bakterie 1

Brno: Vodu museli převařovat, ale žádné odškodné obyvatelé Brna nedostanou

Prázdnotou zející regály s balenou pitnou vodou – to byla realita mnohých brněnských obchodů od čtvrtka do soboty. Kvůli kontaminaci bakteriemi byla totiž voda z kohoutku v moravské metropoli a desítkách okolních obcí pitná jen po převaření. Žádného odškodnění například ve formě snížené platby za vodu se ale Brňané nedočkají, jak na dotaz Práva uvedly Brněnské vodárny a kanalizace.

„Občanům byla dodávána pitná voda, byť po převaření. Náhrada škod bude vycházet z toho, že bude v nějakém případě taková škoda prokázána. Brněnské vodárny a kanalizace budou postupovat v souladu s občanským zákoníkem,“ konstatovala mluvčí společnosti Renata Hermanová.

To znamená, že by některý z konzumentů musel prokázat, že se mu pitím kontaminované vody udála konkrétní škoda, například ve formě zdravotních obtíží.

V Brně i okolí přitom lidé pili vodu kontaminovanou koliformními bakteriemi, které mohou vyvolat střevní potíže, až čtyři dny bez jakéhokoli povědomí o problému.

Vzorek, v kterém byly bakterie prokázány, totiž pocházel z pondělního odběru, kultivace však trvá tři dny, proto byly výsledky známé až ve čtvrtek.

Věříte tomuto?

„Brněnské vodárny a kanalizace situaci okamžitě začaly řešit prostřednictvím vzájemně provázaných informačních systémů podle předem nastavených mechanismů s Krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje. Současně je nutné říci, že šlo opravdu jen o nepatrné množství bakterií a stanovená opatření byla preventivní,“ dodala mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová

Pravda o vodě: Fr. města Grenoble a Bordeaux. Koncerny a ochrana vody

 Související příspěvky:


  1. Po Praze přichází problém s vodou v Brně:  Vodu v Brně pijte jen převařenou, varují vodárny kvůli bakteriím
  2. Francouzi chtějí z vodáren v Brně vyšší zisk. Bude chybět na investice a poroste cena vody?
  3. Kolik peněz z toho co se vybere o do lidí za vodu končí v zahraničí? 46% je podíl cizinců na zisku z vody
  4. Proč v Brně prodávají vodu "frantíci"
  5. Cena vody v Brně

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje