Analýza "Privatizace" vodárenství v České republice aneb kam odtékají zisky

Transparency international a Pravda o vodě, v roce 2009 zpracovali analýzu, co se s vodárnami děje a jaké jsou dopady

Pro Transparency international jsem napsal Analýzu o dění v českém vodárenství

Odpovídá na podobné otázky.

Čtyři zdokumentovné příklady dokládají, že neprůhledné "privatizace'" vodáren připravily veřejný sektor - města, obce a jejich občany - o zisky ve výši až 9 miliard korun a mnoho miliard z dotací EU. Nájmy často nestačí ani na náklady za opotřebení majetku.

"To přináší zásadní otázku, kdo a z čeho bude nutné investice do obnovy staré a výstavby nové vodárenské infrastruktury v ČR platit," píše TIC ve zprávě ke studii nazvané Privatizace českého vodárenství: kam odtékají zisky, kterou zveřejnila již v roce 2009 a kterou zpracovala společně s autorem projektu PRAVDA O VODĚ, Radkem Novotným, který nejen upozorňuje na nekalé a ekonomicky nevýhodné "tunelizace" vodáren, ale přes soudy a poradenství obcí  jim přímo brání.

Podle TIC platí definice, kterou přesně popsal k čemu dochází již v roce 2002  dění kolem vodáren Novotný:  "Jde zestátnění nákladů a privatizaci zisků z monopolu vody", navíc velmi komplikuje přístup vodáren k evropským dotacím.

Tím dál ztěžuje jejich velmi nákladnou obnovu, která se ročně v jednom průměrném okrese může pohybovat v řádech desítek i stovek milionů.

"Privatizace vodárenských společností sice přinesla státu, městům a některým vodárnám zpravidla jednorázové finanční zdroje, ale v dlouhodobém horizontu znamenala ztrátu dosavadních zdrojů financování rozvoje infrastruktury," uvedla za TIC Eliška Císařová, vedoucí projektu, který se vodárenstvím zabýval.

ZDARMA ke stažení

Analýza Transparency international Proč máme drahou vodu?

Ukázkové příklady a důsledky pochybných "privatizací" ...

privacy e-mail můžete kdykoliv odhlásit

Požadujeme garantovat právo lidí na vodu a vodu spravovat jako veřejnou službu a ne podnikání za účelem dobývání zisku!

Voda je dar a s darem se nekšeftuje. Souhlasíte? Pak podepište petici požadující toto respektovat.

Petice VODA JE ŽIVOTPožadujeme vrátit vodu zpět do rukou měst/státu

Petici již podepsalo

2380 občanů