CENA VODY 2022 - CENOVÁ MAPA

Zdroj: Oficiální weby vodáren. Ceny jsou přepočteny na jednosložkové, aby byly porovnatelné. Weby sponzorované koncerny míchají ceny jednosložkové a dvousložkové a tím"vylepšují" postavení koncernů.

Cena vody 2022: Vodné a stočné ve více než 300 městech a vývoj cen až za posledních 20 let

Klikněte na město a získáte přehled vývoje ceny vody v regionu a informaci komu za vodu platíte. Zda městu nebo cizímu koncernu. Kde končí peníze, které platíte za vodu?


Zdroj: Jednotlivé vodárny, jejich weby a výroční zprávy

Miliardy z toho, co za vodu platíme, končí v cizině a pak nám politici řeknou - v odvětví schází peníze, proto vám zdražíme vodu.

Politici pumpují peníze do odvětví vždy jen našich kapes - zdražením vody a z rozpočtů měst (daně). Soudy potvrzují, že často jednají léta protiprávně.

Odebírejte videokanál a šiřte, co vás zaujme. I tím pomáháte s nápravou.

Kdo je odpovědný za to, že se z vody stal zdroj zisků cizích korporací? Kdo vládl? Kdo řídil Ministerstvo zemědělství, které odpovídá za vodárenství v ČR?

Vlády ČR, ministři a místní politici. Proto lumpy odhalujeme a přes soudy prosazujeme nápravu. Víc ZDE


Zdroj: wikipedia

Informace, o kterých se v ČR mlčí. Na Slovensku mají vodu levnější, přestože mají sazbu DPH u vodného a stočného 1x vyšší než v ČR.

Srovnání cen vody Praha x Bratislava

Vodárenské sdružení ovládané koncerny (v nichž sedí především politici odpovědní za protiprávní dění kolem městských vodáren) v médiích občanům tvrdí, že v ČR je levná voda!

PRAHA 2022

cena vody

108,13 Kč/m3

€ 4.33

BRATISLAVA 2022

cena vody

60.35 Kč/m3

€ 2.414

Srovnání výše DPH kalkulované do ceny vody od rozdělení Československé republiky

Do 1.5.2020 je v ČR DPH ve výši 10% a na Slovensku je DPH léta 20%.

Ceny vody na Slovensku jsme přidali na web i k uctění zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Poprvé jsme o tom začali uvažovat po přečtení knihy o korupčí kauze Gorila, kde jsou popsány i praktiky koncernu kolem vodáren na Slovensku. Rozhodnutí padlo po rozhovoru zakladatele nadace POV s J. Kuciakem. Pár týdnů poté byl J. Kuciak zavražděn.

Dění kolem vody v ČR a SK je velmi podobné. Více ZDE. Děkujeme Slobodným Slovákom, kteří pomohli s daty a podpořili tvorbu mapy.

Co je to jednosložková a dvousložková cena vody?

Jednosložková cena vody

Je násobkem ceny vody (Kč) a množstvím odebrané (m3) vody (§ 16 zákona č. 274/2001 Sb.). Jednosložková cena vody = zaplatíte, co spotřebujete. Stav na vodoměru se vynásobí pevnou cenou vody stanovenou na začátku roku vodárnou.

Dvousložková cena vody

Neodeberete ani kapku vody a přesto zaplatíte min. paušál závislý na velikosti vodoměru. Zahraniční provozovatelé rády zavádí dvousložkovou cenu. Koncern si tím pojistí, že mu  odvedete zisk, který si pošle do zahraničí.

Co se to stane, když koncern zavede dvousložkovou cenu vody?

U městské vodárny, která nehoní zisky, má dvousložková cena vody logiku - paušál skončí zpět v odvětví, tzn. slouží např. obnově vodárenských trubek. U koncernu skončí v nemalé míře v cizině na účtu koncernu, tzn. z pohledu občana žádnou logiku nemá.

Nic nekoupíte a zaplatíte Co je to za blbost?

Jak roste cena vody? Jak rostou roční náklady občanů na vodu? O kolik vzrostly náklady na vodu? Kolik platí občan za vodu za rok?

Zdroj: Český statistický úřad  www.czso.cz - př. rok 2018

Jak klesá spotřeba vody v důsledku růstu cen vody za 29 let?

Zdroj: Český statistický úřad  www.czso.cz

PETICE VODA JE ŽIVOT

Voda ani život našich dětí do rukou cizích korporací NEPATŘÍ!

Peticí tváříme legitimní tlak na politiky. Jak roste počet podpisů, tak je pro politiky stále těžší a ignorovat požadavek nápravy. Vše zveřejňujeme a dokládáme, že nám soudy dávají za pravdu.

SOUHLASÍŠ?

PAK SE PŘIDEJ A PODEPIŠ PETICI

VYSVĚTLENÍjednotlivých bodů petice

DÁVÁ VÁM SMYSL BRÁNIT SEBE A VODU? PAK SE PŘIDEJTE, VODU POTŘEBUJEME VŠICHNI

Převodem na transparentní účet u ČSOB

966665/0300

nebo

přes darujme.cz

Osvětu i obranu vody přes soudy financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Aleš Ridl
Aleš Ridl
"Dobrý večer Radku, narazil jsem na Váš WEB a musím říct, že děláte sakra dobrou práci! Víc takových a naše krásná země vč. veškerých přírodních pokladů může zůstat skutečně naše a ne v otroctví zahraničních korporací! Držím vám moc palce! Musím si Váš web ještě důkladněji nastudovat
Jarmila Prokopová
Jarmila Prokopováhttps://www.darujme.cz/projekt/1202560
Jsem ohromena pečlivostí a transparentností dokumentace a což teprve to podstatné, obsahová náplň. Vaše životní poslání je dechberoucí.
Ing. Ferdinand Šmikmátor
Ing. Ferdinand Šmikmátorhttps://www.darujme.cz/projekt/1201498
Vážený pane, protože je má bývalá aktivní profesní dráha s vodou spojena, velice si Vašeho úsilí cením. Dvacet let jsem se pohyboval v oblasti armatur a zejména poučná pro mě byla doba v letech 1992-1999, kdy jsem, byl šéfkonstruktérem firmy Krammer Armaturen GmbH. Např. většina hydrantů Krammer u nás jsou mé děti. Tehdy se u mě na na návštěvách ve Wiener Neustadt vystřídali téměř všichni vedoucí pracovníci českých i slovenských vodáren. Poté jsem rovněž v branži působil v Rakousku a ČR až do roku 2014. Proto velmi dobře vím, že to, co se s vodou děje, není ničím jiným, než ...
Ing. Hana Orgoníková
Ing. Hana Orgoníková"Bývalá poslankyně sněmovny a zastupitelka Statutárního města Hradec Králové
Jste první člověk, který jednoduše a výstižně popsal, o co jde při privatizacích městských vodáren. Vaši definici tzv. provozního modelu, „Jde o privatizaci zisků a zestátnění nákladů“, budou v budoucnu lidé opakovat stejně jako věty „Zeměkoule je kulatá“ a „A přece se točí“.
Marián Jurečka
Marián Jurečkabýv. ministr zemědělství
Děkuji Vám za oslovení v oblasti problematiky vodohospodářské infrastruktury v České republice, které jste učinil dopisem dne 10. července 2018. Velmi si cením si toho, že se tímto způsobem dlouhodobě dané problematice věnujete. ... Více na CHCEME VĚDĚT
MVDr. Stanislav Mišák
MVDr. Stanislav Mišákbývalý starosta města Otrokovice a hejtman Zlínského kraje
"Velice si vážím pana Novotného za vše, co v dokazování týkajícího se poškozování občanů v souvislosti s děním ve vodárenství udělal. Má můj obdiv i podporu. Každý chápe, že dát oprávnění prodávat cizímu vodu z vlastní studny, o kterou se ale dál musíme starat, je nesmysl a okrádání vlastní rodiny. Tak proč to nejsou schopni pochopit v této zemi a dopustí to ve vodárenství. Zjednodušeně řečeno „jde o zprivatizování zisků a znárodnění nákladů“.
Svatopluk Kvaizar
Svatopluk KvaizarBývalý místopředseda Vak Mladá Boleslav a primátor Statutárního města Mladá Boleslav
Pane Novotný!Děkuji nejen za video, ale především za Váš aktivní přístup k uvedené problematice. Přerovský příklad přesně popisuje i situaci v r. 2002 u nás v Mladé Boleslavi. Chvála bohu jsme byli rozdílem dvou hlasů v zastupitelstvu rozumní a nepodlehli jsme stranou ODS prosazovanému „odprodeji hlasovacích práv“ VaKu MB. Dnes sice nemáme nejnižší cenu vody, ale díky evropským fondům ve výši tří čtvrtin miliardy zhodnocený majetek pro budoucnost, a tím i vysoce ceněnou společnost pro svou stabilitu a racionální kroky ve správě „obecní studny“. Ještě jednou děkuji.
Mgr. Eva Mucková
Mgr. Eva Muckovábývalá starostka Meziměstí, které je akcionářem Vodovodů a kanalizace Náchod, a.s.
Díky informacím získaným od pana Novotného se nám v Meziměstí podařilo jako prvnímu městu bývalého okresu Náchod v roce 2005 neschválit vstup „strategického partnera“ Veolie do VaKu Náchod – hlasování bylo naprosto jednoznačné. Všichni zastupitelé byli proti vstupu „strategického partnera“.Od pana Ing. Novotného jsem měla objektivní a velmi cenné informace týkající se společností, do kterých Veolia vstoupila. Podařilo se nám rozjet aktivity v ostatních městech a obcích, předávat informace od pana Ing. Novotného tam, kde je neměli, takže Veolia na Náchodsku tvrdě narazila a vstup nebyl schválen. Tuto svoji angažovanost v daném problému vidím dnes jako jeden z mých nejvýznamnějších ...
Mgr. Eva Štauderová
Mgr. Eva ŠtauderováBývalá náměstkyně primátora Zlína a zastupitelka Statutárního města Zlína
Mohu shrnout, že pan Ing. Radek Novotný je jediným člověkem v ČR, který se tématu vodárenství věnuje tak komplexně, podrobně a poctivě. Navíc má nezdolnou vytrvalost, za což má můj obdiv. Informace jím poskytované jsou spolehlivé a zaručené, neboť jsou vždy založené na faktech, která dává otevřeně k dispozici. Nebýt jeho, zůstaly by nám informace utajeny a koncerny by dál neomezeně inkasovaly zisky z prodeje vody, které pak chybí na obnovu infrastruktury.Navíc mohu s jistotou říci, že pan Novotný se vodárenství nevěnuje jen kvůli ekonomickým, právním a odborným parametrům. Dobře totiž ví, že vody si musíme vážit, protože voda znamená ...
Doc. Ilona Švihlíková
Doc. Ilona ŠvihlíkováInstitutu globálních studií UJAK Praha
Veřejný zájem a schopnost ho prosadit mizí z vodárenského odvětví. Stát a jeho občané se ocitají v rukou zájmových skupin, které skrytě pracují pro zahraniční koncerny. Model funguje na vysokém stupni systémové korupce, ve které zástupci soukromých zájmů obsadili pozice, kdy vytváří pravidla na míru koncernů a pro ochranu jejich zájmů. Zdroje z veřejných rozpočtů či z různých opatření hospodářské povahy jsou využívány ve prospěch zájmových skupin na úkor občanů a daňových poplatníků, měst a vodárenského odvětví.
Jana Lorencová
Jana Lorencovápřední česká investigativní novinářka, která rozkryla např. kauzy LTO a OKD"
Práce, kterou odvádíte pro nás všechny je nesmírně záslužná a já se jen obávám, že zdaleka ne všichni si uvědomujeme, jak moc je důležitá pro každého, doslova každého z nás, jak je důležitá každá kapka vody a také to, že jste pro její záchranu, proto, aby byla v rukou nás, kterým prýští pod nohama, abychom my mohli rozhodovat prostřednictvím měst a obcí o tom, zda ještě v příštích letech nějakou budeme mít udělal všechno, co je ve Vašich silách.
Šárka Tomisová
Šárka TomisováVŠB TU Ostrava
Již delší dobu sleduji Vaše stránky. Ráda podepíšu Vaši petici a ráda bych sehnala i podpisy další. Jsem absolvent katedry Úpravnictví, hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO a na stejné škole již skoro 30 let pracuji. A mé zaměření byla právě Úprava a čištění odpadních vod, tudíž problematice trochu rozumím. Ráda se s vámi potkám a gratuluji k získání potřebného počtu podpisů, krásný den.

 

Děkujeme🐬