Politické šachy s naší peněženkou: Šokující pravda o politických hrách s vodou a s DPH u vody!

Voda je základním zdrojem život. Její cena má přímý dopad na každodenní život nás všech. Mnozí z nás si však neuvědomují, že cena vody, kterou platíme, je výsledkem také politických rozhodnutí. Konkrétně? Politici stanoví výši daně z přidané hodnoty (DPH) u vodného a stočného. Proto jsem zpracoval přehled, jak se vyvíjela výše DPH u vody a jaké politické strany ovlivňovaly vývoj DPH u vody v České republice směrem nahoru a tím cenu vody zdražovaly. Mnozí budete překvapeni

Vývoj DPH u vody od roku 1993 - 2023

Vývoj sazby DPH u vodného a stočného v České republice je poměrně dynamický. V roce 1993 byla až do roku 2007 ve výši 5%.

Poté postupně stoupala – v letech 2008 až 2009 byla 9% a v letech 2010 až 2011 10%. V roce 2012 byla zvýšena na 14% a od roku 2013 až do poloviny roku 2020 byla 15%. Následovalo krátkodobé snížení na 10%.

V roce 2023, navzdory slibům ODS o nezvyšování daní, bylo schváleno zvýšení DPH na 12% od roku 2024.

ODS: Hlavní aktér v růstu DPH u vody

Významnou roli v navyšování DPH u vodného a stočného v České republice hraje léta hlavně ODS.  Jak ukazuje přehled vývoje DPH , který zpracoval Nadační fondu PRAVDA O VODĚ, strana ODS, vesměs v koalici s KDU a TOP 09, stála u většiny rozhodnutí, která v minulosti během šesti let ztrojnásobila občanům sazbu DPH u vodného a stočného.

Po pádu Nečasovy vlády ODS v roce 2013 (zmítané kauzou – NYGYOVÁ atd.), se dostala ODS v opět do vedení státu v roce 2021 .

A světe nediv se, přišla se svou oblíbenou klasikou – opět zdražila DPH u vodného a stočného – tentokrát od roku 2024 z 10 na 12%.

ODS a vodárenské intriky?

ODS hrála klíčovou roli v protiprávních komplotech při vyvádění správy monopolu vody, peněžních toků a zisků z vody koncernům. Na komunální úrovni, toto páchali mnohdy nekale a protiprávně především zastupitelé ODS (ruku v ruce s údajnými rivaly z ČSSD a KDU). 

Příklad? ODS dostala peníze a korporace vodárnu – PLZEŇ nebo Kauza tunelu – Vak Zlín.

Pro občany zásadní

Mnoho bývalých politiků ODS, kteří realizovali zavedení hanebného systému dobývání renty do vodárenství, nyní zastává posty v orgánech tunelovaných vodárenských společností nebo ve vodárenských lobbisticko – nátlakových sdruženích, propojenými přímo či nepřímo s koncerny. V nich sedí společně s bývalými řediteli vytunelovaných městských vodáren, kteří se stali ředitelé koncernových fabrik.

Příklad Bernard  

Role KDU u růstu DPH z vody?

KDU-ČSL, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, hrála také svou roli v prvním zdražení DPH u vody z 5 na 9% v roce 2008, kdy byla ve vládě spolu s ODS. NIKDY neprosadila snížení DPH u vodného a stočného. Naopak v roce 2023 byla opět ve vládě s ODS a u návrhu na zvýšení DPH z 10 na 12% od roku 2024.   

Tato strana byla součástí téměř všech polistopadových vlád, s výjimkou vlády Petra Nečase ODS v roce 2010, kdy se propadla ve voličských preferencích, do parlamentu se nedostala a zůstala bez mandátu.

KDU-ČSL jako chameleon přizpůsobuje politickému prostředí a střídavě se přiklání k levici či pravici, podle toho, s kým vytvoří koalici. Byla ve vládě prakticky se všemi velkými stranami.

Tato strategie jim zajistila přístup k veřejným prostředkům, ale zároveň vede k oslabení důvěry voličů v KDU, která má již delší dobu jen
minimální podporu voličů, která je pod pěti procenty, protože tuto „vyčůranost“ stále více vidí. Zachránila se tím, že vytvořila příškvařek s ODS a tím v podstatě rezignovala na vlastní politiku, protože bez toho, že udělá, co řekne ODS, ztratí koaliční/kolaborační potenciál a s velkou pravděpodobností v paramentu skončí.

KDU a vodárenské skandály?

Také politici KDU jsou námi léta informováni o tom, co se páchá kolem vody a vodáren. Dostávají od nás pravidelně informace, důkazy i rozsudky a pravidelně je žádáme o nápravu. NIKDY problém neřešili ani nám s nápravou nepomohli. NAOPAK. V podání politiků KDU zažíváme opakovaně doslova orwellovské jednání – kdy politik má ve stejnou chvíli dva protichůdné názory a věří v oba a říká ten, který se mu v tu chvíli hodí – ZDE.
 
Prokázali jsme, že:
  1. Část politiků KDU je spoluodpovědná např. za tunel vodárny VHS Olomouc (Procházka) nebo Vak Zlín (Soldán).
  2. Pan Bartošek organizuje koncernům ve sněmovně nalejvárnu o tom, jak to má být s vodou v ČR – a neinformuje kolegy poslance, že jim přednáší lidé léta placení koncerny. ZDE
  3. Senátorka Vítková jako zpravodajka petice VODA JE ŽIVOT, zrovna neprosazoval v senátu transparentní projednání petice, kdy např. před senátory tajila a tají námi předložené důkazy i rozsudky, odmítá doplnit pravdu do zápisu z jednání atd. atd. . Na plénu senátu dokonce papouškovala stanoviska koncerny ovládaného sdružení a senátorům tvrdila, že vše, co petice požaduje řešit je již vyřešeno nebo se již řeší! Přitom má od nás v rukou důkazy, že to je lež.          

Jak se ČSSD podílela na změně DPH z vody?

ČSSD nikdy sama DPH u vody nesnížila ani nezvýšila. Byla v koalici s ANO a u vlády, když vláda ANO snížila DPH u vody z 15 na 10% , v polovině roku 2020. Nicméně, sama nikdysnížení DPH nerealizovala. Tento krok přišel, až když se jejich volební preference začaly zásadně snižovat. V jejich reklamě bylo napsáno
 

„SNÍŽÍME DPH NA VODNÉ A STOČNÉ“, nikoli „SNÍŽÍME CENU VODY LIDEM“.

ČSSD a její podíl na vodárenských kauzách?

ČSSD je spolu s ODS a KDU hlavní „pachatel“ instalace cizinců k našim studním. Z přehledu Kdo a jak zdražoval lidem vodu v ČR, resp. daň z vody (DPH) zjistíte, že po ODS téměř vždy nastoupila ČSSD, která mohla sazby DPH u vody snížit a mohla také zastavit instalaci cizinců k českým studním. Nic z toho neudělala. Naopak.

Pokud ČSSD před volbami mává voličům před očima volebními hesly – snížíme cenu vody – snížíme DPH anebo DPH je v některých státech u vody nula, pak zvažte, zda jejího chování od roku 1993 neukazuje, že jde jen o lov voličů přes líbivá hesla nebo o populismus na hraně podvodu, kterým se snaží udržet/dostat k moci a k zdrojům ze státního rozpočtu pro své kapsy.

Je třeba si dát na ČSSD pozor?

Ano, to je. V Olomouci, Zlíně a Prostějově v letech 2000-2006 byly sliby o inflačním růstu ceny vody jen zástěrkou pro podvodnou  manipulaci se zastupiteli, pro osobní prospěch a odtok zisků z vody na třicet let do zahraničí na účty koncernů. Někteří politici ČSSD poté dlouhá léta zasedali v orgánech koncernových fabrik – například Tesařík, Faltýnek nebo Richtrová.

 

 a realita 

Role ANO u změny DPH u vody?

ANO, politické hnutí založené podnikatelem Andrejem Babišem v roce 2012, se prezentuje jako silný kritik stavu společnosti a korupce. Jeho hlavními cíli jsou prosazení fungujícího státu a boj s korupcí. Babiš, zakladatel hnutí, je jeho předsedou od samého počátku.

V lednu 2014 byla podepsána koaliční smlouva mezi politickými stranami ČSSD, ANO a KDU-ČSL, přičemž KDU je známa svou schopností vytvářet koalice s různými stranami. viz Výše.

ANO v oce 2019 iniciovalo snížení DPH u vody z 15 na 10%, což nastalo v polovině roku 2020.  

 

ANO a boj za zastavení rozkrádání vodárenství?

ANO v letech instalace cizinců k našim studním ještě neexistovalo. Přesto je třeba si dát pozor i na ANO. Proč? Protože v jeho vedení léta sedí např. bývalý politik za ČSSD p. Faltýnek, který je zodpovědný za protiprávní způsob vyvedení monopolu prodeje vody na koncern Veolia v roce 2006, které státní zástupce hodnotí takto – více ZDE
 
I v Prostějově lítaly kolem zastupitelů sliby inflačního růstu ceny vody. Ve skutečnosti byli podvedení zastupitelé ZMANIPULOVÁNI, aby na základě lží souhlasili s uzavřením smluv s Veolií a tím s vyvedením ziskové marže z vody na zahraniční koncern. Pan Faltýnek poté řadu let seděl v orgánech Moravské vodárenské z koncernu Veolia.
Navíc, i když p. Babiš veřejně říká, že privatizace vodárenství nikdy neměla nastat, tak jeho názory nejsou názorem ANO. 
  • Ostravská ANO v čele s p. Macurou (dnes již v ANO není ) byl v koalici s ODS, KDU A PIRÁTY a koncem roku 2022 navrhlo prodloužení smlouvy o provozování bez výběrového řízení fr. koncernu SUEZ o dalších 10 let. Rada města Ostravy schválila předložení tohoto tento návrhu zastupitelům za neskutečných 46 SEKUND!
  •  

    ANO ve Zlíně celý tunel a stamiliónové škody odmítlo vymáhat, stejně tak rezignovalo na potrestání darebáků a vše přikrylo lumpárnou, které pracovně říkáme TUNEL NA KONCI TUNELU

     

Existují i slušní politici?

I v ODS, KDU, ČSSD i v dalších stranách jsou i slušní lidé, kteří vodu a lidi brání nebo bránili sami nebo s námi  při obraně vody léta spolupracují. Za ČSSD to platí např. pro paní Orgoníkovou v H. Králové, p. Hamáčka v M. Boleslavi. p. Muckovou a p Hečka v Náchodě….  Za ODS totéž platí pro p. Nedvědovou z Hronova,  p. Hebnarovou z Kroměříže nebo určitou dobu p. Goláně ze Zlína… Za KDU to platí pro p. Studeníka ze Slavičína nebo p. Kučnara z Uherského Hradiště….      

Ale to jsou jednotlivci. V celku při hodnocení činů plyne, že vedení ČSSD, ODS a KDU pracuje léta pro koncerny a překupníky a ne pro občany a stát ČR. A často platí, že vedení těchto stran jde i proti svým lidem ve straně.


Jsou pro vás tyto informace užitečné, pak je šiřte a podpořte zveřejnění dalších.

Podpořit nás můžete převodem na transparentní účet u ČSOB 966665/0300 nebo rychlou QR platbou

200 Kč
500 Kč
1000 Kč

nebo přes darujme.cz

děkujeme

Podobné články