Proč se v ČR tunelují beztrestně vodárny a lidé na to doplácí v drahé vodě?

Odpověď podala Zpráva nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana.

Nejvyšší patra policie jsou prorostlá zločinem, tvrdí zpráva nejvyššího žalobce Zemana

Policie je ve špatném stavu, zločin už prorostl do až vysokých míst sboru a to ochromuje boj proti němu. Toto ostré sdělení zaznělo s odkazem na informace olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ) ve výroční zprávě za minulý rok nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Více než padesátistránkový dokument se věnuje vývoji kriminality v uplynulém roce a Zeman ji vyvěsil minulý týden na svůj web.

V pasáži, která se týká trestné činnosti policistů, konstatuje: „VSZ v Olomouci poukazuje na případy podezření z trestné činnosti policistů (úniky informací z trestních spisů, ovlivňování trestních řízení, organizovaná trestná činnost spočívající v obchodování s informacemi o trestních kauzách).“

„Tyto trestní věci jsou vysoce závažné, a to i s přihlédnutím k tomu, že řada případů ukazuje na špatný stav Policie ČR a na rozsáhlé prorůstání zločinu či klientelistických vazeb do struktur Policie ČR (příp. i Generální inspekce bezpečnostních sborů – GIBS), a to i do vysokých pozic, kde se koncentrují důvěrné a citlivé informace o trestních kauzách, což fakticky znemožňuje úspěšný a účinný boj se zločinem,“ uvádí doslova.

Problémové Olomoucko

Ve zprávě není zmíněný žádný konkrétní příklad, ale dá se usuzovat, že olomoučtí žalobci narážejí na kauzu Vidkun.

Detektivové ÚOOZ v něm od loňského podzimu stíhají bývalého náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece, tehdejšího šéfa odboru olomoucké hospodářské kriminálky Radka Petrůje, vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana za ČSSD Jiřího Rozbořila.

ÚOOZ policisty podezírá, že za peníze vynášeli informace a ovlivňovali některé kauzy. Všichni obvinění vinu odmítají.

Případ prověřovala už před čtyřmi lety inspekce, ta jej ale tehdy odložila. Po kritice pak odstoupil šéf GIBS Ivan Bílek.

Kauza Vidkun se přitom začala znovu skloňovat v souvislosti s reorganizací policie, kvůli které od policie na konci června odešel šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Ten také prohlásil, že vedení policie nedůvěřuje.

Jeho někdejší podřízený, šéf olomoucké expozitury ÚOOZ Jiří Komárek pak veřejně nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“.

Důkazy, které prý vyplynuly z kauzy Vidkun, chtěl předložit sněmovnímu výboru pro bezpečnost, ale nakonec nedostal příležitost. Tuhý se brání trestním oznámením pro pomluvu a policejním bojem se bude zabývat poslanecká vyšetřovací komise. Policejní reforma a odchod Šlachty rozhádala i vládní koalici.

O to větší smysl mi dává

INICIATIVA VODA 300

Související články:

 1. Zastrašování - kriminalizace - výhrůžky - megareference
 2. Ústavní soud dne 3.3.2015 vyhověl mé ústavní stížnosti v kauze vytunelování vodárny

 

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

8 Komentářů

 • emanuel

  Odpověď Odpovědět 7 července, 2016

  Lidé často podlehnou informačně mediálním tlakům, které přinášejí lživé informace. Například nám byla hned na začátku tak zvané Sametové revoluce předkládána v masivní mediální podobě myšlenka, že průmyslové podniky ve vlastnictví státu špatně hospodaří a dříve nebo později zkrachují v důsledku špatného vedení a špatného rozhodování vedoucích pracovníků těchto státních podniků. Některé podniky se v České republice přesto nezestátnily a přesto nezkrachovaly. Například Státní lesy České republiky, pivovar Budvar, Státní železniční doprava a další. V dalších podnicích má Česká republika nadpoloviční majetkovou účast. Jedná se například o a.s.ČEZ a další.V případě a.s.ČEZ došlo například vlivem ztrátových investic do elektráren v zahraničí k zmenšení čistého zisku z této společnosti, ale tomuto stavu se mohlo zabránit lepší kontrolou ze strany státu a nedovolení vrcholným manažerům této společnosti tyto ztrátové investice uskutečnít. Hlavně nerostné suroviny by v České republice měly těžit jen podniky s většinovým majetkovým podílem státu. Odstrašujícím příkladem nám může posloužit prodání státního podniku OKD Ostrava, kde většina čistého zisku z provozu tohoto podniku byla převedena do zahraničí a odboráři potom prosazovali,aby Česká republika tento podnik v likvidaci zachránila státními finančními dotacemi. V současné době například hrozí těžba lithya a dalších pro průmysl důležitých kovů v oblasti kolem Cínovce v Krušných Horách. Odhaduje se, že kovy v této lokalitě by mohly mýt hodnotu zhruba tři bylióny Korun českých. V případě těžby těchto kovů státní firmou v majetku České republiky zůstane většina čistého zisku z této těžby pro potřeby většiny obyvatel České republiky a může se potom použít na investice, které podpoří jejich kvalitativní rozvoj.

 • Brychta Jaroslav

  Odpověď Odpovědět 10 července, 2016

  Dokud nebudou za tyto trestné činy odsouzeni původci,tak se nic nestane ? V případě OKD je původce jasný a není páka k nápravě !

 • Brychta Jaroslav

  Odpověď Odpovědět 10 července, 2016

  Kdo dal k privatizaci vodní zdroje ? Víme také a výdělky plynou především do Francie ? PROČ ?

 • Milena Qualizzová

  Odpověď Odpovědět 14 července, 2016

  Děkujeme p.Novotný,že se věnujete této problematice,o které mnozí z nás vůbec nevěděli.Trvá to sice mnoho let,ale dobrá věc se určitě podaří.

  • Sám nic nezmůžu, musí se přidat slušní a rozumní lidé, proto jsem vytvořil iniciativu VODA 300. Více zde – https://pravdaovode.cz/veolia/
   Lidé začínají chápat, ale do akce se jim zatím moc nechce. Podívejte se na dokument, že to jde a přidejte se. 🙂

   Radek Novotný

 • Polák

  Odpověď Odpovědět 1 srpna, 2016

  Rád bych věděl jaká je situace v Brně?

Napište komentář

* Povinné údaje