Bukurešť: Celková hodnota úplatků činila 55 mil. rumunských leů, tj. 310 mil. korun

Romania’s National Anticorruption Directorate – DNA

Společnost Apa Nova, která spravuje vodovodní a kanalizační systémy v Bukurešti a je řízena francouzskou skupinou Veolia, je uprostřed letošního (2015) největšího korupčního skandálu vyšetřovaného rumunským Národním protikorupčním ředitelstvím (Romania’s National Anticorruption Directorate – DNA).

Podle dokumentů DNA citovaných společností Profit.ro a Mediafax, francouzští manažeři zřejmě podplatili vysoké úředníky v Bukurešti, aby schválili vyšší ceny vody pro spotřebitele v Bukurešti a špehovali vlastní zaměstnance, zda nehovoří o protiprávních činnostech.

Apa Nova zvýšila od roku 2008 cenu vody v Bukurešti o téměř 125%, což zvýšilo obrat a čistý zisk na úkor obyvatel města. Společnost má monopol na dodávku vodovodních a kanalizačních služeb v Bukurešti již 25 let.

Skandál odhalili ve čtvrtek 25. září, kdy pobočku DNA Ploiesti prohledala centrálu Apa Nova v Bukurešti, stejně jako městskou radnice v Bukurešti a ředitelství radnice v okrese 1 a zabavila několik dokumentů. Později se DNA rozhodla zatknout tři lidi: bývalého poradce Sorina Oprescu Costina Berevoianu, Národní liberální strany – bývalého pokladníka PNL Vlada Moisesca a místního podnikatele Ovidia Semenesece. 

Tři se zjevně podíleli na zprostředkování úplatků, které Apa Nova zaplatila místním úředníkům.

DALL·E 2023-10-27 13.46.57 - Vector design divided diagonally. On the left, silhouettes of politicians receiving money under the table, with water pipelines and corporate logos in

Podle zprávy, kterou prokurátoři DNA předložili soudu, aby vysvětlili  žádost o zatčení tří podezřelých, Semenescu zprostředkoval platby Apa Nova Costinovi Berevoianovi a Vladovi Moisescuovi, kteří dohodli, že představitelé Bukurešťské radnice a Primátorka okresního města 1 Andrea Chiliman podpoří žádosti společnosti Apa Nova o zvýšení cen. Jako výměnu za své služby Ovidiu Semenescu zřejmě dostal od společnosti Apa Nova smlouvy za své firmy, které byly ve skutečnosti zakryty úplatky.

Celková hodnota úplatků zjištěná Národním protikorupčním ředitelstvím (DNA) činila 55 milionů rumunských leů (12,4 milionu EUR, tj. 310 miliónů korun).

Bývalý generální ředitel společnosti Apa Nova, francouzský Bruno Roche, údajně schválil neformální platby podle dokumentu DNA, citovaného společností Profit.ro. Roche byl generálním ředitelem společnosti Apa Nova Bucuresti a Country Manager společnosti Veolia Water Services Romania v letech 2008 až 2013. Předtím byl generálním ředitelem společnosti Apa Nova Ploiesti. Je nyní vedoucí pracovník společnosti Veolia Bulgaria.

Státní zástupci také zjistili, že Apa Nova měla svou vlastní „tajnou službu“ z bývalých zaměstnanců zpravodajských služeb. Tito lidé zřejmě sledovali k zaměstnance společnosti, aby se ujistili, že nemluví o protiprávních aktivitách společnosti, tvrdí Mediafax.

DNA umístila v tomto případě několik klíčových svědků pod ochranu.

Společnost Apa Nova vydala tiskové prohlášení, které uvádí, že její ceny v Bukurešti byly pouze 17. nejvyšší mezi 33 podobnými operátory v Rumunsku. Společnost také uvedla, že ceny pokrývají náklady na provoz, modernizaci, vývoj a modernizaci vodovodních a kanalizačních sítí v Bukurešti. Dále uvedla, že dodržuje právní předpisy a podmínky koncesní smlouvy. Nepodala však žádné vysvětlení k tvrzením o korupci předloženým prokurátorem.

DALL·E 2023-10-27 13.47.03 - Illustration diagonally divided. On the left side, a dimly lit room where corporate executives are handing over a briefcase full of money to politicia

Odkazy na důkazy

Externí odkazy

  • Filmový dokument: JAK KORPORACE BOHATNOU NA VODĚ?
  • Trestní případ týkající se bukurešťského dodavatele vody se dostává do Washingtonu ZDE
  • Čunek, starosta Vsetína a úplatek 10 mil. Kč za prodej akcií vodárny z majetku města ZDE
  • Seminář ve sněmovně: Spravedlnost a vymahatelnost právaco se páchá ve vodárenství  ZDE 
  • Tento odkaz se pokoušela Veolie odstranit z mého blogu – žalobním útokem – Trojský kůň? Kdo to je a jak pracuje? ZDE 


Jak můžete pomoct:
Jsou pro vás tyto informace užitečné? Pak je šiřte a podpořte zveřejnění dalších.

Převodem na transparentní účet nadace u ČSOB
966665/0300 nebo rychlou QR platbou

200 Kč
500 Kč
1000 Kč

anebo přes darujme.cz

 

děkujeme

Podobné články