obce - voda a finance

„Voda zdraží a odnesou to domácnosti.“ Expert: Brabec nahrál vodárnám na smeč

Oslovili mne z magazínu Blesk k tématu voda, poplatky a zdražování. Dotazy byly rozumné a proto výsledek rozhovoru můžete posoudit.


Ministerstvo životního prostředí chce v novele vodního zákona postupně zvedat cenu podzemní vody. Podle šéfa resortu Richarda Brabce (ANO) to bude mít ale na jednotlivce dopad maximálně 40 korun ročně. Otázkou ale bude, jak se zachovají vodohospodářské společnosti. „Využijí toho a zdraží mnohem více,“ má jasno ekonom a poradce obcí Radek Novotný.

„Obávám se, že voda zdraží. Ministerstvo krásně nahrálo soukromým firmám na smeč. Budou říkat 'stát nám zdražil vodu, my musíme zdražit taky'. A jak spotřebitel pozná, jestli se skutečně zdražuje proto, že se zvedl poplatek, aby byl ona investice, nebo proto, že chce koncern více vydělat? On tomu nerozumí a popravdě tomu často nerozumí ani politici, kteří o tom rozhodují,“ upozorňuje na rizika Radek Novotný, ekonom, který se problematice vodního hospodářství věnuje dlouhodobě.

Ministerstvo životního prostředí v čele s Richardem Brabcem (ANO) tak může mít pravdu, když říká, že zdražení bude max. 40 korun ročně na jednoho člověka, a to v místech, která jsou závislá na podzemní vodě. Přesto bude konečné zdražení pravděpodobně daleko vyšší.

„To zdražování nesouvisí s poplatkem státu. Zatímco stát zvyšoval poplatek za povrchovou vodu o desetníky ročně, tak cena vodného rostla o desítky procent. To nedělá stát. Ten tam má poplatek a má tam DPH. Z ceny vodného a stočného je to asi dvacetina,“ hájí se Brabec. Sám ale připouští, že výraznější zdražení přijít může.

„Je možné, že se někdo bude snažit využít toho zvýšení ceny podzemní vody a hledat nějaký instrument… To je potřeba hlídat a to je úkol regulátora,“ přiznal Brabec pro Blesk.cz. Případné dopady tak nebude muset řešit on, ale ministerstvo zemědělství, tedy Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Regulace funguje jen na papíře, v praxi ne

V praxi ale regulace silně pokulhává. Funkční je jen tam, kde je prioritou veřejný zájem a ne zisky, a to není ani v polovině republiky. „Veškeré náklady, ať už je zvedne koncern nebo stát, zaplatí spotřebitelé. Stát se snaží nějakou formou zajistit zdroje na obnovu infrastruktury tím, že zvedne poplatek za podzemní vody. Tím dostane do státní kasy více peněz, což je pravda a může je reinvestovat,“ míní Novotný, který tak na jednu stranu chápe počínání ministra Brabce.

„Ale regulace je dnes nastavená na model, že prioritou provozovatelů je udržet peníze v tom odvětví. Bohužel v okamžiku, kdy jsme mezi lidi a ty trubky nainstalovali soukromé provozovatele, jejichž priorita je zisk, tak jsme se dostali do stavu, že je regulace nefunkční. Ona legislativně vypadá, že funguje, ale reálně ne,“ argumentuje ekonom s tím, že je třeba, aby obce získaly kontrolu nad vodou zpět.

S tím souhlasí i Brabec, který privatizaci vodáren označil za jednu ze tří největších hloupostí, kterou český stát kdy udělal. „Garantuji, že pokud ten zvýšený poplatek projde, a určitě o tom ještě bude debata, a bude možná nakonec nižší, tak každý milion půjde zase zpět do obcí a měst. Na budování studní, nových zdrojů pitné vody a její čištění. Určitě to neodteče někam ven,“ slíbil ministr životního prostředí.

Neoprávnění vodohospodáři? Třeba v Praze

Právě únik peněz, které vodohospodářské firmy získaly v Česku, do zahraničí, je zřejmě vůbec největším problémem. Jde o důsledek privatizace z 90. let, kdy stát rozprodal dohled nad touto strategickou surovinou soukromým firmám. V několika městech to ale podle Novotného bylo protizákonně.

„Cesta je převzít zpět správu tam, kde to bylo protiprávně zavedeno. Jako to udělali ve Francii. U nás by se to týkalo jednoznačně Zlína, podle mého názoru to proběhlo také v Kladně, Mělníku a s velkou pravděpodobností taktéž v Praze. Tam odteklo řádově 7 miliard od doby privatizace do zahraničí a do trubek se neinvestovala ani koruna. Nebo možná nějaké minimum,“ míní Novotný, který machinace v Praze zdokumentoval na svém portálu Pravda o vodě.

Pražští zastupitelé byli podle něj podvedeni a nevěděli, že podepisují firmě Veolia prodloužení smlouvy o 15 let. „Je třeba, aby obce získaly kontrolu nad vodou a obchodem s vodou zpět,“ uzavřel ekonom.

Kromě toho, co zveřejnili jsme probrali ještě několik věcí, které jsem komentoval:

1) Obchod s vodou je nastaven tak, že jediný zdroj obnovy infrastruktury – tj. vodné a stočné, teče přes účty koncernů. Ty z něho ukusují miliardové zisky, které končí v zahraničí, nikoliv investicích. Mezi lidi a trubky jsme nainstalovali soukromé penězovody a dali jsme jim právo inkasovat zisk, ale ne povinnost financovat obnovu vodárenských trubek.
2) To je sice pěkné, že poplatky reinvestujeme, ale to není systémové řešení. Je to jen další zdražení vody lidem. Nejvíce peněz, o které odvětví přichází, totiž teče z peněz již vybraných od lidí do zahraničí, přes zisky a nákladově. Ty nikdy zpět reinvestovány nebudou. Může jít až o 5 miliard korun ročně, což je hodnota nové ÚČOV Praha. Toto říkám politikům od roku 2002, v rámci projektu PRAVDA O VODĚ jehož jsem autorem.
3) Pražané poslali do Francie řádově 7 miliard od doby předání vody do rukou koncernu, a z toho se zpět do trubek neinvestovala ani koruna, pokud ano, tak minimum. Koncern „jen“ prodává vodu a inkasuje zisky, ale investovat musí vlastník trubek, město, které na žádné zisky nárok nemá. Tady je popis jak se to realizovalo. PRAHA
About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje