Češi patří spotřebou pitné vody k zemím s nižší spotřebou, vodné a stočné je ale u nás nad evropským průměrem. Ukazuje to nová studie společnosti EY, která porovnávala ceny vody v Česku a jiných evropských zemích.
Průměrná cena vody v Česku dosáhla 81 korun za metr krychlový, což je o šest korun vyšší, než je průměr celé Evropské unie. Cena vody v celé ČR v uplynulých deseti letech vzrostla o téměř 85 %, což je dvojnásobek průměru Evropské unie. V řadě zemí ale rostla rychleji než u nás, například v Rumunsku trojnásobně.
Podobný vývoj jako u nás lze sledovat i v Chorvatsku, kde je oproti roku 2005 nyní voda dražší o 84 %. Na Slovensku je růst cen v tomto odvětví pozvolnější, když cena je vyšší o 51 %. V západních zemích k tak rychlému růstu jako ve střední a východní Evropě již nedochází, například ve Francii je voda v porovnání s rokem 2005 dražší o 30 a v Německu dokonce jen o 15 procent.
Češi se vyšší účty za vodu snaží kompenzovat snižováním spotřeby, utahování kohoutků ale už narazilo na své dno. Celková spotřeba (včetně průmyslu) dosahuje 130 litrů na den, v domácnostech jen 87 litrů.
V jiných zemích je to výrazně více: například ve Velké Británii je denní spotřeba 340 litrů na osobu, ve Španělsku 265 litrů. U nás je nejnižší spotřeba v Pardubickém kraji, v celé Evropě jsou úspornější ještě v pobaltských zemích.
Praha je cenou vody nejdražší z metropolí zemí V4
Studie porovnává i ceny v jednotlivých evropských metropolích, podle ní je Praha nejdražší ze zemí Visegrádské čtyřky. V Praze stojí kubík 85 korun, V Ve Varšavě 76 korun, v Bratislavě 60 a v Budapešti 56. V Evropě vede cenou Kodaň (148 Kč), nejlevnější je Sofie (24,50 Kč).
Vysoké ceny jsou v Česku způsobeny částečně i velkým odlivem zisků z českého vodárenství do zahraničí, ročně si zahraniční firmy vyplatí několik miliard korun na dividendách.
„Růst cen vody u nás byl způsoben zejména potřebou růstu investic do infrastruktury nejen v Praze, ale po celé České republice. České ceny se tak již téměř přiblížily západní Evropě. Zisk distributorů se tak stále pohybuje kolem deseti procent z celkové výše vodného a stočného. Jeho zvýšení brání regulace, roční růst zisku ve vodárenství je totiž omezen na nejvýše sedm procent,“ dodal Antonín Raizl, senior manažer oddělení podnikového poradenství společnosti EY.
Zdroj: idnes.cz
pozn. POZOR!! Růst zisků není totéž, co výše zisků. Zisková marže řady soukromých vodáren se pohybuje na úrovní 20-40 % Priorita koncernů je inkasovat co nejvíce peněz od lidí. Priorita městských vodáren je obnovovat infrastrukturu.
Když se z vody udělá kšeft! Pak platíme jak mourovatí!
ZISKY DO CIZINY
Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s.
Vodárna v rukou cizinců - španělský koncern Aqualia
zisková marže, kterou platí lidé koncernu:
41,06 % z vodného a 28,85% ze stočného
PENÍZE RADĚJI PENÍZE DO OBNOVY TRUBEK
Vodovody a kanalizace Vsetín
v rukou měst a obcí
zisková marže, kterou platí lidé vodárně:
1,2 % z vodného a 2,2% ze stočného
VÍŠ, KOMU ZA VODU PLATÍŠ?
Související články
- Proč se privatizovala „voda“ v ČR a kdo je za to odpovědný?
- Nechali nás v tom vykoupat
- Všechno utrpení vzniká, protože nechceme vidět realitu, ačkoliv ji máme před očima
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář