Francouzi v českém vodárenství?

Může se to stát i vám: “Paní máte tu nějakou velkou spotřebu”.

Chcete přijít o třetinu milionu?  Stačí k tomu domek a zavlažování. To spusťte na 5 měsíců a pak už jen čekejte na roční odečet vody a fakturu.  Existuje generální ředitel Josef Novák?

Léta šetřím vodu, kvůli planetě, přírodě, hospodárnosti. Terorizuji rodinu vypínáním vody při čištění zubů, máme myčku se 6 smyslem, vodu na zavlažování bereme převážně dešťovou a lezu tím všem doma na nervy.

Loňské jaro. Odečitatelka vody z Veolie: “Paní máte tu nějakou velkou spotřebu”. Kolik? “Deset tisíc kubíků”.

Kolik?! Co to je kubík? Kolik stojí kubík? Google. Tolik?? To nás voda bude stát třičtvrtě mega? Kde na to vezmeme?

Cesta na vodárny. Paní uklidňuje“ to není možné, takovou velkou spotřebu bysme tu museli vidět (vesnice u Prahy), to my Vám vyměníme vodoměr a přepočítáme podle loňského roku.“

„Proč je táto maminka tak veselá a včera celý večer plakala!”

Odmontování vodoměru. Telefon z vodáren.“Můžete nám podepsat, že chcete vodoměr zkontrolovat?“

Proč ne? Říkali přece, že to tu neproteklo, asi formalita.

Přijeli, odmontovali a po měsíci faktura 315 tisíc Kč, podle vodoměru, který je prý v pořádku. “Jaké kontroly mami, proč zase pláčeš?”

Rok jako z pohádky o slepičce a kohoutkovi. Reklamace, odpověď, reklamace, odpověď. Ještě tenhle doklad prosím sežeňte, my se na to podíváme.

Že jsme měli ze zákona nárok na kontrolu vodoměru na místě, protože ty v laboratorních podmínkách nejsou tak průkazné (proteče jimi jen pár stovek čisté vody)? To už teď nikoho nezajímá.

Trubka má průměr xy, voda teče pod tlakem p za časové období t. Jak že byl ten vzoreček ze základní školy “teče-li voda rychlostí, bazén se napustí….

“Ale nám by tu proteklo vody do dvou Podolských bazénů! Vždyť jsme vodoměr v létě kontrolovali. Nic takového na něm nebylo. Máš fotku?”

Argument vrší argument, kontaktujeme právníky.

Veolia si vyžádá další materiály, čekání. Ještě vyjádření sousedů a odborníka metrologického ústavu. Všechno seženeme. Další měsíce čekání.

Odpověď. Chceme to po Vás vše, včetně našeho zisku, ale budeme hodní, odpustíme Vám penále. Penále? Vždyť jsme to byli my, kdo jsme čekali měsíce na odpověď?

“Táto, co jít k soudu? K soudu? Ano táto, není to spravedlivé”.

“Zlatíčko, logika a selský rozum ani spravedlnost se u soudu nehodnotí”, tam se podívají do zákona, který byl dělán “pro lidi” a v něm je, že “co je na vodoměru”….”A víš co by nás stáli právníci?

Tak se s nimi dohodneme.

“Víte, my to tady v Čechách nerozhodneme, je to moc velká suma. Musí rozhodnout v Paříži a tam nemají moc velké sociální cítění“, přichází odpověď z české pobočky zahraniční firmy. Pan ředitel Novák nerozhoduje o 15 tisících Euro?

„Táto, pro koho je to velká suma? Pro Veolii s milionovými zisky? Jak to, že není velká suma pro nás?” Můžu Ti dát svoje penízky z kasičky“.

Takže od teď nezbývá a doporučujeme i Vám, minimálně jednou za měsíc odtáhnout ten velký a těžký betonový poklop, co máte před domem a zkontrolovat vodoměr. Možná Vám přitom spadne na nohu, možná ho ani neuzvednete.

“Táto, že bychom zkusili toho pana ředitele Nováka, aby nám to ukázal jak se to dělá?”

Vodoměr průběžně dokumentujte. Nikdy si ho nenechte odvézt, ať vám ho zkontrolují přímo na místě a hlavně ať se podívají na průměr trubky a tlak vody v potrubí, pokud vám tam naměří odběr jako průměrný průtok ve Vltavě.

A přijďte k nám na plovárnu, máme tu prý dvě, jen je nemůžeme najít.

Pozn: Jste proto, aby o nás a o tom, kolik platíme za vodu nerozhodovali v Paříži?

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje