Kdo je kdo? Nadační fond PRAVDA O VODĚ Pravda o vodě právo lidí na vodu v ústavě Zisky z vody

R.Novotný a D.Ondračka se shodují: Je načase přestat žvanit a vypořádat se s vodárenskou lobby

R.Novotný a D.Ondračka se shodují: Je načase přestat žvanit a vypořádat se s vodárenskou lobby

Transparency international a Nadační fond PRAVDA O VODĚ

V minulosti několikrát podpořila šíření informací o projektu PRAVDA O VODĚ a CHCEME VĚDĚT a o petici VODA JE ŽIVOT v médiích. Společně se mnou jako zakladatelem NFPOV, zpracovala a vydala již v roce 2009 analýzu českého vodárenství – Kam odcházejí zisky, napsal jsme ji s E. Císařovou z TI.

V letech 2017-2019, když na mě spustila Veolia dva žalobními útoky, konzultovali na začátku obranu proti tomuto útoku mezi sebou právníci TI a moji, protože zná TI celý můj příběh kolem vody.

TI nedávno reagovala i na pochybné hrátky kolem údajné ústavní ochrany vody, na které jsme ji upozornili poté, co jsme nejdříve informovali všechny politiky a poté zástupce médií, protikorupční organizace i občany. Politikům jsme předali Rozbor, kde jsme doložili, že jde o past na peněženky lidí a veřejné rozpočty.

V Praze proběhla pracovní schůzka, kde jsme vysvětlili absurdnost návrhu ústavního zákona a ukázali  jsme cíle NFPOV a cestu jak k nim lze dojít. Lidé z vedení TI již chápou, o co nám jde a proč. Dohodli jsme se na výměně informací a rýsuje se další spolupráce.

 

 

Aktuální vystoupení ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky,

Potvrzuje, že má na vodu stejný názor jako my a už ho také říká veřejně:

Je načase přestat žvanit a poprat se s vodárenskou lobby. Už mám dost politiků, kteří o tom jenom žvaní!

Potřebujeme jít konkrétně do velmi ostrého sporu s touto lobby a zařídit, aby správa vodárenství byla ekonomicky racionální.

Voda je život. Vedeme sice debaty o boji proti suchu a ochraně vody, ale zatím ji nevedeme o tom, jak ekonomicky racionálně řídit vodárenství. To se nám nedaří. Od 90. let v Česku mnohá města a obce uzavřely velmi problematické dlouhodobé smlouvy s nadnárodními korporacemi, z nichž se stali správci vody.

To korporace vybírají vodné a stočné, které se velmi zvyšuje, což každý vidí na svých účtech, a jen něco málo investují zpět do trubek, do opravy infrastruktury. A mají velmi krásné zisky.

Opravy mají na starosti stále města, ale ta na to nemají peníze. A kvůli těm dlouhodobým smlouvám dokonce ani nemůžou využívat evropské fondy. A tak ty trubky chátrají, někde jsou v hrozném stavu, až pětina pitné vody odteče někam jinam, zmizí v dírách. Akumuluje se tam velký dluh, který se jednou bude muset zaplatit.

Situace je přitom ještě vážnější. Teď u některých smluv, které končí, hrozí, že se města nechají napálit podruhé. V Plzni koupili vodárnu zpět, ale velmi předraženě. Praha koupila menšinový podíl ve vodárně, ale nic neovládá a neřídí. V severních Čechách zaplatili dvě miliardy Veolii, ale je také velká otázka, jestli mají celou vodárnu k dispozici.

My prostě potřebujeme přijmout princip, že voda je veřejný statek. Jakási veřejná komodita, o kterou se musíme starat. Je to naprosto strategická záležitost, není to věc ke kšeftování.

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Informování lidí a obranu vody financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám často umožňuje jejich protiprávní jednání odhalit a napravit.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

 

Žádné komentáře

Comments are closed here.

10 principů, jak vrátit do správy vody zájmy lidí podepsalo již přes 31.000 lidí.

CHCI PODPOŘIT

Voda je dar, proto ji a lidi bráníme.
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

NEBO

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE