Jak ušetřit za vodu?

Voda zatím nezdraží, Brabec stáhl spornou novelu. ČSSD ji prý zneužila v kampani

Poplatky za vodu se zatím zvyšovat nebudou. Ministerstvo životního prostředí stahuje z jednání vlády novelu zákona o vodách, která měla čerpání zdražit až o 17 procent. Proti návrhu se nedávno postavily Svaz měst a obcí, Sdružení oboru vodovodů a kanalizací i odbory. S návrhem na zvýšení poplatků za odběr podzemní vody nesouhlasil ani premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie se podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) postavila proti novele na poslední chvíli po dlouhém mezirezortním jednání.

„Vzhledem k tomu, co se kolem tohoto tématu rozehrálo a jak se toto téma zpolitizovalo, rozhodli jsme se, že chystanou novelu stáhneme ze zítřejšího programu vlády a zeptáme se kolegů ze sociální demokracie, zda s námi nadále budou ochotni komunikovat i jinak než přes novinové inzeráty,“ řekl dnes Brabec.

Ministr má přístup vládních partnerů za pokrytecký. Kampaň sociálních demokratů v tisku označil za „podrazáckou“. Sobotka v inzerátech uvádí, že ČSSD je proti zdražování vody a zve k říjnovým krajským a senátním volbám.

Kritický k přístupu ČSSD je i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podle kterého ČSSD v meziresortním řízení žádné připomínky neměla: „Tak je to klasický podraz ze strany ČSSD. Na jedné straně vláda jasně řekla, že se to má řešit, stát dostává 2 koruny. A tady jedna nejmenovaná firma, která zprivatizovala většinu vody u nás, inkasuje obrovské peníze. A za skandální považuji, že za Svaz obcí a měst a za odbory vlastně vyjednávala tato firma,“ dodal Babiš.

„Pokud budeme tuto novelu předkládat později, tak tam nebudou žádné návrhy, které by mohl kdokoliv zneužít pro zvyšování ceny vody pro občany,“ uvedl zároveň ministr životního prostředí Brabec.

Podle něho by voda kvůli novele zdražila zhruba o 18 korun na osobu za rok. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (pozn. Pozor! Je potřeba vědět, že je pod plnou kontrolou zahraničních koncernů) ale varovalo, že v krajním případě by vodné a stočné mohlo podražit až o 21 korun za metr krychlový.

Ministerstvo chtělo novelou více chránit podzemní zdroje vody. Poplatek za odběr podzemních vod měl do roku 2022 stoupnout na trojnásobek; odběratelé by tak platili šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun.

„Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje,“ řekl také ministr Brabec. Novela podle něj jenom reaguje na zadání, které loni schválila vláda.

Místopředseda zemědělského výboru sněmovny Ladislav Velebný z ČSSD Brabcova slova odmítl, odložení jednání o novele vítá. „Já jsem s ním na to téma diskutoval, říkal jsem, že je třeba to opravdu pořádně rozebrat, že nejde jenom o to předhodit něco a zdražit bez nějaké veřejné diskuse,“ reagoval Velebný.


Je třeba vrátit vodu zpět do rukou města a obcí.

ZÁZNAM Z WEBINÁŘE

VODA NENÍ SAMOZŘEJMOST

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje