Média zásobují občany informacemi, ale je otázkou, proč ne těmi zásadními
Dozvíte se, kolik vydělala Veolie v prvním pololetí 2015, ale nikde se nedozvíte srovnání kolik vydělala Veolia a kolik vydělaly městské vodárny, které s ní uzavřely provozní smlouvy, mnohdy díky protiprávnímu jednání politiků (př. Zlín).
Zde je příklad takového článku z Hospodářských novin z roku 2015
- Vodárenská společnost Veolia vydělala v prvním pololetí 353 milionů eur, což je meziročně o 178 procent více.
- Francouzské společnosti se daří již šesté čtvrtletí v řadě a cena jejích akcií stoupla za rok o více než polovinu.
- V Česku zásobuje Veolia vodou 3,7 milionu obyvatel a dodává teplo do 266 tisíc domácností.
Francouzská vodárenská společnost Veolia zvýšila v prvním pololetí čistý zisk o 178 procent na 353 milionů eur (téměř 10 miliard korun). Veolia vykazuje růst zisku již šest čtvrtletí za sebou, hodnota jejích akcií za posledních dvanáct měsíců stoupla o více než polovinu. Firma působí i v České republice.
Společnost v prvním pololetí těžila ze slabého eura, ze zlepšených výsledků energetické divize Dalkia, ze snižování nákladů a z příjmů z nových aktivit v oblasti recyklace. Celkové tržby podniku stouply o více než sedm procent na 12,3 miliardy eur. K jejich růstu velkou měrou přispěl příznivý vývoj měnových kurzů, uvedla agentura Reuters.
Šéf společnosti Antoine Frerot uvedl, že celoroční výsledky podniku pravděpodobně překonají dosavadní prognózy. Upozornil rovněž, že skončilo několikaleté období, ve kterém musela firma přepracovávat smlouvy s místními samosprávami požadujícími výhodnější podmínky, což mělo negativní dopady na její hospodářské výsledky. Například v letošním prvním pololetí snížily změny vodárenských smluv ve Francii provozní zisk společnosti o 50 milionů eur.
Veolia v České republicev roce 2015
Veolia v loňském roce podle svých internetových stránek zásobovala vodou 3,7 milionu obyvatel a dodávala teplo pro 266 tisíc domácností. Firma loni v ČR zaměstnávala více než 7000 lidí a dosáhla obratu přes 27 miliard korun.
objem
Proč o tom podstatném nejen Hospodářské noviny nepíší?
Z vody se stal kšeft a stranou jdou i hygienické normy. V dělení zisků z vody týkajících se provozních kontraktů jsou miliardové rozdíl ve prospěch Veolie. Od roku 2002 na to, že to co se páchá k tomu spěje upozorňujeme politiky. Infrastruktura, případně vodní zdroje jsou přitom v řadě regionů v kritickém stavu.
- Lidé pijí vodu, kde se povoluje zvýšený objem pesticidů nad obvyklé hodnoty normy?
- Tento stav trval např. ve Zlínsku rok a pak dostala Veolie výjimku od hygienické stanice, která trvala roky?
- Předtím i potom tekly milión vybrané od lidí za vodu v podobě vyplacených zisků do zahraničí?
Provozní kontrakty jsou nastaveny tak, že místo investice do zajištění čisté vody bez pesticidů (jedů) občanům, koncern inkasuje stamiliónové zisky a městské vodárny téměř žádné?
V roce 2015 vyinkasovala Veolia z provozování infrastruktury Zlína, Olomouce a Prostějova zisk 123 mil. Kč a Vak Zlín pouhých 9,1 mil. Kč. V roce 2011 dokonce skončil Vak Zlín ve ztrátě -12 mil.Kč a Veolie vyinkasovala zisky 130,6 mil. Kč. V případě Zlína přitom v roce 2016 Moravská vodárenská (VEOLIA) zažádala Krajskou hygienickou stanici o výjimku z množství pesticidů, které jsou obsaženy v lidem dodávané pitné vodě. Místo do0 investic se vyplácí zisky a peníze tečou do ciziny – to je to zahraniční know-how?
Zkoušky z vodovodu pro veřejnou potřebu totiž v roce 2015 prokázaly, že 48.800 obyvatel západní poloviny města Zlína, Zlín – Kudlov, Otrokovice, Napajedla, Tlumačov, Machová, Mysločovice, Hostišová, Racková, Sazovice. Tečovice, Lhotka, Chlum, Žlutava, Halenkovice, Spytihněv, Pohořelice, Oldřichovice, Karlovice, Kotnárov, Lhota u Malenovic, Salaš, Bohuslavice u Zlína, Březnice a Jaroslavice nacházející se v okrese Zlín ve Zlínském kraji dostávalo a platilo v roce 2015 za „pitnou“ vodu, která obsahovala vyšší procento pesticidů, než dovolují hygienické normy.
Systém je nastaven tak, že Moravská vodárenská (Veolie) vyinkasuje z prodeje vody stamilióny a pak dostane mírnější hygienické limity na pesticidy ve vodě na další 3 roky?
V ČR je normální, že lidé pijí vodu, ve které je vyšší obsah pesticidů, protože se neinvestuje neboť se vyplácí zisky, které končí v zahraničí? Proč o tomto neinformují veřejnost média?
Politici a městské vodárny prý nemají peníze na obnovu infrastruktury, na čistou vodu, na řešení povodní nebo sucha a chtějí od nás další a další peníze – z daní, poplatků a zvyšování cen vody. My jsme je, ale již jednou zaplatili, ale díky často protiprávnímu jednání politiků skončily na účtu koncernu v zahraničí.
Usnesení soudu prokazují, že se koncern dostal do pozice prodejce vody, díky protiprávnímu jednání politiků a vedení vodárny. Nikoho to nezajímá.
A pozor! Vedení vytunelované městské vodárny Zlín léta protiprávně zavedený stav udržuje v chodu a starostům i lidem se vysmívá
Informování lidí a obranu vody financuje z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám často umožňuje jejich protiprávní jednání odhalit a napravit.
Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB
nebo
Děkujeme?