Mnohé obce ve Zlínském kraji řeší zásadní problém.
Chtějí pro své lidi udržet nízké ceny vody, ale prameny, které dosud stačily, vysychají. Mohou za to změny počasí v posledních letech, které ohrožují i turistický ruch.
Otočit kohoutkem už pro ně přestává být běžnou věcí. Voda sice zatím teče, ale třeba díky tomu, že ji do obecního vodojemu přivezli a přečerpali z cisterny. Původní prameny a studny vysychají.
„Vodu musíme dovážet z Komárna a dalších míst, jinak bychom byli na suchu,“ popsal starosta Rajnochovic na Kroměřížsku Antonín Uhřík.
Takové řešení však nevydrží dlouho, a tak obec zároveň hledá další prameny. Jenže míst, která nejsou napojená na veřejnou vodovodní síť, je v kraji celá řada.
Situace může být horší než loni
Problém trvá od loňského léta, které bylo extrémně horké a suché. Povodí hlásila historicky nejnižší průtoky v řekách, voda chyběla i ve vodárenských nádržích. Podzim a současná zima už potíže jen prohlubují.
„Pokud se zásoby nedoplní, bude letos situace ještě horší. Je naprosto zřejmé, že jde o obrovský a navíc plošný problém,“ upozornil krajský radní odpovědný za životní prostředí Ivan Mařák.
Nejhorší je situace tam, kde mají lidé vlastní studny. Dávno už ale začaly vysychat i hloubkové vrty.
„Věřím, že se tomu přizpůsobí dotační výzvy, protože obce budou potřebovat peníze,“ podotkl Mařák.Finanční pomoc už má připravenou i Zlínský kraj, dotace bude možné kombinovat.
Potíž může nastat v okamžiku, kdy nové vrty a stavby nezapadnou do vodohospodářských plánů obcí. Ty by se pak musely měnit, což je poměrně zdlouhavý proces.
Vytrvalé deště ani sníh nebudou
„Momentálně je hladina spodní vody v kraji mimořádně nízká a krátkodobé deště, které teď občas přicházejí, ji nezvednou,“ uvedla vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Eva Soukalová.
Spodní vodu dokáže doplnit jedině silná vrstva sněhu, která bude pomalu odtávat. Druhou možností jsou vytrvalé, ale ne prudké deště. Nic z toho však předpověď počasí na nejbližší dobu neslibuje. A obcím tak utíká čas.
Rajnochovice mají v současnosti dva vodojemy, které potřeby bez potíží pokryly. V létě navíc zvládaly i nával turistů, kteří přijíždějí na rekreační chaty. Těch je v Rajnochovicích víc než stálých adres a u všech je potřeba zalévat zahrady.
Extrémní počasí však zdroje vody vyčerpalo.
„Udělali jsme sondy, které našly několik závad na potrubí. Postupně je opravujeme, aby voda neunikala, hlavní problém ale zůstává ten, že nepřitéká další,“ řekl Uhřík. Doufat může jen v nové vrty, které tady plánují.
Obec shání peníze na druhý vodojem
Nedaleká obec Brusné během letního sucha také využila meziobecní výpomoc. Kde vodu měli, rozváželi ji do okolí.
Situaci tady komplikuje i skutečnost, že se obec rozrůstá. Má dvě lokality s novými domy, a jakmile se začaly stavby napojovat na obecní vodovod, bylo jasné, že nebude stačit. Dnes už vědí, že u stávajícího vodojemu další zdroje vody nejsou.
„Musíme postavit nový na protilehlém kopci. Bude zhruba dvojnásobný, s kapacitou sto kubíků,“ řekla starostka Jana Sedláková.
Malá obec s 250 obyvateli tak musí sehnat 3,8 milionu korun. Se stavbou proto počká na dotace.
V šedesáti metrech našli slanou vodu
Řešením je napojení obce na Vodovody a Kanalizace, tomu se ale brání, protože chtějí pro své obyvatele udržet nízké ceny vody.
Zatímco z obecního vodovodu na Kroměřížsku teče kubík průměrně za cenu mezi 20 a 30 korunami, centrální rozvod je za 36 korun.
Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.
Na Vsetínsku účtují za obecní vodu kolem 35 korun, VaK dodává za 46.
„Do budoucna se tomu ale nevyhneme a domy budou postupně přecházet na vodu od VaK,“ míní starosta Francovy Lhoty Karel Matůš.
I tady chtěli nejprve řešit vysychající studny novým vrtem, ten ale dopadl hůř, než čekali.
„Vodu jsme našli v hloubce šedesáti metrů a v blízkosti stávajících studní. To by bylo ideální. Jenomže byla slaná,“ řekl Matůš.
Vysvětlení překvapivého jevu nemá a ani by mu nepomohlo. „Podstatné je, že to tak nemůžeme nechat. Zatím plníme vodojemy dováženou vodou a chystáme změny přípojek,“ dodal starosta.
Hladiny spodní vody jsou o 30 centimetrů níž než loni
Oproti loňskému lednu jsou hladiny spodních vod ve Zlínském kraji v průměru o 30 centimetrů níž.
Například ve Zlíně na Příluku jde o dvaceticentimetrový rozdíl, v Uherském Hradišti hlásí měřicí body až dvojnásobek. Nejhorší je situace v povodí Bečvy.
V minulosti se podobná situace opakovala několikrát, největší sucho doložené měřením bylo v roce 1904. Pravidelně se hladiny měří od 60. let a sucha se objevovala zhruba v desetiletých intervalech. Celé zemi výrazně chyběla voda v roce 1947, Moravu pak postihlo mimořádné sucho i v letech 1974 a 1984.
Zdroj: http://zlin.idnes.cz
Komentář PRAVDA O VODĚ
Lidé a veřejné rozpočty obcí, měst a krajů budou financovat:
1) obnovu vodárenského potrubí,
2) protipovodňové projekty
3) zajištění vody v případě sucha.
Na vodě budou přitom vydělávat v řadě regionů především zahraniční firmy, kterénic z toho, co je výše uvedeno, financovat nebudou. Mají v rukou peněžnítoky z vody, ale nemají povinnost peníze inkasované od lidí za vodné a stočnéreinvestovat zpět do obnovy vodárenské infrastruktury.
Voda je život a v rukou ho má v řadě regionů zahraniční koncern.
V případě Zlínska jde o okres Zlín a zde byl obchod s vodou vyveden cizince vroce 2004 - městem Zlín. Vše je zdokumentováno a lidem zpřístupněno:
Najdete v něm i další dokumety, která ukazují jak se stalo, že tyto peníze od lidí odtékají do zahraničí a v regionu schází i když je lidé zaplatili.
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
Napište komentář