Tunel ve vodárně

Konce provozovatele vody ze sídlem na Seychelách: Nejdražší voda v Česku se konečně dá i pít

Rekordní cena v obci Trnové u Prahy zůstává. Voda tekoucí z kohoutku obyvatelům obce Trnová na Praze-západ nebyla pitná ani po převaření, přesto za ni místní platili zřejmě nejvíce z celé republiky. Přes 160 korun za kubík. Od pondělka ale mohou na úmorné chození k cisternám a dovážení balené vody zapomenout. Voda je pitná.

„Zdrojem vody pro Trnovou je vltavská voda z nádrže Vrané, která není kvalitní. Na úpravně vody byla nevhodná technologie, navíc byla zcela neodborně provozovaná.

Problémem v obci byla společnost Reinwasser s nulovými zkušenostmi v takovém druhu podnikání a sídlem na Seychelách, tedy v jednom z daňových rájů. „To nebyla firma, to byla prázdná schránka s bílým koněm vytvořená proto, aby kdyby se něco stalo, a ono se stalo, tak aby nebyl nikdo postižitelný,“ míní bojovník za kvalitní vodu v Trnové.
pokřivené vodovody
Bývalý provozovatel nikdy nedokončil potřebnou filtraci pro 340 obyvatel obce, ani se o infrastrukturu příliš nestaral. To firmě ale nezabránilo vybírat za kubík vody horentních 162 korun. Republikový průměr se přitom pohybuje mezi 80 a 90 korunami. Voda přitom nebyla rok použitelná ani k hygieně, natož pak k pití. Údajně do ní totiž kromě nadměrných dávek hliníku a železa pronikly i fekálie.

Od května 2016 byla voda v pořádku po převaření, od začátku tohoto týdne je dokonce voda pitná tak, jak je. Obyvatelům Trnové se sice ulevilo, i když cena zatím zůstává astronomická. Peníze by ale konečně měly putovat místo kapes soukromníků na Seychelách opravdu na výměnu trubek, filtrů a další vodní infrastruktury.

„Co se týká kvality vody, není důvod nedůvěřovat společnosti VAK Beroun, protože to je jediná firma, která do toho byla schopna jít a na své náklady dotáhnout tu filtraci tak, aby byla voda pitná,“ potvrdil informace předseda občanského sdružení Brdy – Žijeme lépe Slavomír Rozman. Nově instalovaná zařízení si s tím už budou umět poradit,“ řekl Blesk.cz Jiří Paul, ředitel Vodovodů a kanalizací Beroun. Tato společnost převzala správu vody v obci koncem letošního ledna.

Vodu čistí unikátní přístroj

Konec hrůzostrašné zkušenosti přišel v pondělí. Nový provozovatel, společnost VAK Beroun, nainstalovala v obci unikátní filtrační jednotku, díky níž už se obyvatelé vody bát nemusejí, a proběhla i závěrečná čištění.

„Od ledna jsme do provozu a technologického vybavení vložili přes milion korun,“ vyčíslil prozatímní náklady Paul. „Kompletně jsme zrevidovali systém úpravy vody, vyměnili náplně všech filtrů a hlavně jsme instalovali mikrofiltrační jednotku a dezinfekci ultrafialovým zářením. Veškeré práce komplikoval nedostatek místa a fakt, že jsme vše museli dělat za plného provozu,“ dodal.

DOST ŠMELINY KOLEM VODY

Uložit

Uložit

Uložit

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje