1) Kauza financování politické strany: Ministr zemědělství Drobil – nic
Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta DNES. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat, ale ještě předtím stihl Michálka z SFŽP odvolat.
Případem se podle týdeníku Respekt z vlastní aktivity zabývali dva žalobci – Pokorná a Adam Borgula. V lednu se prý u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana konala porada, které se kromě dvou uvedených účastnili i Hercegová a vrchní žalobce Vlastimil Rampula. Šéfžalobce Zeman je podle Respektu na zmíněné poradě vyzval, ať pátrání spojí v jedno, protože jedině to může vést k úspěšnému odhalení úplatkářů. Zemanův apel ale nevyslyšeli a kauzu po třech měsících uzavřeli s tím, že se nic protizákonného nestalo.
Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo prověřování bývalého ministra životního prostředí, protože byl podezřelý z korupce. Poté se podle týdeníku do věci vložila žalobkyně Hercegová a Pokorné, své podřízené, prý zmíněným neveřejným dopisem vysvětlila, jak má dál věc vyšetřovat. Z dokumentu údajně jasně vyplývá, že by Pokorná měla jít Drobilovi „na ruku“. „Drobil nevybízel Michálka ke zničení důkazů. Celý rozhovor je též v duchu, aby fond řádně fungoval. Jednoznačně též nezaznělo, že pokud Michálek nahrávku nezničí, že bude odvolán nebo, že pokud ji zničí, tak že bude jmenován náměstkem,“ píše Hercegová a vyhrazuje si, že jakýkoli další postup musí dopředu dostat ke schválení.
Podle Hercegové jde o nelegální únik informací. „Již jsem zahájila interní šetření,“ řekla Respektu. Náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek podle týdeníku uvedl, že o tom s reportéry hovořit nebude. „Nemám zájem,“ řekl. Pod Grygárka a jeho šéfa Vlastimila Rampulu přitom všechny důležité kauzy spadají, „neboť právě oni ručí za jejich úspěšné vyšetření“, píše Respekt.
2) Kauza solárních elektráren: Šéfka ERU 8,5 roku vězení
Krajský soud v Brně poslal předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou na 8,5 roku do vězení. Podle soudu vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu fotovoltaické elektrárny, které dostaly výhodnou výkupní licenci, i když na ni neměly nárok. Rozsudek není pravomocný. Vitásková se odvolala, rezignovat nehodlá.
Do ERÚ Vitásková nastoupila na začátku srpna 2011, kdy ji do úřadu dosadila vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Sporným dvěma fotovoltaickým elektrárnám byly licence vydány měsíce před jejím nástupem do funkce, žalobce ale tvrdí, že už ve funkci ředitelky zmařila přezkumné řízení, v němž mohly být licence elektrárnám odebrány.
Přísné tresty v celé kauze vynesl senát v čele se soudcem Alešem Novotným. „Alexandr a Zdeněk Zemkovi podepsali nepravdivý předávací dokument, přestože věděli, že elektrárny nejsou hotové. Ilona Floriánová, jako pracovnice ERÚ, pak převzala spis bez dostatečné péče, ignorovala v něm nesrovnalosti a vydala licence,“ konstatoval soudce Novotný.
Nedošlo na přezkumné řízení
Po dvou letech začal ERÚ některé podezřelé elektrárny prověřovat. Dle verdiktu soudu se do případu vložila Vitásková. Přestože věděla, že její podřízená Michaela Schneidrová, ředitelka odboru licencí, se zná se Zdeňkem Zemkem starším, otcem majitelů elektráren, nijak nezasáhla a dala Schneiderové možnost smést přezkumné řízení o udělení licence ze stolu. „Vitásková ji podpořila, takže nemohlo dojít k odebrání licencí,“ upozornil soudce Novotný.
„Jak jsem již mnohokrát sdělila, využiji všechny prostředky, abych se očistila. V žádném případě nehodlám rezignovat, budu dál bojovat,” uvedla Vitásková.
Podle mluvčího úřadu Jiřího Chvojky Vitásková považuje kauzu od začátku za vykonstruovanou a za snahu ji odstavit z křesla. „Z toho také vyplývá, že se bude bránit všemi dostupnými prostředky a že dnešní prvoinstanční rozsudek nepovažuje za konečnou věc,” řekl Českému rozhlasu.
Škoda dvě miliardy
Podle vyšetřovatelů přitom elektrárny na konci roku nesplňovaly podmínky pro udělení licence. Pokud by ale zařízení získala povolení až v roce 2011, dostaly by elektrárny za každou megawatthodinu jen 5500 korun. Za 20 let odběru energie z těchto solárních elektráren by tedy mohla vzniknout škoda výši až dvou miliard korun.
3) Kauzy pokoutných „privatizací“ a vyvádění zisků z okresních vodáren – nic
Důsledky a případně škody téměř 7 miliard
Kauza PRAHA
Tento proces nežaluje a nešetří nikdo, přestože Hlavní město má v rukou právní analýzy, že Smlouvy týkající se provozu vodohospodářských sítí v Praze jsou neplatné. Potvrdily to tři právní posudky, řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) je podle Plamínkové „absolutně neplatná“, nebyla uzavřena v souladu s tehdy platným koncesním zákonem.
„Je to závažné zjištění. Jde o první krok na dlouhé cestě, na jejímž konci se, doufám, podaří zkrátit dobu vyjednané smlouvy, která je uzavřena do roku 2028,“ řekla radní. „Situace je pro město velmi nekomfortní. Smlouva, která je uzavřena do roku 2028, blokuje přijímání dotací z OPŽP“.
Kde končí peníze od lidí vybrané za vodu?
Kauza ZLÍN
Krajský soud v Brně 2x rozhodl, že proces, který proběhl a vyústil valnou hromadou 30.4.2004 a vedl k uzavření smluv mezi vodárnou a koncernem, byl protiprávní, pokoutný a nemravný. Vedení vodárny Zlín se proti tomuto usnesení, která vrací jak peníze inkasované od lidí za vodu zpět od okresní vodárny Zlín a také vrací Vak Zlín do pozice oprávněného žadatele o odtace 2x odvolalo a snaží se namotivovat žalující, aby stáhli žaloby.
Důsledky neplatných smluv a případné škody.
Zdroj: Idnes.cz, Pravdaovode.cz
Názor si uděláte sami.
Související články
- Proč se privatizovala „voda“ v ČR a kdo je za to odpovědný
- Půjde další „privatizátor“ zisků okresní vodárny za mříže?
- Veolia v Bukurešti uplácela úředníky, tvrdí žalobce. Chtěla zdražit vodu
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář