ČESKO MÁ NEJVĚTŠÍ ZÁSOBY PITNÉ VODY V POLABÍ, MORAVA SCHNE

Kde jsou a kde nejsou zásoby pitné vody?

Česká republika patří k zemím s nejnižšími disponibilními zdroji vody na jednoho obyvatele. Nemá žádné přitékající řeky ani moře.

Organizace pro výživu a zemědělství (FAO)

Přehled vychází z úhrnu srážek, z celkového výparu z povrchu daného území a z propočtu odtoku vody z řek.

Čeští geologové dokončili nebývale rozsáhlý průzkum, který má ukázat, kolik má Česko pitné vody k dispozici pod povrchem země. MF DNES získala jeho dílčí výsledky. Průzkum odhaluje oblasti, jež by mohly státu ulehčit v „suché“ budoucnosti, protože by se z nich mohla voda přečerpávat do sušších regionů. Ostatně to doporučuje i vláda.

Největší zdroje jsou na Děčínsku, Českolipsku, Úštěcku a v oblasti východně od Litoměřic a severně od Mělníka. Zajímavé, i když menší, jsou podzemní zásoby vody v okolí Vysokého Mýta,Litomyšle a Svitav či na Třeboňsku a u Police nad Metují na Náchodsku.

„Z padesáti osmi hodnocených hydrogeologických rajonů jsou naopak nejmenší zdroje v oblasti jižní Moravy v Dyjsko-svrateckém úvalu,“ doplňuje hydrogeoložka Renáta Kadlecová.

Tuzemské podzemí se vláda rozhodla zmapovat před pěti lety. Z hlediska množství použitelných zásob sladké vody na jednoho obyvatele je totiž Česko na třetím nejhorším místě z celé Evropy. Hůř jsou na tom pouze ostrovy Malta a Kypr. Průzkum, který je v takovém rozsahu unikátní i v celosvětovém měřítku, se nyní chýlí ke konci. Jde o první velký průzkum od 80. let minulého století.

Důvodů, proč je na tom Česko v porovnání s ostatními evropskými státy tak špatně, je několik. Do země nepřitéká žádná velká řeka, Češi tak mají k dispozici pouze to, co spadne ve formě srážek, zejména sněhových.

„Dalším důvodem je fakt, že na rozdíl třeba od států jižní Evropy nemáme nikde na našem území vhodné hydrogeologické struktury, abychom měli dostatek podzemní vody,“ říká Mark Rieder, ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Téměř dvě třetiny území republiky pokrývají takzvané krystalické horniny, které – obecně řečeno – mají nízkou schopnost jímat vodu.

Vedle toho jsou regiony, které trpí nedostatkem vody kvůli tomu, že tam zkrátka příliš neprší. Zejména jde o Rakovnicko „schované“ ve srážkovém stínu Krušných hor či jižní Moravu mezi Brnem, Olomoucí a Zlínem.

ZDROJ 2016: MF DNES

Podrobně o suchu, příčinách, důsledcích a řešení 

Sucho a jak ho řešit...

UKÁZKA - Česká krajina je děravá nádoba

Česká krajina je děravá nádoba, z které voda rychle odtéká pryč. Potřebuje opravu, potřebuje ucpat a díry zrušit a zajistit přirozené fungování koloběhu vody. To vyžaduje systém a finance na opravu. Bez financí NEJDE zdražení vody a tím sucho efektivně řešit.

Vody bylo v minulosti dostatek, někdy i hodně

Vodu jsme brali jako samozřejmost a ona samozřejmostí není. Proto desetiletí činí lidé kroky k rychlému odvodnění a vysušení krajiny. V přírodě jsme spustili meliorace polí, úprava říčních koryt - betonování, odvodnění prameniště v horních částech toků, výsadba monokulturních lesů, velké lány polí bez stínění...

Ve městech a v zástavbě budujeme betonová ostrovy, odvodnění komunikací, přepady dešťové vody svádějící vodu do kanálů a do řek. Končí tam i voda ze střech, cest a z ulic.

Srážek začalo ubývat, začaly se měnit, roste podíl přívalových dešťů a Česká republika začala vysychat.

Protože funguje jako cedník a to jak z pohledu zadržení vody v krajině, tak z pohledu financí, které voda z této krajiny generuje a které platí lidé.

Kam odvedené voda z krajiny a z měst odtéká?

Teče do řek a končí v mořích. Konkrétně v Baltickém moři, Severním moři a v Černém moři.

Mění se klima

Ledovce tají. Mění se teplota a tím proudění mořských proudů. Zvedá se hladina moří. Tím se mění také proudění větrů a jejich teplota. Na pevnině se to projevuje opačným extrémem. Půda se více ohřívá, vítr jí více a rychleji vysušuje.

To vše podpořené i lidskou činností směřované k rychlému odvodu vody znamená ...  voda najednou v krajině schází.

Schází voda v půdě, schází voda v řekách i v podzemí zásobách a přichází situace, kdy voda schází v obcích, omezuje se výroba ve fabrikách a voda ve vodovodních kohoutcích přestává být pro lidi samozřejmostí.

Přívalové deště a neschopnost půdy absorbovat vodu, přináší povodňové stavy na řekách, další rychlý odtok vody a splachování ornice.

Sucho a jak ho řešit...

Řešení sucha a zadržené vody není priorita korporací. Proto naše voda ani její správa a prodej nepatří do rukou koncernů

Přidejte svůj podpis k 31.000 lidí, kteří požadují vrátit do správy vody zájmy lidí.

Co dál můžete dělat?

Reference lidí, kteří se přidali k obraně vody i finanční podporou

Pert Motyktopa
Pert Motyktopa
Zdravím pane Radku Novotný, naprosto souhlasím, obdivuji Vaší vůli, houževnatost, zapálení pro nadmíru a vele-důležitou strategickou věc, dá-li se tak nazvat pitná voda, ale i voda jako taková. To, co se děje ve státě českém již bezmála 30.let je do nebe volající ! Rozkradení, rozprodání -durch- celé české Zemičky, které nemá v ČSSR a v ČR historii obdoby je vlastizrádný zločin nejvyššího kalibru !!! Bohužel stále je dost těch, kteří si to neuvědomují a jsou k tomu a nejen k tomu všemu lhostejní. Je to velice smutné a zvláště v době, kdy se na nás valí další hrůzné a zvrhlé ...
Pavel Štumpf
Pavel ŠtumpfObčan -https://www.darujme.cz/projekt/1202560#prispevatele
Přeji Vám pevné nervy, hodně síly a trpělivost! - 5 000 Kč
Božena Pekařová
Božena PekařováObčan -https://www.darujme.cz/projekt/1202560#prispevatele
Děkuji za Vaší neskutečnou práci pro nás živé, pro které je Voda základem života.. za Váš boj s Molochem právním, administrativním a státním. - 100 Kč
MUDr. Lucie Oclara Tomíčková
MUDr. Lucie Oclara TomíčkováObčan -https://www.darujme.cz/projekt/1202560#prispevatele
Dobrý den, velmi mě těší darovat prostředky vodě, která si zaslouží hlubokou úctu a péči tak, aby zůstala navždy pro naše generace čistá, v rukou lidí s čistým srdcem. Děkuji za energii, kterou do projektu vynakládáte, je mi ctí Vás (život a vodu) podporovat. S pozdravem
Jarda Hejtmánek
Jarda Hejtmánekhttps://www.darujme.cz/projekt/1202560#prispevatele
Díky za Vaši snahu vrátit vodu občanům!  - 300 Kč
Josef Kňazovčík
Josef Kňazovčíkhttps://www.darujme.cz/projekt/1203659#prispevatele
Lidé vzbuďte se... 200 Kč
Věra Ježková
Věra Ježkováhttps://www.darujme.cz/projekt/1203659#prispevatele
Milí přátelé,nesmírně si vážím Vaší úmorné, ale neúnavné práce. Bojujete za nás a za naše největší bohatství. Boj s hydrou je děsný, ale pokud můžu, budu vždy na Vaší straně. Buďte všichni zdrávi a vydržte!
Marie Daňková
Marie DaňkováObčan - https://www.darujme.cz/projekt/1203659#prispevatele
Voda je základ života. Jen grázlové ji mohli zaprodat. Děkuji všem, kteří se angažují v tom, aby se současný stav napravil.200 Kč
Jarmil Vepřek
Jarmil VepřekObčan - https://www.darujme.cz/projekt/1203659#prispevatele
Koho jsme volili do senátu, se 11.1.2021 ukáže. Odmítá pustit veřejnost na jednání. Je to tedy opravdu zbytečná instituce?100 Kč
Jaroslav Kropáč
Jaroslav KropáčObčan - https://www.darujme.cz/projekt/1203659#prispevatele
Máte můj absolutní obdiv za vytrvalost s jakou se angažujete za společnou věc. Děkuji. Děkuji. Děkuji.
Jana Lorencová
Jana LorencováPření česká investigativní novinářka, která rozkryla např. kauzu LTO
Pořád nám nedochází, o jak životně důležitou tekutinu jde? Snad vám to dojde po otevření a přečtení stránek Radka Novotného PRAVDA O VODĚ

Darujme.cz je největší online aplikace pro darování v České republice. Je to i prostředek, který chrání dárce před útoky, protože umožňuje podpořit obranu vody anonymně.

DÁVÁ VÁM SMYSL ŘEŠIT DOSTATEK VODY, OBNOVU TRUBEK A PŘESTAT POSÍLAT MILIARDY NA ÚČTY KONCERNŮ? PAK SE PŘIDEJTE...

Převodem na transparentní účet u ČSOB

966665/0300

nebo

 

Děkujeme🐬