Co a jak probíhalo, jsem zdokumentoval na dvou příkladech. Jeden je z Moravy a druhý z Čech.
Došlo k uzavření smluv, kterými prodej vody, její dodání, odvedení a vyčištění přešlo do rukou koncernu a současně s tím přešlo do jeho rukou také právo inkasovat původně jediný zdroj obnovy infrastruktury – zisk z vody. Byl zaveden soukromý PROVOZNÍ MODEL.
Uzavírání těchto modelů často provázely manipulace se zastupiteli, motivování předem vybraných měst k hlasování pro uzavření smluv s koncernem, lživé informování starostů o pozici různých naháněčů koncernů v městské vodárně (např., že je městská vodárna ovládaná soukromou společností) a někdy také zastrašování a různé gangsterské praktiky vůči zastupitelům a lidem, kteří bránili vodárny a vodu před zavedením podobných modelů.
Co je to provozní model? Ekonomický zázrak nebo …?
Jediné peníze, které slouží k obnově vodárenských sítí, jsou peníze inkasované od spotřebitelů za vodu. Pokud vodárna vlastní vodárenské sítě a neprovozuje je, (uzavře smlouvy s koncernem a tzv. provozní modelu), jde často o rafinovaný systém privatizace zisků a zestátnění nákladů. Právě proto je prosazován. Umožňuje soukromým firmám inkasovat zisky z vody a nemusí přitom investovat do infrastruktury, přitom do podpisu smluv neinkasovaly z vody ani korunu.
Jde o geniální a současně absurdní model. Z městských vodáren je na koncern vyveden jediný zisky tvořící předmět podnikání, tj. provozování vodárenské infrastruktury a tím právo inkasovat zisk z vody. Protože se současně sliboval zastupitelům pouze inflační růst ceny vody, tak neznalí zastupitelé na tyto nabídky slyšeli a vlastně neměli odvahu říct, že jde o nesmysl, protože sami nic lepšího nabídnout nemohli. Proto většina z nich souhlasila.
Koncern díky tomu získává kontrolu nad veškerými peněžními toky z vody a zákonem garantované právo inkasovat zisk z vody a městské vodárně zůstane "pouze" povinnost financovat obnovu a rozvoj vodovodů a kanalizací, které pro podnikání používá koncern, který je má pronajaté!
Kdo platí nájem za infrastrukturu?
Dostanete vysoký nájem! Rafinovaný fígl a manipulace se zastupiteli. Před uzavřením smluv s koncerny často naháněči koncernů tvrdili zastupitelům, (vesměs šlo o regionální "politiky"), že městské vodárny dostanou nájem, který bude vyšší, než je částka odpisů z pronajatého majetku. Ale i když k tomu dojde, tak jakékoliv navýšení nájmu je okamžitě započteno do ceny vody a navýšení ve skutečnosti zaplatí opět lidé. Cena vody samozřejmě vzroste.
Toto navýšení svých příjmů může v případě potřeby udělat samotná městská vodárna a zajistit si tím vyšší zdroje pro obnovu vodárenských sít. K tomu žádné koncerny nebo překupníky rozhodně nepotřebuje.
Zisková marže je z městských vodáren fuč, jedním podpisem. Cílem celého tohoto modelu je vyvést ziskovou marži z vody z vodárny v rukou obcí na soukromý subjekt, když po podpisu provozních smluv, na soukromý subjekt přejde zákonem garantované právo inkasovat zisk z vody, kontrola nad peněžními toky a městská vodárna jakožto "pouhý" vlastník vodárenských trubek, již žádné garantované právo na zisk z vody nemá.
Video: Provozováním se vydělávají peníze. Je provozní model ekonomický zázrak nebo ...?
PŘEHLEDNÁ MAPA A DATA UMOŽŇUJÍCÍ SROVNÁNÍ 25 VELKÝCH VODÁREN V ČR
Související články
- Proč se privatizovala „voda“ v ČR a kdo je za to odpovědný?
- Nechali nás v tom vykoupat
- Všechno utrpení vzniká, protože nechceme vidět realitu, ačkoliv ji máme před očima
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář