R.Novotný a D.Ondračka se shodují: Je načase přestat žvanit a vypořádat se s vodárenskou lobby

Transparency international a Nadační fond PRAVDA O VODĚ

V minulosti několikrát podpořila šíření informací o projektu PRAVDA O VODĚ a CHCEME VĚDĚT a o petici VODA JE ŽIVOT v médiích. Společně se mnou jako zakladatelem NFPOV, zpracovala a vydala již v roce 2009 analýzu českého vodárenství – Kam odcházejí zisky, napsal jsme ji s E. Císařovou z TI.

V letech 2017-2019, když na mě spustila Veolia dva žalobními útoky, konzultovali na začátku obranu proti tomuto útoku mezi sebou právníci TI a moji, protože zná TI celý můj příběh kolem vody.

TI nedávno reagovala i na pochybné hrátky kolem údajné ústavní ochrany vody, na které jsme ji upozornili poté, co jsme nejdříve informovali všechny politiky a poté zástupce médií, protikorupční organizace i občany. Politikům jsme předali Rozbor, kde jsme doložili, že jde o past na peněženky lidí a veřejné rozpočty.

V Praze proběhla pracovní schůzka, kde jsme vysvětlili absurdnost návrhu ústavního zákona a ukázali  jsme cíle NFPOV a cestu jak k nim lze dojít. Lidé z vedení TI již chápou, o co nám jde a proč. Dohodli jsme se na výměně informací a rýsuje se další spolupráce.

 

 

Aktuální vystoupení ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky,

Potvrzuje, že má na vodu stejný názor jako my a už ho také říká veřejně:

Je načase přestat žvanit a poprat se s vodárenskou lobby. Už mám dost politiků, kteří o tom jenom žvaní!

Potřebujeme jít konkrétně do velmi ostrého sporu s touto lobby a zařídit, aby správa vodárenství byla ekonomicky racionální.

Voda je život. Vedeme sice debaty o boji proti suchu a ochraně vody, ale zatím ji nevedeme o tom, jak ekonomicky racionálně řídit vodárenství. To se nám nedaří. Od 90. let v Česku mnohá města a obce uzavřely velmi problematické dlouhodobé smlouvy s nadnárodními korporacemi, z nichž se stali správci vody.

To korporace vybírají vodné a stočné, které se velmi zvyšuje, což každý vidí na svých účtech, a jen něco málo investují zpět do trubek, do opravy infrastruktury. A mají velmi krásné zisky.

Opravy mají na starosti stále města, ale ta na to nemají peníze. A kvůli těm dlouhodobým smlouvám dokonce ani nemůžou využívat evropské fondy. A tak ty trubky chátrají, někde jsou v hrozném stavu, až pětina pitné vody odteče někam jinam, zmizí v dírách. Akumuluje se tam velký dluh, který se jednou bude muset zaplatit.

Situace je přitom ještě vážnější. Teď u některých smluv, které končí, hrozí, že se města nechají napálit podruhé. V Plzni koupili vodárnu zpět, ale velmi předraženě. Praha koupila menšinový podíl ve vodárně, ale nic neovládá a neřídí. V severních Čechách zaplatili dvě miliardy Veolii, ale je také velká otázka, jestli mají celou vodárnu k dispozici.

My prostě potřebujeme přijmout princip, že voda je veřejný statek. Jakási veřejná komodita, o kterou se musíme starat. Je to naprosto strategická záležitost, není to věc ke kšeftování.

 

NADAČNÍ FOND PRAVDA O VODĚ

Informování lidí a obranu vody financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám často umožňuje jejich protiprávní jednání odhalit a napravit.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

nebo

Děkujeme?

 

Podobné články