Voda je základním zdrojem života a její cena má přímý dopad na každodenní život občanů. Mnozí z nás si však neuvědomují, že cena vody, kterou platíme, je také výsledkem politických rozhodnutí. Konkrétně, politici ovlivňují cenu vody tím, že stanoví výši daně z přidané hodnoty (DPH) u vodného a stočného.
Proto jsem se zaměřil na to zjistit, jaké politické strany ovlivňovaly vývoj DPH u vody v České republice směrem nahoru, tudíž cenu vody zdražovaly. Mnozí budete překvapeni. Podstatné je DPH u vody byla v roce 1993 ve výši 5% a vyšplhala až na 15%, a v roce 2020 klesla na 10%. V roce 2023 schválili politici ODS její opětovný růst, předpokládá se, že na 12%.
Vývoj DPH u vody od roku 1993
Přehled vývoje sazby DPH v České republice ukazuje, že do roku 2007 činila pro vodné a stočné 5 %, v letech 2008–2009 již 9 % a v letech 2010–2011 již 10 %. V roce 2012 došlo k dalšímu navýšení a to na 14 %. Od roku 2013 byla její výše stanovena na 15 % až do poloviny roku 2020, kdy došlo k snížení DPH na 10%. Což dlouho nevydrželo, protože v roce 2023 vláda ODS, která rok předtím slibovala, že pokud ji občané zvolí, tak nebude zvyšovat žádné daně – schválila zvýšení DPH u vodného a stočného u vody od roku 2024 nejspíš na 12%.
Navyšování DPH proběhlo poprvé v roce 2007 za vlády koalice ODS, KDU-ČSL a SZ
Role ODS?
Z přehledu Kdo a jak zdražoval lidem v ČR vodu, resp. daň z vody (DPH), který zpracoval pro občany, zástupce médií a politiky Nadační fond PRAVDA O VODĚ vyplývá, že za navyšováním DPH u vodného a stočného stála vlastně vláda, ve která hrála prim ODS a s ní KDU a TOP 09.
ODS v minulosti během šesti let lidem ztrojnásobila sazbu DPH.
ODS je strana, která na komunální úrovni, společně s ČSSD (v rámci velkých koalic v regionech) hrála prim také v instalaci cizinců k českým studním, resp. v předání správy monopolu vody, peněžních toků i zisků z vody koncernům přes různé provozní smlouvy na 20-30 let.
Toto je třeba vědět, protože právě bývalí „politici“ ODS, kteří iniciovali vyvedení zisků z vody do rukou koncernů (a nyní jsou často zaměstnaní např. v pozici ředitelů vodárensko-lobbistických sdružení, které koncerny ovládají anebo sedí v orgánech různých firem koncernů), nyní populisticky vyhlašují, že DPH je nutné snížit, aby se lidem snížila cena vody apod..
Cena vody na úrovni EU, ale platy lidí nejsou často ani poloviční a není, jak dál beztrestně zdražovat vodu – tak natahují ruce ke státu?
Tito pánové nikdy nehovoří o zastavení odtoků miliardových zisků z vody na účty koncernů do zahraničí.
Role ČSSD?
Z přehledu Kdo a jak zdražoval lidem vodu v ČR, resp. daň z vody (DPH) zjistíte, že po ODS vždy nastoupila ČSSD, která mohla sazby DPH u vody snížit a mohla také zastavit instalaci cizinců k českým studním. Nic z toho neudělala. Naopak.
Pokud dnes ČSSD před volbami vytahuje volební hesla – snížíme cenu vody – snížíme DPH a DPH je v některých státech u vody nula, pak zvažte, zda přehled jejího chování od roku 1993 neukazuje, že jde o volení populismus, kterým se snaží udržet u moci, u zdrojů příjmů pro své kapsy.
Role KDU-ČSL?
Z přehledu Kdo a jak zdražoval lidem vodu v ČR, resp. daň z vody (DPH) zjistíte, že KDU-ČSL byla ve vládě spolu s ODS u prvního zdražení DPH z 5 na 9% u vody v roce 2008.
KDU-ČSL (Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová) tvořila koalici takřka ve všech polistopadových vládách, s výjimkou vlády Petra Nečase, kdy lidovci v roce 2010 zůstali bez mandátu.
Od roku 2010 chyběla v parlamentu, kam se vrátila až po předčasných volbách v roce 2013. Střídavě se přiklání více doleva či doprava, podle toho s kým tvoří koalici, což jim tvoří určitý koaliční potenciál, ale současně to jednání oslabuje důvěry většího počtu voličů. Členská základna je kolem 25 tisíc lidí. Největší podíl členů lidovců je z Moravy.