Statutární město Ostrava, Ostravské vodárny a kanalizace, a.s., OVAK a francouzský koncern SUEZ

Cena vody Ostrava 2022

Věděli jste, že Ostravské vodárny a kanalizace, a.s. jsou z nadpoloviční většiny ovládány francouzským koncernem SUEZ? Prohlédněte si níže názornou tabulku s vývojem cen vody (vodného a stočného) v Ostravě. Kolik v Ostravě zaplatíte za vodu v aktuálním roce 2022? Kdo o ceně rozhoduje? Jak se vyvíjí cena vody od roku 2003? Kde končí peníze, které platíte za vodu? Kolik stojí kubík vody? Vodné stočné?

* V řádku změny ceny 2020, který je výše, je chyba u doplňující informace o růstu. Souvisí s tím, že se v roce 2020 objevily dvě ceny díky změně DPH. Údaj o cenách vodného a stočného jsou v pořádku.

Zdroj: Výroční zprávy Ostravské vodárny a kanalizce a kalkulace nákladů vodného a stočného od Ministerstva finanací.

Cenu vody v Ostravě navrhuje představenstvo OVAKu (do kterého koncern SUEZ i město Ostrava jmenuje tři členy a sedmý je společný). To platí, protože je uzavřena dohoda a když se na ceně nedohodnou, tak rozhodne o ceně Rada města Ostravy. (RM)

To znamená RM řekne, že zisk v ceně vody nebude 95 mil. Kč/rok, ale jen 9,5 mil. Kč/rok a koncern s tím musí souhlasit? Místo 50 mil. Kč dividend vyinkasuje 5 mil. Kč? Pokud to tak je, tak proč to RM nedělá?

Co se stane, když rozhodování RM nebude opakovaně po chuti koncernu? Dohodu s městem nemůže koncern zrušit? Trumfy má v rukou SUEZ nebo město? Kdo ovládá majoritu v OVAKu?

OVAK dodává vodu přes infrastrukturu města Ostrava, kterou mu město pronajímá. Zaplatí nájem, ale ten kalkuluje lidem do ceny vody, stejně jako provozní náklady na dodávku vody + zisk. Vše tedy hradí občané (spotřebitelé) v ceně vody. Ale 50 % zisku z vody teče do ciziny!

Díky pochybnému jednání "politiků" prodává vodu v Ostravě koncern SUEZ. Po podivném snížení základního kapitálu Ostravských vodáren a kanalizací (Ovak) v roce 1996, ovládá vodárnu Ostrava fr. koncern. Město Ostrava má ve vodárně pouze minoritní podíl. Původně státem ovládaný prodej vody díky politikům především ve Vládě ČR V. Klause a na ministerstvu zemědělství J.Lux (KDU), ovládl koncern. Nemalá část z plateb občanů za vodné a stočné končí proto v cizině a vodárna není způsobilá čerpat dotace z EU na obnovu infrastruktury. I v Ostravě zastupitelé souhlasili, že fr. koncern ovládne na 20-30 let zisky z vody. Toto v roce 2025 může skončit, ale koncern a někteří politici se určitě pokusí, aby byznys pro koncern pokračoval!

Místostarostka Paříže má na prodej vody přes SUEZ, zcela jiný názor než část "politiků" v parlamentu i v Ostravě

Informujeme o věcech, o kterých jiní mlčí

Řeči některých "politiků", že město má v OVAKu dominantní vliv, není ani úsměvné. Reálný vliv ve společnosti je daný akciovým podílem a koncern má v OVAKu majoritu. Dominantní vliv má koncern. To, že má s městem uzavřené dohody o ohledně stanovení ceny skončí v okamžiku, kdy majitel koncernu změní prioritu - pak rozhodne majorita a politici budou říkat, my máme málo hlasů, mi nic nemůžeme... .

Vodaři pracují pro koncern, jeho hlavní priorita je dostat co nejvíce peněz od lidí na své účty do zahraničí. Vodaři plní zadání majitelů koncernu.

Vodárna Ovak je řízena českými vodáři, kteří pracují pro fr. koncern SUEZ, jenž OVAK ovládá a jeho priorita je na vodě podnikat = inkasovat z vody zisk, ne peníze od lidí reinvestovat do obnovy a rozvoje infrastruktury.

V Ostravě platí to, co na severní Moravě. Dlouholetý ředitel SmVaku, ovládaného od roku 1999 různými koncerny, řekl:

"Jsme v rukách soukromých vlastníků, kterým jsme odpovědni za to, abychom vytvářeli zisk." M. Kincl, dlouholetý ředitel SmVak.

S lidmi a SmVakem si koncerny "hrají" takto:

Chcete v Ostravě mít prodej vody v rukou městské vodárny? Pak se přidejte. Je k tomu třeba cca 14.000 podpisů občanů Ostravy.

CHCEME REFERENDUM O VODĚ V OSTRAVĚ

Souhlasíte s tím, že město Ostrava si má své vodovody a kanalizace provozovat samo nebo provozní společností vlastněnou městem a neumožnit tak vyplácet podíly na zisku z jejich provozování soukromým subjektům?

SOUHLASÍM

Koncerny přišly na vodě v ČR vydělat, stejně jako ve Francii, ne nám pomáhat. K ziskům z vody a i k moci se dostaly díky politikům a to často pochybným a protiprávním jednáním.

Informujeme o věcech, o kterých jiní mlčí.
Odebírejte videokanál a šiřte, co vás zaujme.

*„Před cca 10 lety jsem vyprovodil ze své kanceláře coby tehdejší starosta města Vsetín několik zájemců i z jejich "zajímavými" nabídkami na odkup akcií Vak Vsetín a.s. Jako zástupce největšího akcionáře jsem poté prosadil změnu stanov tak, aby prodej akcií municipalit mohl být realizován až po povinné nabídce ostatním akcionářům-municipalitám. Dnes vidím, že jsem vývoj odhadl dobře...“ Jiří Čunek (KDU)

DÁVÁ VÁM SMYSL INFORMOVAT A PROSAZOVAT, ABY PRODEJ VODY BYL SLUŽBA OBČANŮM A NE BYZNYS SOUKROMÝCH FIREM? PAK SE PŘIDEJTE.

Převodem na transparentní účet u ČSOB

966665/0300

nebo

přes darujme.cz

Osvětu i obranu vody přes soudy financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Aleš Ridl
Aleš Ridl
"Dobrý večer Radku, narazil jsem na Váš WEB a musím říct, že děláte sakra dobrou práci! Víc takových a naše krásná země vč. veškerých přírodních pokladů může zůstat skutečně naše a ne v otroctví zahraničních korporací! Držím vám moc palce! Musím si Váš web ještě důkladněji nastudovat
Jarmila Prokopová
Jarmila Prokopováhttps://www.darujme.cz/projekt/1202560
Jsem ohromena pečlivostí a transparentností dokumentace a což teprve to podstatné, obsahová náplň. Vaše životní poslání je dechberoucí.
Ing. Ferdinand Šmikmátor
Ing. Ferdinand Šmikmátorhttps://www.darujme.cz/projekt/1201498
Vážený pane, protože je má bývalá aktivní profesní dráha s vodou spojena, velice si Vašeho úsilí cením. Dvacet let jsem se pohyboval v oblasti armatur a zejména poučná pro mě byla doba v letech 1992-1999, kdy jsem, byl šéfkonstruktérem firmy Krammer Armaturen GmbH. Např. většina hydrantů Krammer u nás jsou mé děti. Tehdy se u mě na na návštěvách ve Wiener Neustadt vystřídali téměř všichni vedoucí pracovníci českých i slovenských vodáren. Poté jsem rovněž v branži působil v Rakousku a ČR až do roku 2014. Proto velmi dobře vím, že to, co se s vodou děje, není ničím jiným, než ...
Ing. Hana Orgoníková
Ing. Hana Orgoníková"Bývalá poslankyně sněmovny a zastupitelka Statutárního města Hradec Králové
Jste první člověk, který jednoduše a výstižně popsal, o co jde při privatizacích městských vodáren. Vaši definici tzv. provozního modelu, „Jde o privatizaci zisků a zestátnění nákladů“, budou v budoucnu lidé opakovat stejně jako věty „Zeměkoule je kulatá“ a „A přece se točí“.
Marián Jurečka
Marián Jurečkabýv. ministr zemědělství
Děkuji Vám za oslovení v oblasti problematiky vodohospodářské infrastruktury v České republice, které jste učinil dopisem dne 10. července 2018. Velmi si cením si toho, že se tímto způsobem dlouhodobě dané problematice věnujete. ... Více na CHCEME VĚDĚT
MVDr. Stanislav Mišák
MVDr. Stanislav Mišákbývalý starosta města Otrokovice a hejtman Zlínského kraje
"Velice si vážím pana Novotného za vše, co v dokazování týkajícího se poškozování občanů v souvislosti s děním ve vodárenství udělal. Má můj obdiv i podporu. Každý chápe, že dát oprávnění prodávat cizímu vodu z vlastní studny, o kterou se ale dál musíme starat, je nesmysl a okrádání vlastní rodiny. Tak proč to nejsou schopni pochopit v této zemi a dopustí to ve vodárenství. Zjednodušeně řečeno „jde o zprivatizování zisků a znárodnění nákladů“.
Svatopluk Kvaizar
Svatopluk KvaizarBývalý místopředseda Vak Mladá Boleslav a primátor Statutárního města Mladá Boleslav
Pane Novotný!Děkuji nejen za video, ale především za Váš aktivní přístup k uvedené problematice. Přerovský příklad přesně popisuje i situaci v r. 2002 u nás v Mladé Boleslavi. Chvála bohu jsme byli rozdílem dvou hlasů v zastupitelstvu rozumní a nepodlehli jsme stranou ODS prosazovanému „odprodeji hlasovacích práv“ VaKu MB. Dnes sice nemáme nejnižší cenu vody, ale díky evropským fondům ve výši tří čtvrtin miliardy zhodnocený majetek pro budoucnost, a tím i vysoce ceněnou společnost pro svou stabilitu a racionální kroky ve správě „obecní studny“. Ještě jednou děkuji.
Mgr. Eva Mucková
Mgr. Eva Muckovábývalá starostka Meziměstí, které je akcionářem Vodovodů a kanalizace Náchod, a.s.
Díky informacím získaným od pana Novotného se nám v Meziměstí podařilo jako prvnímu městu bývalého okresu Náchod v roce 2005 neschválit vstup „strategického partnera“ Veolie do VaKu Náchod – hlasování bylo naprosto jednoznačné. Všichni zastupitelé byli proti vstupu „strategického partnera“.Od pana Ing. Novotného jsem měla objektivní a velmi cenné informace týkající se společností, do kterých Veolia vstoupila. Podařilo se nám rozjet aktivity v ostatních městech a obcích, předávat informace od pana Ing. Novotného tam, kde je neměli, takže Veolia na Náchodsku tvrdě narazila a vstup nebyl schválen. Tuto svoji angažovanost v daném problému vidím dnes jako jeden z mých nejvýznamnějších ...
Mgr. Eva Štauderová
Mgr. Eva ŠtauderováBývalá náměstkyně primátora Zlína a zastupitelka Statutárního města Zlína
Mohu shrnout, že pan Ing. Radek Novotný je jediným člověkem v ČR, který se tématu vodárenství věnuje tak komplexně, podrobně a poctivě. Navíc má nezdolnou vytrvalost, za což má můj obdiv. Informace jím poskytované jsou spolehlivé a zaručené, neboť jsou vždy založené na faktech, která dává otevřeně k dispozici. Nebýt jeho, zůstaly by nám informace utajeny a koncerny by dál neomezeně inkasovaly zisky z prodeje vody, které pak chybí na obnovu infrastruktury.Navíc mohu s jistotou říci, že pan Novotný se vodárenství nevěnuje jen kvůli ekonomickým, právním a odborným parametrům. Dobře totiž ví, že vody si musíme vážit, protože voda znamená ...
Doc. Ilona Švihlíková
Doc. Ilona ŠvihlíkováInstitutu globálních studií UJAK Praha
Veřejný zájem a schopnost ho prosadit mizí z vodárenského odvětví. Stát a jeho občané se ocitají v rukou zájmových skupin, které skrytě pracují pro zahraniční koncerny. Model funguje na vysokém stupni systémové korupce, ve které zástupci soukromých zájmů obsadili pozice, kdy vytváří pravidla na míru koncernů a pro ochranu jejich zájmů. Zdroje z veřejných rozpočtů či z různých opatření hospodářské povahy jsou využívány ve prospěch zájmových skupin na úkor občanů a daňových poplatníků, měst a vodárenského odvětví.
Jana Lorencová
Jana Lorencovápřední česká investigativní novinářka, která rozkryla např. kauzy LTO a OKD"
Práce, kterou odvádíte pro nás všechny je nesmírně záslužná a já se jen obávám, že zdaleka ne všichni si uvědomujeme, jak moc je důležitá pro každého, doslova každého z nás, jak je důležitá každá kapka vody a také to, že jste pro její záchranu, proto, aby byla v rukou nás, kterým prýští pod nohama, abychom my mohli rozhodovat prostřednictvím měst a obcí o tom, zda ještě v příštích letech nějakou budeme mít udělal všechno, co je ve Vašich silách.
Šárka Tomisová
Šárka TomisováVŠB TU Ostrava
Již delší dobu sleduji Vaše stránky. Ráda podepíšu Vaši petici a ráda bych sehnala i podpisy další. Jsem absolvent katedry Úpravnictví, hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO a na stejné škole již skoro 30 let pracuji. A mé zaměření byla právě Úprava a čištění odpadních vod, tudíž problematice trochu rozumím. Ráda se s vámi potkám a gratuluji k získání potřebného počtu podpisů, krásný den.

 

Děkujeme🐬