Toman navrhuje ústavní past na peněženka občanů? U Tomana našla při domovní prohlídce policie 20 mil. Kč a existuje důvodné podezření z korupčního jednání v souvislosti s IT projekty ministerstva? Rodina bývalého ministra zemědělství Tomana z ČSSD, získala „výhodně“ pozemky a s ohromným ziskem je prodala zpět státu?
Toman připravil návrh ústavní pasti na peněženky lidí
Každému členu ČSSD ve sněmovně (i všem ostatním poslancům a senátorům) jsme doložili, že to, co připravil Toman ČSSD na Ministerstvu zemědělství v podobě kolonizačního zákona o vodě, je past na peněženky občanů a stát. Prostě lumpárna. Jak reagovala ČSSD?
Ten zákon bez jediné změny přesto předložila k schválení sněmovně, Jen ten zákon nepředložil Toman a ministerstvo, ale poslanci ČSSD a ANO, v čele s Birke z ČSSD a Faltýnkem (dnes ANO, ale dříve ČSSD). Opět jsme se obrátili na předkladatele a ptali se, co to znamená, když předkládají pro občany a stát nevýhodný zákon a přitom od nás ví, že je nevýhodný?
Požadovali jsme vysvětlení – jak je v té pasti zajištěna ochrana vody, zájmů a peněženek občanů, ale nikdo z nich, co to předložili, nám neodpověděl. Hráli mrtvé brouky…NEODPOVĚDĚLI!
Závěr? ČSSD se nezajímá o lidi a stát. Zajímají je pouze vlastní zájmy. Sami si udělejte obrázek, zda mají co dělat v politice a ve správě veřejného majetku.
BIS odhalila v roce 2021 rozsáhlou korupci na ministerstvu zemědělství
Publikováno: 15.5.2023 Bezpečnostní informační služba se od roku 2020 v rámci své zákonné působnosti – ochrany významných ekonomických zájmů státu – věnovala operativnímu prověřování možné korupce na ministerstvu zemědělství.
BIS získala v roce 2020 první informace týkající se podezření, že na ministerstvu zemědělství tehdy řízeném ministrem Miroslavem Tomanem může docházet ke korupčním aktivitám, které souvisely s IT projekty ministerstva. Postupně se za použití zákonných zpravodajských prostředků podařilo detailně zmapovat a rozkrýt, kdo a jakým způsobem se na korupčním jednání podílel.
Informace byly předány oprávněným adresátům v souladu se zákonem a následné policejní vyšetřování vyústilo v březnu roku 2022 v zásah policie přímo na ministerstvu zemědělství a v bytech zadržených. Seznam zprávy v květnu 2022 popsaly, že došlo k zatčení tří osob z nejbližšího okolí ministra a zadržení finanční hotovosti v řádu desítek milionů korun.
Mezi podezřelými se tehdy ocitl i samotný ministr Toman. Seznam zprávy tehdy s odvoláním na své zdroje uváděly: „Bývalému ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD) sebrali vyšetřovatelé podle zjištění Seznam Zpráv přibližně 20 milionů. Objevili je při domovní prohlídce.“
Vzhledem k tomu, že policejní vyšetřování pod dozorem vrchního státního zastupitelství stále pokračuje, nemůžeme sdělit další bližší informace. BIS bude další postup týkající se cílených úniků informací koordinovat s orgány činnými v trestním řízení
Zdroj: BIS
Korupční podezření a nejednoznačné vyjádření Ředitelství silnic a dálnic
Pozemky původně patřily státu, ale ministerstvo zemědělství se jich zřeklo v době, kdy byl Toman náměstkem na ministerstvu zemědělství. Zřeklo se jich i když již bylo zřejmé, že jednou na nich vyroste obchvat – tzn. jejich hodnota bude v řádu stamiliónů!
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos v únoru koupilo od firmy Agrotrade a. s. a její dceřiné společnosti Xaverov trade a. s., v jejichž vedení stojí Miroslav Toman starší, pozemky v Praze a v Praze-Běchovicích. Právě na nich má vyrůst dlouho plánovaný silniční okruh kolem metropole, konkrétně stavba 511 Běchovice – dálnice D1 a přeložka silnice 1/12 Běchovice – Úvaly.
Podle zákona o urychlení výstavby infrastruktury za ně ředitelství Tomanovým firmám vyplatilo osminásobek odhadní ceny. Dohromady přes sto milionů.
Ředitelství silnic a dálnic dnes tvrdí, že nemůže zkoumat, komu pozemky patří, kdo ovládal historicky jaké firmy, ani licitovat o ceně.
Není tam ani píď k jednání. Díky bohu za to. Dříve byla možnost vyplatit osmi nebo šestnáctinásobek a všichni ho chtěli, všichni psali o výjimku ministrovi. Osminásobek je naprosto v pořádku. Je tam třeba motivace majiteli, je to projevení díku, že vychází vstříc na úkor nemovitého majetku liniové výstavbě,“ říká mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. |
Čtvrt miliardy za parcely
V současnosti má ředitelství pro stavbu zmiňovaného obchvatu vykoupeno přes 80 procent pozemků a věří, že do konce roku bude mít všechny, aby v dalším roce mohla začít stavba. MF DNES o prodejích chtěla mluvit i s exministrem Tomanem, avšak marně. S médii dlouhodobě nekomunikuje, na SMS zprávu neodpověděl.
Firma Xaverov trade prodala letos na stavbu silnice například 22 tisíc metrů čtverečních pozemku za 48,1 milionu korun. Firma Česká znalecká přitom v lednu hodnotu pozemku vyčíslila na šest milionů korun, což je napsáno i v kupní smlouvě, kterou má MF DNES z veřejného registru smluv k dispozici.
Největší byznys Xaverov trade udělal loni v únoru, kdy Ředitelství silnic a dálnic prodal parcelu o velikosti 125 tisíc metrů čtverečních v katastru Běchovic za více než čtvrt miliardy. Obvyklá cena na trhu byla podle odhadu 31,3 milionu korun.
Podle výpisu vlastníků patří Xaverov trade Zdeňku Tomanovi, mladšímu bratrovi exministra. Jejich otec, zmiňovaný Miroslav Toman starší, byl ministrem v komunistické Štrougalově vládě.
Výstavba obchvatu pražských městských částí Běchovice, Újezd nad Lesy a města Úvaly se plánuje už od 90. let. V té době také začaly spory mezi firmami rodiny Tomanových, která získala díky privatizaci státní podnik Xaverov, a státem o vlastnictví pozemků. Bývalý ministr zemědělství tvrdil, že kromě podniku mu náležejí také rozsáhlá pole, lesy a další nemovitosti. Stát však tyto pozemky považoval za své a začal se o ně soudit.
Zvrat přišel v roce 2005, kdy na ministerstvu zemědělství usedl coby náměstek budoucí ministr Miroslav Toman mladší. V květnu toho roku resort potvrdil, že pozemky patří Xaverovu. A dostal také posvěcení Státního pozemkového fondu, který pod něj spadá. Už tehdy přitom ekonomové varovali, že cena půdy u dálniční spojky poblíž obchodního centra může jednou vystřelit do nebes.
Podezřelá rozhodnutí
Tomanových Xaverov se přel o zhruba padesát hektarů se státem. Pozemkový fond ve třech ze šesti případů u soudu vyhrál, ale pak souhlasil s ukončením všech sporů. Celá pře byla vlastně o tom, jestli v roce 1991 nechal stát drůbežárnu zprivatizovat i s pozemky, nebo samostatně.
Hlavním argumentem, proč stát přestal bojovat, byl dokument z roku 2005, který vydalo tehdejší ministerstvo zemědělství, kde byl Toman mladší náměstkem. Šlo o prohlášení, co vlastně bylo majetkem firmy. Toman už tehdy odmítal, že by na vydání klíčového prohlášení měl vliv.
Stát měl přitom velkou šanci spor vyhrát, protože měl jeden pravomocný a dva další rozsudky první instance, že je v právu. Místo toho boj vzdal. Po změně vedení fondu začaly soudy nanovo a předchozí rozhodnutí o tom, že se stát majetku vzdává, označily za neplatné.
Proces však ukončil bývalý ředitel fondu Petr Šťovíček, na základě jehož rozhodnutí se fond nemovitostí ve prospěch firem rodiny Tomanových vzdal. Část těchto pozemků nakonec skončila v rukou kyperské firmy Elvikox, kterou servery iRozhlas nebo Deník N spojují právě se Šťovíčkem.
Kolik zaplatilo ŘSD firmám Tomanových
Xaverov trade a. s.
- 21. 3. 2023 – 48 150 720 Kč bez DPH
- 8. 2. 2023 – 9 308 000 Kč bez DPH
- 4. 7. 2022 – 83 790 Kč bez DPH
- 3. 6. 2022 – 1 065 008 Kč s DPH
- 11. 2. 2022 – 250 662 000 Kč bez DPH
- 9. 1. 2020 – 20 644 220 Kč bez DPH
- 27. 11. 2019 – 3 377 880 Kč bez DPH
Agrotrade a. s.
- 8. 2. 2023 – 2 404 480 Kč bez DPH
- 8. 2. 2023 – 6 098 560 Kč bez DPH
- 8. 2. 2023 – 11 336 000 Kč bez DPH
- 8. 2. 2023 – 21 848 320 Kč bez DPH
- 8. 2. 2023 – 975 520 Kč bez DPH
- 11. 2. 2022 – 60 778 000 Kč bez DPH
Zdroj: Registr smluv a IDNES
Více:
- Úplatky na resortu zemědělství: policie podezírá také exministra Tomana
- Policie prohledala byt exministra Tomana, kvůli korupci zatkla jeho lidi
- Uzavřené Tomanovo společenství. V kauze úplatků vyplouvají další jména
- Mobil pro ministra, iPad pro dceru. Detaily v úplatkářské kauze Tomanova úřadu