Komu patří voda? Dokument něm. televize DW o praktikách koncernu NESTLE

Jak funguje vodní byznys?

Neexistují žádné hodnověrné studie, které by analyzovaly masivní odčerpávání pozemních vod koncerny a jejich distribuci do různých území a následně stáčení do pet lahví.

To, čemu říkají pramenitá voda, teče nejdříve 8 Km potrubím a pak se to přečerpá do velkých sterilizovaných cisteren a odveze auty asi 200 Km. Tam to dostane pojmenování Pramenitá voda.

Je to sprosté kšeftaření s vodou, které díky tomu u zdroje ubývá. Strategie koncernu je zdroj vyčerpat, vydělat a jít dál. To je jediné o co jim jde při privatizaci vody.

Povolení k čerpání vody pro koncern vydá úředník na 20 let a spravedlivější distribuce pitné vody se již po několikáté odkládá. Koncern bude mít na desítky let výhradní právo čerpat 103.000.000 litrů vody,  zatímco lidé v dané oblasti nemají vodu ani na základní hygienu.

Kontrolujete, jak a kolik vody čerpá koncern? Dosud NE. Ještě jsme nestačili ověřit, jak vlastně vodu čerpají.

Agenti koncernu se vetřeli mezi lidi, kteří mapovali činnost a praktiky koncernu a několik měsíců autory projektu špehovali, kdy shromažďovali data o autorech i o všech stycích, kontaktech na lidi v zemi i v zahraničí. Všechny tyto informace proudily do firemní centrály koncernu. Kdo má informace má moc. Advokát, který zastupoval agenty před soudem, odmítl věc komentovat.

Koncern na území s vodními zdroji protiprávně vybudoval továrnu, uchvátil vodní zdroje a čerpá pozemní vody. Čerpá takové množství vody, že došlo k poklesu hladiny spodních vod.

Jednání koncernů kolem vody pohání jediný cíl = zisk, zisk, zisk.

Voda, infrastruktura a hospodaření s vodou patří do rukou měst/státu a ne koncernů!

Prioritou hospodaření s vodou musí být přístup lidí k pitné vodě, ochrana životního prostředí, obnova infrastruktury a rozumná cena vody a ne miliardy v cizině na účtech soukromých firem. Nadační fond PRAVDA O VODĚ činí kroky k nápravě a lidé, kteří chápou důležitost vody se mohou řidat a dané kroky podpořit.

Podepište petici požadující garantovat právo lidí na vodu!

Petice VODA JE ŽIVOTPožadujeme vrátit vodu zpět do rukou měst/státu

Petici již podepsalo

2380 občanů