Voda a půda se neprodává, tvrdili předci. Stalo se a ….

Rozpočty domácností a podniků opět zatíží růst cen vody. Hlavní důvody růstu cen jsou dva. Prvním důvodem je nutnost investovat do obnovy a rozvoje vodárenských sítí. Druhým je nevýhodné přerozdělování peněz vybraných za vodné a stočné, kdy velká část z inkasovaných peněz do infrastruktury prostě nedoteče, protože skončí na účtech vlastníků nadnárodních koncernů, zcela mimo vodárenské odvětví a dokonce zcela  mimo Českou republiku.

Voda byla léta přehlíženou položkou ve výdajích domácností. Energie, plyn a teplo tvořily větší podíl na výdajích a proto média vodě, ani dění v odvětví vodárenství, nevěnovala pozornost. Cenové nenápadnosti vodárenského monopolu využily privatizační skupiny. V lepším případě zmanipulovali komunální politiky a po privatizaci začaly šlapat cenám na „plyn“. Dnes je voda komoditou, která má největší nárůst cen, ale zisky z ní v odvětví nekončí. Spotřebitelé ji musí zaplatit, alternativa neexistuje a voda zdražuje prakticky každý rok. V řadě českých měst a obcí je ceny vody dokonce vyšší než ve městech západní Evropy. Příjmy občanů v České republice na úrovni západní Evropy ovšem nejsou.

Z čeho se financuje infrastruktura? Vodné a stočné je jediný vlastní zdroj financí sloužící k financování investic do infrastruktury. Díky nevýhodným privatizacím ziskových částí vodáren neslouží zaplacené vodné a stočné výhradně jako zdroj financí pro rozvoj vodárenských sítí, ale slouží jako zdroj zisků zahraničním společnostem, které vodu „jen“ prodávají.

Stačí selský rozum v otázkách fungování společnosti, přírody i vody? Stačí.

Privatizátoři vodáren slibovali, že zahraniční subjekty zajistí do budoucna inflační růst cen vody. Evidentně se tak nestalo. Nebylo neobvyklé slyšet slib zajištění budoucího inflačního růstu cen vody na dobu až 30 let. Šlo o nejsilnější argument, který lámal odpor soudných zastupitelů, kteří vodu privatizovat nechtěli a používali jen selský rozum – voda a půda se neprodává, stejně jako se nepůjčuje žena a auto. Realita dnes ukazuje, že odpor zastupitelů postavený na myšlence, „prodat vodu je blbost a přijde všechny draho“, byl správný.

„Cena pět eur za kubík vody bude u nás během několika let běžná“, hlásají nyní stejní lidé, kteří pomáhali vodárny privatizovat a lámali odpor zastupitelů sliby „privatizace zajistí inflační růst cen vodného a stočného“, případně přidali verbální osočování z hlouposti a nadáváním do „komoušů“. Titíž lidé dnes jako důvod nehorázného růstu cen vody, který o inflaci ani nesní, tvrdí, že vodárenství přece musí být „samo“-financovatelné, což ovšem platilo i před privatizací zisků vodáren a tito lidé to velmi dobře vědí. Přitom sedí v orgánech soukromých koncernů anebo  jsou na jejich výplatní pásce.

Co s tím? Pokud zůstane zaveden stávající systém přerozdělování příjmů z vodného a stočného, potom ve vodárenství bude stále nedostatek financí, bez ohledu na to, jak vysoké ceny vodného a stočného budou spotřebitelé platit. Důvod je jednoduchý z naplněného měšce bude někdo stále odsypávat a tak přijde daň z trakaře, daň z vody, daň z deště, daň ….. nebo se lidé ozvou a politici vzpamatují, stejně jako ve Francii a Německu.

První krok jsme udělali. Popsali co se děje, jak to řešit a upozornili jsme vládu a parlament na existenci systému, na který doplácí stát i občané. Zaslali jsme vládě a všem stranám v parlamentu rozbor a důkazy o existenci nevýhodného modelu „odklánějícího“ každoročně miliardy korun z vodného a stočného do zahraničí. Ukázali jsme rovněž, že existuje a funguje jiný model, který je efektivnější a pro lidi, města a stát výhodnější.

Vyzvali jsme je k nápravě nevýhodného systému.

Výzvy vládě a politikůmZjednejte ve vodě nápravu ve prospěch lidí

 

Související články

  1. Proč se privatizovala „voda“ v ČR a kdo je za to odpovědný?
  2. Jak se stalo, že nám českou vodu prodávají cizinci?
  3. Zaplatíte, i když nic nekoupíte a někdo vyinkasuje vaše peníze. Co je to za blbost?

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!

Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí.

Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli.

15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.

Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>.

Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. „provozní model“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.

Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci.

Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>

Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >>

Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje