čistota vody i jednání ve veřejném zájmu

Jak je důležité nemíti „Vlašáka“ aneb proč nechat vodu v rukou obcí

Vodovody a kanalizace Pardubice, a.s.

zaměstnávají cca 240 vodárenských odborníků, kteří hájí zájem a priority měst a obcí nikoliv koncernů. Hlavní akcionářem je město Pardubice a další města a obce z regionu. Vlastní vodárenskou infrastrukturu a prodává vodu. Došly ke stavu, kdy mají realizované velké investice ve velkých městech a tak se chystají investovat do  kanalizací v menších obcích. Financovat investiční projekty bude z evropského programu Integrovaných územních investic. Vak Pardubice pro tyto investice vybral lokality, které investice potřebují a které je možné napojit na stávající čistírny odpadních vod v Pardubicích a Přelouči. Nové kanalizační sítě by měly vzniknout v oblasti Pardubic a Přelouče, na které již jsou připravené projekty. V dalších letech by Vak Pardubice mohl budovat kanalizaci ve Starých Jesenčanech, Počáplech u Sezemic, Kostěnicích, Bezděkově, Jankovicích nebo Mokošíně.

Žadatelem o dotace z EU bude okresní vodárna Vak Pardubice

Menší města a obce, které jsou akcionáři Vaku Pardubice, by na spolufinancování investice neměly v rozpočtech peníze nebo by musely krátit jiné výdaje a na dotace by díky tomu dosáhly složitě. Proto Vak Pardubice ovládaný městy prosadil veřejný zájem a investice zrealizuje. Peníze od lidí vybrané za vodu tak pomohou k financování obnovy a rozvoje trubek a netečou na rozdíl od sousedního Hradce Králové do zahraničí. O dotace mohou žádat obce a města nebo městské vodárny.

V dotačním programu na snížení znečišťující látek vypouštěných do povrchových i podzemních vod je 157 milionů korun. Postavit by se za ně mohlo asi 30 kilometrů kanalizačních sítí. O dotaci se mohou kromě pardubické společnosti ucházet i obce z hradecko-pardubické aglomerace.

Vodárny Pardubice v roce 2015 dokončily investice do vodovodní sítě a čerpací stanici v oblasti za 200 milionů korun. Další investicí byla modernizace kanalizace v Dolním Jelení a rekonstrukce čističky v Horním Jelení za 40 milionů korun. Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice upřednostnila investice a ne zisky. Proto loni vytvořila zisk jen deset milionů korun, proti předloňskému výsledku 23 milionů korun.

Pozor na „Vlašáky a ODS“!

V Hradci Králové  obchod s vodou ovládá fr. koncern Veolia, proto  je z možnosti získání dotací vyloučena městská společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. Její vodárenské sítě totiž díky aktivitám především „politiků“ ODS provozuje na základě podivné privatizace, většinově soukromá firma Královéhradecká provozní z koncernu Veolie a zisky z vody končí z velké části v rukou koncernu. Toto odmítla EU dotovat.

Co řící na závěr?

Podobný „model/tunel“, posouzení nechám na vás, chtěli někteří zástupci ODS realizovat také v Pardubicích.  Proběhl zde dokonce protiprávní pokus i instalaci koncernu do stejné pozice jako v Hradci, ale podařilo se mi tomu, přes úspěšné žaloby u soudu zabránit.

PS: K dění kolem vody napsal zajímavý článek: Vodař z Pardubicka o situaci ve vodárenství v ČR

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

1 Komentář

  • Miluška Hradecká

    Odpověď Odpovědět 4 března, 2016

    Cena vody pro důchodce je šílená!!!

Napište komentář

* Povinné údaje