Po Praze přichází problém s vodou v Brně: Vodu v Brně pijte jen převařenou, varují vodárny kvůli bakteriím

15. září 2016 – Idnes…

Firma zvýšila dávky dezinfekce, vypláchne potrubí. Nežádoucí organismy jsou podle firmy ve vodě jen v malém množství, potíže způsobilo vedro. Vodu z kohoutku si bez obav nenatočí zhruba 410 tisíc obyvatel Brna, ale i jeho okolí. Vodorny prohlásily za pitnou pouze po převaření i vodu na Židlochovicku, Šlapanicku, v Kanicích, Bílovicích, Řícmanicích, části Tišnovska. Stav platí do odvolání. Vodárny přijaly několik preventivních opatření. „Zvýšili jsme dávku dezinfekčního činidla dávkovaného do pitné vody,“ informovala Renata Hermanová z brněnských vodáren.

Zároveň také vodohospodáři zahájili intenzivní proplachování vodovodní sítě. „Může způsobit krátkodobé zakalení vody,“ upozornila Hermanová.

Ve vodě naměřili koliformní bakterii

Problém způsobila takzvaná koliformní bakterie, kterou vodárny ve dvou případech naměřily při pravidelných analýzách. A to v Žebětíně a v Komíně. Povolený limit pro výskyt těchto bakterií je přitom v pitné vodě nulový.

„Situaci konzultujeme s hygieniky. Protože se mohou vyskytnout problémy u citlivějších jedinců, sáhli jsme k tomuto opatření,“ prohlásil pověřený ředitel vodáren Petr Šindler.

Vodárny podle něj nyní budou pátrat, proč ve vodě bakterie jsou. Mohou být totiž indikátorem fekálního znečištění. V některých případech mohou způsobit nevolnosti, průjmy či zvracení.

Podle hygieniků jde nicméně o problém z vedra a opatření je spíše preventivní, než se hodnoty vrátí do normálu.

„Nejde o klasickou havárii, že by se do vody dostaly například fekálie jako před časem v pražských Dejvicích, ale o problém z vedra, kdy ve vodě dochází k většímu výskytu bakterií a vzhledem k tomu, že část vody jde do Brna z Vírské přehrady, je teplejší než obvykle,“ uvedla vedoucí brněnského odboru obecné a komunální hygieny Jana Derková.

„Během čtvrtka provedou vodárny odběry, které ve své laboratoři vyhodnotí, takže bychom už v pátek mohli vědět více,“ dodala Derková.

Některé restaurace v horku dále podávají v pití led

O opatření vyhlášeném ve čtvrtek krátce před 13 hodinou ovšem řada Brňanů zatím neví. Vyjádření pověsily brněnské vodárny na svůj web. Ten se ale pod velkým náporem návštěv zhroutil. O záležitosti informuje na webu i brněnský magistrát. I web Brno.cz je ale přetížený.

Například restaurace Zlatá loď v centru Brna podle vyjádření jedné ze zaměstnankyň s opatřením čeká na vyjádření majitele. Stáčenou vodu restaurace přestala podávat, avšak vyráběný led stále zákazníkům bez upozornění nabízí.

Jedna ze zaměstnankyň restaurace Cattani na Josefské ulici ale uvedla, že zákazníky o situaci informují, vodu z kohoutku i led hostům přestali nabízet.

Brněnské vodárny a kanalizace jsou akciová společnost, kterou z 51 procent vlastní město. Převážná většina zbývajících akcií patří francouzské vodárenská společnosti Suez Environnement. Ke konci loňského roku společnost provozovala 1416 kilometrů vodovodní a 1208 kilometrů stokové sítě.

Základními zdroji vody pro Brno jsou prameniště podzemní vody v Březové nad Svitavou a úpravna povrchové vody ve Švařci. Z Březové nad Svitavou je voda do Brna přiváděna přivaděčem I. březovského vodovodu a přivaděčem II. březovského vodovodu. Z úpravny vody Švařec se voda do Brna přivádí přivaděčem Vírského oblastního vodovodu. V Brně se ročně spotřebuje kolem 18 milionů metrů krychlových vody.

Zdroj: http://brno.idnes.cz

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Voda je život, ne zboží. Proto musí být dostupná všem občanům ČR a nesmí být zdroj dolování zisků soukromých firem. Systém, ve kterém jsou zájmy soukromých firem nadřazeny právu a zájmu lidí, je ve svobodném státě neakceptovatelný. Proto léta prosazujeme právo lidí na vodu v Ústavě ČR, vrácení priorit a zájmů lidí do správy vody a odsun koncernů od české vody.

podpořte nás

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Každá částka pomáhá a moře se skládá z kapek. Děkuji


Související příspěvky:


  1. Francouzi chtějí z vodáren v Brně vyšší zisk. Bude chybět na investice a poroste cena vody?
  2. Cena vody v Brně

Uložit

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>