenského odvětví.
Zde si může stáhnout celý ROZBOR ZDARMA
Pokud po přečtení ROZBORU dojdete k závěru, že je užitečný a jste rád(a), že občany i politiky informujeme o tom, co se děje, pak obranu vody svou kapkou podpořte.
Návrh předložený poslanci je stejný, jako původní návrh ministra. Ten jsme jim ROZEBRALI a doložili jsme, že je pro stát nevýhodný.
Návrh zákona nadále ponechává cca 70% peněžních toků z vody a zisk z prodeje vody v rukou koncernů.
Do jejich rukou se přitom v řadě případů – Olomouc, Prostějov, Praha, SmVak, H. Králové - dostaly díky protiprávnímu nebo pochybnému jednání politiků, což potvrzují rozsudky soudů a důkazy, které léta zveřejňujeme a předkládáme veřejnosti i politikům.
Co schází v návrhu předloženého ústavního zákona a proč?
Kdo předložil pro stát nevýhodný zákon? Kdo těmto lidem prodává vodu a kdo u nich ovládá peněněžní toky a zisky z vody?
Přijetí špatného ústavního zákona, poškodí stát a občany na desítky let. Proto je třeba toto zastavit a schválit rovnou zákon, který je v zájmu občanů a státu.
Osmnácti poslancům, kteří návrh zákona předložili, bylo dne 30.12.2020 zasláno opětovné upozornění, že návrh zákona je pro občany a stát nevýhodný. Současně byl každý z nich požádán, aby sám za sebe odpověděl na zásadní otázky. Jejich odpovědi zveřejníme.
Ukázka otázek položených poslancům
- Proč v návrhu zákona není zapracováno právo na vodu, poskytované jako veřejná služba a že investice realizované státem/samosprávami, nebudou nadále zneužívány jako „skrytá“ veřejná podpora soukromých společností?
- Proč v něm není začleněna zásada, že vlastnictví infrastruktury (náklady), stejně tak i správa a provozování infrastruktury (výnosy) bude trvale v rukou státu/samospráv, které díky tom o všem zcela autonomně rozhodují?
- Proč neprosazujete garanci, že celý systém hospodaření s vodou, musí být nezcizitelný a trvale v rukou státu a samospráv?
- a další ...
Dopis byl zaslán na vědomi všem poslancům, senátorům a také zástupcům protikorupčních organizací a zástupcům médií. Více ZDE
Poslanci byli informováni a požádáni o odpovědi na otázky kolem vody přes podatelnu sněmovny a pokud jsme je našli na FB, tak také přes jejich osobní FB profily.
Bude-li vám někdo říkat, že nelze zajistit, aby dodávku vody zajišťovaly městské vodárny, pak lže. Zde politici vysvětlují, proč má být voda, infrastruktura a prodej vody v rukou městských vodáren a ne koncernů.
Dává vám mysl konfrontovat činy politiků a zveřejňovat, jak jednají? Pak informace o tom sdílejte a tuto práci podpořte. Děkujeme.
Podpořit nás můžete převodem na transparentní účet u ČSOB
966665/0300
nebo rychlou QR platbou
nebo
přes darujme.cz
Obranu vody financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.
To nám umožňuje řešit příčinu problému, protiprávní jednání části politiků v zájmu koncernů.
Děkujeme🐬