lzice

Dvousložková cena vody – musíte zaplatit, i když nespotřebujete ani kapku!

Je to geniální. Díky tomu se dá zveřejnovat informace o cenách tak, že se spotřebitelé neorientují v tom, kolik platí a nemají srovnání s vodárnami, kde cena závisí  pouze na spotřebě vody.

Jak to funguje v ČR?

Otočíte kohoutkem, začne téct voda a současně se vám roztočí vodoměr a začne nabíhat poplatek za přivedení vody k Vám domů – VODNÉ. Tatáž voda odteče z dřezu, vany nebo záchodu do kanalizace tím Vám naběhne rovněž – STOČNÉ, neboli cena za odvedení odpadní vody a její následné vyčištění na čistírně odpadních vod.

Vodné i stočné platíme za každý spotřebovaný kubík vody. Součtem spotřebovaných  kubíků získáme celkovou spotřebu vody a vodárna nám vyfakturuje počet spotřebovaných kubíků vody vynásobený cenou jednoho kubíku = Jednosložkovou cenu vody. Vyúčtování má pouze pohyblivou složku. To, co za vodu zaplatíte, závisí pouze na tom, kolik vody spotřebujete a odebereme. Pokud za celé fakturační období nevyužije ani kapku vody, nebudete platit nic.

Tzn. když jste na dovolené nebo pracujete  v zahraničí, tak nic neodebíráte a nic neplatíte.  Jednosložková cena vody =  Vyúčtování od vodárny obsahuje pouze pohyblivou složku, která závisí na velikosti odběru vody, který provedete.

Řada vodáren, především ty v rukou zahraničních firem,  zavedly dvousložkovou cenu vody, kdy se ke složce související s Vaším skutečným odběrem, přičítá navíc paušální poplatek za vodoměr neboli za připojení k vodovodní síti!  K pohyblivé složce přibyla složka pevná, která se stanoví dle kapacity vašeho vodoměru. V tomto případě musíte platit, i když žádnou vodu nespotřebujete.

Zveřejňování informací o cenách

Vodárny, které zavedly dvousložkovou cenu vody, často zveřejňují informace o cenách vody tak, aby se spotřebitel vlastně nedozvěděl, jaká je jednosložková (průměrná) cena vody u něj v regionu a tak spotřebitel nemá porovnání cen s okolními vodárnami, které účtují jednosložkovou cenu vody.

Čest výjimkám, jako například  Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s. (městská vodárna) nebo Vodárny Karlovy Vary (fr. koncern SUEZ) s tím nemají problém a rovnou v informacích o vyhlášení ceny pro další rok zveřejní dvousložkovou cenu vody a současně  zveřejňují „průměrné ceny“ (průměrné ceny vypočítané z celkových výnosů provozovatele a fakturovaného množství pitné, resp. odpadní vody) = jednosložkovou cenu  Důkaz ZDE  Většinou ovšem tento „průměr“ vodárny odmítají vydat a lidem předávají tak nepřehledné přehledy, že je v podstatě jisté, že se v nich lidé ztratí a nic se nedozví.

Kolik je průměrná cena vody na Sokolovsku? ZDE  nebo u okresů a měst v Jižních Čechách, kde vodu prodává rak. koncern ČEVAK?

Unikátní Cenová mapa pro ČR

PRAVDA O VODĚ usiluje o to, aby lidé srovnávali srovnatelné, ceny vody v mapě uvedené byly přepočtené na jednosložkovou cenu. Ceny jsou tak mezi sebou porovnatelné. Na mnoha webech jsou informace, které jednou uvádí cenu vody s DPH, jinde bez DPH, někde cenu jednosložkovou, jindy jen část ceny dvousložkové – prostě motají hrušky s jablky.

Dostal jsem otázku: Proč nejsou v cenové mapě ceny vody pro Č.Budějovice, Písek, Tábor, Jindř.Hradec …?  MAPA CENY VODY 

Cena vody v roce 2017

Proč někde údaje nejsou?

Protože ČEVAK zatím nezveřejnil jednosložkové nebo průměrné ceny, přitom je má spočítané, protože právě z nich se počítají dvousložkové ceny. K přesným číslům se nakonec stejně dostaneme, ale až za rok, kdy společnost musí zveřejnit Celkové vyúčtování nákladů na vodné a stočné, kde v řádku 15 - skutečnost součtem vodného a stočného zjistím.

Koncerny se veřejně presentují jako otevřené společnosti, sloužícím lidem proto poskytování nebo neposkytování těchto údajů je poměrně přesným důkazem , zda je pravda, co tvrdí nebo jsou to prázdné fráze.

Region Jižní Čechy má zatím v mapě jen cenu za rok 2015 a ta vychází z údajů Celkového vyúčtování.  Požádal jsem ČEVAK o zaslání průměrných cen, aby údaje o cenách v mapě měly srovnatelný základ.

Nevím, jestli uspěji, proto hledám lidi z regionu - spotřebitelé - kterým tyto informace vydat musí. Ozvěte se mi na RN@cccfm.cz - děkuji.

Příklad:


Jednosložková cena vody

Spotřebujete 150 kubíků vody za rok. Jeden kubík stojí 100 Kč (50 Kč vodné + 50 Kč stočné), celkem tedy zaplatíte 15.000 Kč/rok.

Celkem  15.000 Kč/rok.


Dvousložková cena vody

Spotřebujete 150 kubíků vody za rok. Jeden kubík stojí také 100 Kč (50 Kč vodné + 50 Kč stočné), ale navíc musíte odvést 2 500 Kč za kapacitu svého vodoměru (1250 Kč pevná složka vodného + 1 250 Kč pevná složka stočného).  Zaplatíte  15.000 za vodu a navíc  paušál  2.500 Kč za připojení k vodovodu.

Celkem 17.500 Kč/rok


 

 

 

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

2 Komentáře

  • David

    Odpověď Odpovědět 16 února, 2016

    Myslím že voda nepatří nikomu 😉 voda je tu proto že ji potřebujeme k životu a život je náš ale my vše odevzdáváme , chápu že je potřeba platit za znečištěnou vodu ale i tomu se dá předejít 😉

  • Kačka

    Odpověď Odpovědět 18 února, 2016

    Nadnárodní společnosti by rády inkasovali snad i za vzduch…. 🙁

Napište komentář

* Povinné údaje