Analýza "Privatizace" vodárenství v České republice aneb kam odtékají zisky

Transparency international a Pravda o vodě, v roce 2009 zpracovali a vydali analýzu, co se s vodárnami děje a jaké to má dopadyPochybná "privatizce" vodáren je ve skutečnosti privatizce zisků a zestátnění nákladů  z monopolu vody. Města, občané a stát tím přišli o desítky miliard.

Ing. Radek Novotný, autor projektu PRAVDA O VODĚ

arrow

Proč zisky z české vody končí v cizině místo v obnově trubek?

Podle české pobočky nevládní organizace Transparency International (TIC) a iniciativy PRAVDA O VODĚ, makroekonoma R. Novotného, jen čtyři zdokumentovné příklady dokládají, že neprůhledné "privatizace'" vodárenských společností, kterou veřejný sektor - tedy hlavně města, obce a jejich občané - přišel o zisky ve výši až 9 miliard korun.

Soukromé společnosti, které vodárenskou infrastrukturu pronajímají od veřejných vodáren, navíc podle organizace nedávají dost peněz do její obnovy. Nájmy podle TIC často nestačí ani na odpisy, tedy náklady za opotřebení majetku.

"To přináší zásadní otázku, kdo a z čeho bude nutné investice do obnovy staré a výstavby nové vodárenské infrastruktury v ČR platit," píše TIC ve zprávě ke studii nazvané Privatizace českého vodárenství: kam odtékají zisky, kterou zveřejnila již v roce 2009 a kterou zpracovala společně s autorem projektu PRAVDA O VODĚ, Radkem Novotným, který nejen upozorňuje na nekalé a ekonomicky nevýhodné "tunelizace" vodáren, ale přes soudy a poradenství obcí  jim přímo brání.

Podle TIC má takzvaný "provozní model" - kdy čističky a "trubky" v zemi pronajmou obcemi a městy vlastněné vodárny soukromé společnosti - další velkou vadu. Kromě toho, že je smluvně uzavírán běžně až na 25-30 let.

Podle TIC platí definice, kterou přesně pospsal k čemu dochází již v roce 2002  dění kolem vodáren Novotný:  "Jde zestátnění nákladů a privatizaci zisků z monopolu vody", navíc ještě velmi komplikuje přístup vodáren k evropským dotacím.

Tím dál ztěžuje jejich velmi nákladnou obnovu, která se ročně v jednom průměrném okrese může pohybovat v řádech desítek i stovek milionů.

"Privatizace vodárenských společností sice přinesla státu, městům a některým vodárnám zpravidla jednorázové finanční zdroje, ale v dlouhodobém horizontu znamenala ztrátu dosavadních zdrojů financování rozvoje infrastruktury," uvedla za TIC Eliška Císařová, vedoucí projektu, který se vodárenstvím zabýval.


Privatizace vodárenství v České republice: Kam odtékají zisky?

Proč máme drahou vodu a vodárnám přesto stále schází peníze na investice? Co se dělo a děje s vodárnami? Kdo privatizoval zisky z vody a proč? Pro koho je to výhodné? Co se v ČR děje?

Nemám rád SPAM, svůj e-mail můžete vždy odhlásit

Spolu s E. Císařovou z Transparency international jsme odpověděli na základní otázky:  Kdo a jak realizoval pochybné "privatizace" vodáren aneb, jak se stalo, že nám cizinci prodávají českou vodu?