Plzeňsko: Vodu, priority prodeje vody i cenu vody určoval, ve „spolupráci“ s městem Plzeň, od roku 1996, do konce roku 2015, fr. koncern Veolia, který inkasoval od lidí na Plzeňsku stamilióny z vodného a stočného. A to přece šlo! Vodárna, která provozovala a provozuje městskou infrastrukturu na Plzeňsku, byla léta pod kontrolou fr. koncernu Veolia a to již od roku 1996. Město Plzeň v ní mělo pouze 1,7% podíl a 98,3 % měla Veolie.
Zisk tvořený inkasem plateb za vodné a stočné, se ve velkém používal na vyplátu dividend, které byly rozdělovány mezi fr. koncern Veolia a Statutární město Plzeň dle vlastnického podílu ve společnosti VODÁRNA PLZEŇ. Významní vlastníci vodárenské infrastruktury v Plzeňském kraji přitom byli a jsou pouze město Plzeň a společnost Vodárenská a kanalizační, a.s., Plzeň, IČ: 49786709 a ti jsou povinni financovat obnovu infrastruktury.
1) Provozovatelem vodohospodářské infrastruktury na území města Plzeň, na území okresu Plzeň-sever a Plzeň – jih, v lokalitách Starý Plzenec, Čižice, Stod, Břasy, Plešnice a Štěnovice je společnost VODÁRNA PLZEŇ a.s., IČ:25205625, DO ROKU 2016 z fr. koncernu VEOLIA. Její základní kapitál činí dlouhodobě pouhých 5.000.000, – Kč. Svojí činností pokrývá cca 84 obcí v Plzeňském kraji. Celkem zásobuje přes 220 tisíc obyvatel. Využívá celkem 24 úpraven vody, téměř 1 300 km vodovodní sítě a 35 000 přípojek. Součástí distribučního systému je 37 čerpacích stanic a 76 vodojemů.
2) 30.9.1993 vznikla společnost Vodovody, kanalizace Plzeň, spol. s r.o., ve které mělo město Plzeň majoritu. V roce 1994 začal proces odstátnění a privatizace vodovodů a kanalizací v plzeňském regionu. 1.dubna 1994 došlo k bezúplatnému převodu veškerého infrastrukturního majetku na město Plzeň a provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu měla zajišťovat společnost Vodovody, kanalizace Plzeň spol. s r.o., která se dne 16.12.1994 přejmenovala na společnost Vodárny Plzeň, s.r.o., se sídlem Plzeň, Malostranská 2.
3) 26.ledna 1996 byla podepsána nájemní smlouva s městem Plzní „O nájmu, provozování a údržbě veřejného vodovodu a kanalizace“.
4) 9.3.1996 byla podepsána zakladatelská smlouva společnosti VODÁRNA PLZEŇ, a.s., IČ:25205625. Zakladateli a.s. byli společnost ČSSŽP, IČ: 49241214 a město Plzeň. V březnu 1996 se s.r.o transformovalo na VODÁRNA PLZEŇ a.s., když dne 19.3.1996 Ing.Zdeněk Grundman, náměstek primátora za město Plzeň a zástupci společnosti ČSSŽP, a.s. (CTSE-VEOLIA VODA) u notáře prohlásili zrušení společnosti Vodárny Plzeň s.r.o. a její přeměnu na akciovou společnost.
5) V roce 1994 byla do obchodního rejstříku zapsána společnost Vodárenská a kanalizační, a.s., Plzeň, IČ: 49786709. Tato společnost stejně jako město Plzeň pronajímá vodárenskou infrastrukturu k provozování společnosti VODÁRNA PLZEŇ a.s., když na MVH konané dne 20.11.1997 bylo schváleno uzavření Nájemní smlouvy o provozování vodovodů a kanalizací se společností VODÁRNA PLZEŇ, a.s..
6) Usnesením ŘVH ze dne 8.6.1999 byla nájemní smlouva o provozování vodovodů a kanalizací prodloužena do 30.12.2017. a dne 27.6.2006 byla tato smlouva o provozování prodloužena o dalších 10 let, do 31.12.2027. To je v době, kdy již bylo jasné, že toto prodloužení přinese stop dotacím z EU.
Kam tekly zisky z vody?
To není vše: Další stamilióny, tentokrát z daní, zaplatí občané Plzeňska Veolii za to, že prodala Vodárnu Plzeň. Komu? No přece městu Plzeň! Její jediná skutečná hodnota byla přitom smlouva s městem Plzeň, kterou několik velmi „ochotný“ politiků v roce 2006 prodloužilo za rok 2027 a tím znemožnilo čerpání dotací z EU městu Plzeň.
Čím se zdůvodnil odkup Vodárny Plzeň od Veolie? No přece potřebou čerpat dotace z EU!
Tomu se budu věnovat v dalším článku
Související články
Plzeň a PRAVDA O VODĚ: Důkaz místo slibů. 4 členná rodina ušetří až 400 Kč
Drahá voda v rukou koncernu: Za vším hledej „politika“, který pracuje pro …
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář