Janečka ČSSD - VAK ZLÍN

Půjde další „privatizátor“ zisků okresní vodárny za mříže?

Krajský soud v Brně v úterý 24.11.2005 zamítl odvolání v kauze úplatků bývalého náměstka zlínského primátora Martina Janečky (ČSSD) (pozn. a člena představenstva ještě nevytunelované společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a.s., kdy stál u začátku tohoto procesu instalace Veolie do pozice prodejce vody ve Zlíně, s panem Soldánem (KDU-ČSL), Šebíkem a Úlehlou (ODS),) někdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR Dalibora Kučery a zlínského právníka Radka Dvořáka. Všechny tři po řadě odvolání 26. května letošního roku Městský soud v Brně poslal na dva roky do vězení a uložil jim peněžité tresty a zákazy činnosti.

Všichni tři podali proti tomuto rozsudku odvolání, a věc tak projednával v úterý Krajský soud v Brně. Soudkyně Světlana Bartošová jejich odvolání proti rozsudku zamítla, a je tedy pravomocný.

Za tři a půl roku, kdy tento soudní proces probíhá, se jedná již o druhý pravomocný rozsudek. Trest odnětí svobody podle obhájce Radka Dvořáka Stanislava Devátého kvůli amnestii ale prý nelze vykonat.

„To ale rozhodne další soud, tentokrát městský v Brně, který bude rozhodovat o tom, zda se na nepodmíněné tresty amnestie vztahuje, či nikoliv,“ vysvětlila Deníku soudkyně Bartošová.

Trojice obžalovaných v čele s bývalým náměstkem zlínské primátorky Martinem Janečkou chtěla podle obžaloby podplatit Petra Dokládala, insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun.

Za úplatek 750 tisíc korun měl správce tento vysoký dluh administrativně snížit přibližně na šest milionů korun.

Správce se ale obrátil na policii. Ta pak monitorovala předání úplatku a zajišťovala odposlechy. Ty společně se svědectvím Petra Dokládala, který vše oznámil policii a byl hlavním aktérem při předstíraném předání úplatku, patřily k hlavním důkazům obžaloby. Všichni tři obžalovaní od začátku procesu vinu odmítali.

Naproti tomu jejich obhajoba tvrdí, že tyto důkazy byly získány nelegálně a nestandardně.

„Jedná se o policejní provokaci. Dokládal je sám trestně stíhán za závažný zločin krácení daně s účastí na organizované skupině, kdy škoda dosahuje téměř tří miliard korun, a proto není důvěryhodný svědek. Chtěl tímto odvrátit od sebe pozornost policie.

Navíc vše oznámil policii až potom, co věřitelský výbor zamítl jeho šestimiloonovou dohodu o vyrovnání. Soud prvního stupně se nevypořádal správně s námitkami Nejvyššího soudu,“ to byly některé z námitek v odvolání obžalovaných Janečky, Dvořáka i Kučery při úterním jednání.

„S řadou námitek se krajský soud vypořádal již při prvním odvolání obžalovaných,“ komentovala soudkyně Světlana Bartošová. Podle ní soud také nepřistoupil na námitku, že se jednalo o policejní provokaci ani že by se soud prvního stupně dopustil pochybení.

„Co se týká procesních pochybení, nedošlo k takovým, která by měla vliv na rozhodnutí,“ uvedla soudkyně. Jak sdělila ve svém zdůvodnění, soudu nižšího stupně nemá co vytknout. Obžalovaní neuspěli ani se stížností pro podjatost státního zástupce Jana Petráska, která byla podle soudkyně 3. října také zamítnuta.

Zda se všichni odsouzení dovolají k Nejvyššímu soudu, zatím není jasné. „Počkáme si na písemné vyhotovení rozsudku, my s ním nesouhlasíme, ale počkáme si na to písemné vyhotovení,“ uvedl obhájce Martina Janečky a Dalibora Kučery Lukáš Eichinger. Naproti tomu obhájce Radka Dvořáka se s tím, zda podá dovolání, netajil.

„Ano, podáme dovolání,“ řekl krátce po vynesení rozhodnutí krajského soudu Stanislav Devátý. Podle něj společně očekávali, že toto rozhodnutí padne. „Soudci se kryjí, my jsme podali námitku proti soudci Zummerovi, takže hotovo,“ naznačil glosou známý advokát.

„Tento soud mi zničil kariéru a poznamenal i mou rodinu. Trvá již tři a půl roku a probíhá za zvláštních okolností,“ svěřil se v úterý jako jediný přítomný při jednání obžalovaný Dalibor Kučera. Podle něj se celá kauza odvíjí od smyšleného příběhu hlavního svědka Petra Dokládala.

Tresty

MARTIN JANEČKA (exnáměstek zlínského primátora): 2 roky vězení, peněžitý trest 400 tisíc korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu v obchodních společnostech na čtyři roky

RADEK DVOŘÁK (bývalý advokát): 2 roky vězení, peněžitý trest 400 tisíc korun, zákaz advokátní činnosti po dobu pěti let

DALIBOR KUČERA (bývalý místopředseda FAČR): 20 měsíců ve vězení, 300 tisíc peněžitý trest, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu v obchodních společnostech na tři roky

Zdroj: http://zlinsky.denik.cz

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje