Statutární město Ostrava, Ostravské vodárny a kanalizace, a.s., OVAK a francouzský koncern SUEZ

Cena vody Ostrava 2024

Věděli jste, že Ostravské vodárny a kanalizace, a.s. jsou z nadpoloviční většiny ovládány francouzským koncernem SUEZ? Prohlédněte si níže názornou tabulku s vývojem cen vody (vodného a stočného) v Ostravě. Kolik v Ostravě zaplatíte za vodu v aktuálním roce 2022? Kdo o ceně rozhoduje? Jak se vyvíjí cena vody od roku 2003? Kde končí peníze, které platíte za vodu? Kolik stojí kubík vody? Vodné stočné?

* V řádku změny ceny 2020, který je výše, je chyba u doplňující informace o růstu. Souvisí s tím, že se v roce 2020 objevily dvě ceny díky změně DPH. Údaj o cenách vodného a stočného jsou v pořádku.

Zdroj: Výroční zprávy Ostravské vodárny a kanalizce a kalkulace nákladů vodného a stočného od Ministerstva finanací.

Cenu vody v Ostravě navrhuje představenstvo OVAKu (do kterého koncern SUEZ i město Ostrava jmenuje tři členy a sedmý je společný). To platí, protože je uzavřena dohoda a když se na ceně nedohodnou, tak rozhodne o ceně Rada města Ostravy. (RM)

To znamená RM řekne, že zisk v ceně vody nebude 95 mil. Kč/rok, ale jen 9,5 mil. Kč/rok a koncern s tím musí souhlasit? Místo 50 mil. Kč dividend vyinkasuje 5 mil. Kč? Pokud to tak je, tak proč to RM nedělá?

Co se stane, když rozhodování RM nebude opakovaně po chuti koncernu? Dohodu s městem nemůže koncern zrušit? Trumfy má v rukou SUEZ nebo město? Kdo ovládá majoritu v OVAKu?

MF DNES: Brno - minoritní Francouzi pískají a město tančí
Zisky z vody
Výroční zprávy
Cena vody Ostrava
Koncern dalších 10 let
Referendum o vodě

OVAK dodává vodu přes infrastrukturu města Ostrava, kterou mu město pronajímá. Zaplatí nájem, ale ten kalkuluje lidem do ceny vody, stejně jako provozní náklady na dodávku vody + zisk. Vše tedy hradí občané (spotřebitelé) v ceně vody. Ale 50 % zisku z vody teče do ciziny!

Díky pochybnému jednání "politiků" prodává vodu v Ostravě koncern SUEZ. Po podivném snížení základního kapitálu Ostravských vodáren a kanalizací (Ovak) v roce 1996, ovládá vodárnu Ostrava fr. koncern. Město Ostrava má ve vodárně pouze minoritní podíl. Původně státem ovládaný prodej vody díky politikům především ve Vládě ČR V. Klause a na ministerstvu zemědělství J.Lux (KDU), ovládl koncern. Nemalá část z plateb občanů za vodné a stočné končí proto v cizině a vodárna není způsobilá čerpat dotace z EU na obnovu infrastruktury. I v Ostravě zastupitelé souhlasili, že fr. koncern ovládne na 20-30 let zisky z vody. Toto v roce 2025 může skončit, ale koncern a někteří politici se určitě pokusí, aby byznys pro koncern pokračoval!

Místostarostka Paříže má na prodej vody přes SUEZ, zcela jiný názor než část "politiků" v parlamentu i v Ostravě

Informujeme o věcech, o kterých jiní mlčí

Řeči některých "politiků", že město má v OVAKu dominantní vliv, není ani úsměvné. Reálný vliv ve společnosti je daný akciovým podílem a koncern má v OVAKu majoritu. Dominantní vliv má koncern. To, že má s městem uzavřené dohody o ohledně stanovení ceny skončí v okamžiku, kdy majitel koncernu změní prioritu - pak rozhodne majorita a politici budou říkat, my máme málo hlasů, mi nic nemůžeme... .

Vodaři pracují pro koncern, jeho hlavní priorita je dostat co nejvíce peněz od lidí na své účty do zahraničí. Vodaři plní zadání majitelů koncernu.

Vodárna Ovak je řízena českými vodáři, kteří pracují pro fr. koncern SUEZ, jenž OVAK ovládá a jeho priorita je na vodě podnikat = inkasovat z vody zisk, ne peníze od lidí reinvestovat do obnovy a rozvoje infrastruktury.

V Ostravě platí to, co na severní Moravě. Dlouholetý ředitel SmVaku, ovládaného od roku 1999 různými koncerny, řekl:

"Jsme v rukách soukromých vlastníků, kterým jsme odpovědni za to, abychom vytvářeli zisk." M. Kincl, dlouholetý ředitel SmVak.

S lidmi a SmVakem si koncerny "hrají" takto:

Obří zdlužení SmVaku 5,4 miliard druhé největší vodárenské společnosti v Česku

O vodě s námi přes facebook a e-maily informuje občany již cca 59.000 lidí. 🙂 Děkujeme za sdílení.

CHCI SE PŘIDAT

Koncerny přišly na vodě v ČR vydělat, stejně jako ve Francii, ne nám pomáhat. K ziskům z vody a i k moci se dostaly díky politikům a to často pochybným a protiprávním jednáním.

Informujeme o věcech, o kterých jiní mlčí.
Odebírejte videokanál a šiřte, co vás zaujme.

*„Před cca 10 lety jsem vyprovodil ze své kanceláře coby tehdejší starosta města Vsetín několik zájemců i z jejich "zajímavými" nabídkami na odkup akcií Vak Vsetín a.s. Jako zástupce největšího akcionáře jsem poté prosadil změnu stanov tak, aby prodej akcií municipalit mohl být realizován až po povinné nabídce ostatním akcionářům-municipalitám. Dnes vidím, že jsem vývoj odhadl dobře...“ Jiří Čunek (KDU)

DÁVÁ VÁM SMYSL VRACET PENÍZE OD LIDÍ ZA VODU DO VODÁRENSTVÍ A NEPOSÍLAT JE DO CIZINY NA UČTY KORPORACÍ? PAK INFORMACE SDÍLEJTE A OSVĚTU PODPOŘTE.

 Darujte na transparentní účet u ČSOB

966665/0300

nebo rychlou QR platbou

nebo

přes darujme.cz

 

Děkujeme🐬