Kauza Gorila v českém vodárenství

Jak si politické „špičky“ shánějí peníze na pokračování „politické“ kariéry

Bývalý poradce Drobila sháněl pro ODS „černé“ peníze

Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), podle policie sháněl „černé“ peníze pro ODS. Informaci dnes zveřejnil server Lidovky.cz. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz zE Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci.

„Mohu potvrdit, že detektivové protikorupční policie ve středu obvinili 38letého muže z trestného činu nepřímého úplatkářství,“ řekl Lidovým novinám (LN) mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Knetigovi hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení. Jeho tehdejší nadřízený, exministr Drobil, nechtěl obvinění příliš komentovat. „Neznám obsah obvinění, takže se k němu nemohu vyjádřit,“ řekl LN Drobil.

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil, a na oplátku mu nabídl místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře od Knetiga distancoval. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Drobil také odvolal Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna svá obvinění však odmítl.

Kdo jsou Hadi v oblecích?

Související články

 1. Proč se privatizovala „voda“ v ČR a kdo je za to odpovědný?
 2. Jak se stalo, že českou vodu prodávají v ČR cizinci?

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

2 Komentáře

 • Zdeněk Lorenc

  Odpověď Odpovědět Březen 2, 2016

  Dobrý den pane Novotný,
  oceňuji Vaši aktivitu v oblasti vody. Oblast vody je mi známa také mnoho let. Také již známé video s tehdy poslancem F.R.Čechem upozorňuje na poměry v hlavním městě. Kdyby to byla jen voda. Můžeme přidat rozvody tepla ( přestože jsou v majetku obcí) a poslední novinka je známá změna plateb za elektřinu podle zabudovaného jističe. Shrnu-li, pak ať volíme jak volíme, stále se tam derou stejní lidé, kteří preferují svoje osobní zájmy před tím, aby zastupovali voliče. Já již na takový systém nevěřím a ignoruji ho již mnoho let. Co mne však zajímá je to, z čeho takový aktivista může žít? Z našich daní jsou placeni lidé, kteří vyvíjí aktivity, které jsou v rozporu s většinovým názorem daňových poplatníků. Jak to je tedy v případě osob, které aktivně pracují v zájmu většiny daňových poplatníků? Mají možnost dosáhnout na nějaké dotace, nebo tak činí za vlastní náklady a ve svém volném čase? Z mých zkušeností je zřejmé, že osoby schopné aktivní činnosti jsou většinou tak časově vytíženy, že jim již nezbývá síla na další nové aktivity. To je i můj případ. Rád bych se v této a dalších oblastech aktivně zapojil, ale kde na to vzít čas, to nejsem schopen posoudit.
  S pozdravem
  Zdeněk Lorenc

Napište komentář

* Povinné údaje