SmVaK: Vodárny nabraly miliardové dluhy, starostové znervózněli

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, patřící španělské firmě Aqualia, vydaly před půlrokem dluhopisy za více než pět miliard korun. Obří půjčka druhé největší vodárenské společnosti v Česku, která obsluhuje přes milion lidí, přitom znejistila starosty měst a obcí, kterým firma dodává pitnou vodu a odvádí splašky.

Starostové se dlouhodobě dívají na hospodaření firmy s nedůvěrou a poukazují nejen na velké zadlužení. Nelíbí se jim, že stamilionové zisky vybrané na vodném a stočném mizí u zahraničního vlastníka, místo aby se z výdělku platila výměna dosluhujícího potrubí nebo opravy vodáren a čističek. „Je zvláštní, že z jedné strany se vyplácejí dividendy z velkých zisků a na druhé straně si firma bere tak vysoké půjčky,“ říká lidovecký starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Nic ale nezmůže. Města a obce se samy dostaly do pasti, když se na přelomu tisíciletí postupně zbavily většiny akcií společnosti a nemohou teď ovlivnit ani každoroční růst cen. Marně přemýšlejí, jak z potíží ven, miliardy korun na zpětné odkoupení firmy nemají. „Jsme zahnáni do kouta,“ říká Slováček.

Firma tvrdí, že ročně investuje v průměru půl miliardy. Podle mluvčího Marka Síbrta utratila za posledních patnáct let v čistírnách odpadních vod přes jednu miliardu ze svého. „Modernizace bude pokračovat a stát ani obce ji hradit nebudou,“ říká Síbrt.

Starostové jsou ale skeptičtí. Odborníci jim z veřejně dostupných dokumentů o hospodaření firmy vyčetli, že deklarovaná investiční čísla jsou zkreslená, protože většinu z investic tvoří odpisy. „Na skutečně nová zařízení jde podstatně méně peněz,“ říká ekonom Radek Novotný, autor projektu Pravda o vodě, který předkládá vládám i obecním politikům důkazy o tom, že města ztrácejí vliv na vodu a její cenu. „Z několikaleté zkušenosti vím, že se u nás neinvestuje dostatečně,“ potvrzuje starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák (ČSSD).

Chování manažerů firmy tak budí pochybnosti, zda společnost – zcela legálně – nevyvádí do soukromých rukou miliardový majetek, který města bezplatně získala od státu začátkem 90. let. Loni například valná hromada snížila základní jmění firmy o dvě miliardy a okamžitě je poslala akcionářům. „Výplata dividend je v pravomoci valné hromady,“ reaguje mluvčí vodáren Marek Síbrt.

Zrušená milionová pokuta 

Severomoravské vodárny přitom měly v minulosti kvůli příliš vysokému zisku problémy s finančním úřadem, který jim vyměřil téměř milionovou pokutu. Ministerstvo financí ale v roce 2011 za Miroslava Kalouska (TOP 09) sankci zrušilo, ačkoliv v jiném případu na Chebsku, kde byla zisková marže vodárny oproti Slezsku poloviční, pokutu za nepřiměřenou ziskovost potvrdilo. „Každý případ je jiný a musí se posuzovat individuálně,“ řekl Pavel Maštálka, ředitel odboru cenové politiky na ministerstvu financí, které stanovuje pravidla pro regulaci cen.

Zda se finanční úřad chystá na novou kontrolu, odmítli na ministerstvu prozradit. „Nebudeme konkrétní subjekty, na které se zaměříme, předem upřesňovat,“ uvedl mluvčí Michal Žurovec.

Příklad ze Slezska ukazuje na dlouhodobý problém českého vodárenství. I v jiných městech a obcích mají potíže s financováním obnovy infrastruktury. Oproti severní Moravě mají ale výhodu v tom, že potrubí, vodárny a čističky v období na konci divokých privatizačních 90. let neprodaly. Soukromým firmám zařízení pronajaly a mohou počkat, až smlouvy vyprší, a rozhodnout se, jak postupovat dál.

I když například v Praze změnu odmítli: vedení hlavního města před dvěma lety prodloužilo smlouvu se společností Veolia o dalších patnáct let. Zastupitelé dostali téměř stostránkový materiál večer před hlasováním a bylo obtížné ho detailně prostudovat. Přesto většina ruku druhý den zvedla a šanci na změnu zablokovala až do roku 2028. Naopak třeba na severu Čech kontrakt s Veolií zřejmě neobnoví. Některá města dopředu říkají, že si od roku 2020 budou vodárny provozovat sama.

Byznys bez rizika 

Pro koncerny, které si infrastrukturu pronajímají, jde o byznys takřka bez rizika: potrubí spravují, ale když praskne, musí to zaplatit majitel. Tedy město. Ekonom Novotný odhaduje, že zahraniční společnosti posílají z českého vodárenství do ciziny každoročně více než čtyři miliardy korun, které platí čeští spotřebitelé. Mnohem lépe podle něj fungují vodárny tam, kde si je svazy měst a obcí ponechaly. Mají nárok na evropské dotace a zisky nechávají ve firmě. „Dividendy jsme nevypláceli minimálně deset let,“ říká starosta Bruntálu Petr Rys.

Podle specialisty na vodohospodářství Antonína Raizla z poradenské společnosti EY však není jednoznačné, že města umí hospodařit lépe než soukromníci. „Průhlednější hospodaření mají soukromé firmy, u nichž je jejich zájem jasný – ziskovost. Nevyplacení dividend či netvoření zisku nic neříká o efektivitě nákladů ve společnosti, které v tarifu tvoří majoritní část,“ míní Raizl.

(Pozn. „Tato argumentace je nesmyslná. Účetnictví a cenová kontrola i předpisy týkajícíc se kalkulací nákladů platí pro všechny vodárenské společnosti stejně. Je to o priotritách a jejich prosazování. O efektivitě toku peněz a stavu infrastruktury vyplácení dividend a tvorba obrovských zisků vůbec nic neříká,“ říká Radek Novotný, autor projektu PRAVDA O VODĚ.)

Podle odborníků navíc řada velkých komunálních vodáren nijak nevyniká nižšími cenami ve srovnání se soukromníky. V některých případech je to dokonce naopak.

ZDROJ: http://domaci.ihned.cz/c1-65166850-vodarny-nabraly-miliardove-dluhy-starostove-znervozneli

 

KOMENTÁŘ  PRAVDA O VODĚ

O tom, zda výše uvedená argumentace „řady odborníků“ je pravdivá se můžete snadno přesvědčit:

Mapa aktuálních cen a srovnání cen v jednotlivých okresech pro rok 2016

 

Stačí si udělat pořádí vodáren (prodejců vody) dle výše cen. Snadno ověříte, kdo má nejdražší cenu vody. 🙂

Jak přemýšlí a jednají vodárenští odbornící, kteří pracují pro obce v okresní vodárně měst a obcí? Co jejich prioritou a cílem? Končí peníze vybrané od lidí?

Vak Pardubice

Uložit

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje