Ústavní soud potvrdil porušení práva na spravedlivý proces ve věci kroků vedoucích k „tunelování“ vodárny Vak Zlín

Ústavní soud

 1. ÚS 2723/13

rozhodl v senátu složeném z předsedkyně Kateřiny Šimáčkové (soudkyně zpravodajky) a soudců Ludvíka Davida a Jiřího Zemánka o ústavních stížnostech takto:

I. Usnesením Nejvyššího soudu ze dne 20. 6. 2013 č. j. 29 Cdo 2580/2010-620 bylo porušeno základní právo stěžovatelů na spravedlivý proces podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

II. Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 20. 6. 2013 č. j. 29 Cdo 2580/2010-620 se proto ruší.

III. Ve zbytku se ústavní stížnosti odmítají. S ohledem na doktrínu minimalizace zásahů Ústavního soudu do činnosti jiných orgánů veřejné moci, jakož i zásadu subsidiarity ústavní stížnosti Ústavní soud nepřistoupil k přezkumu napadených rozhodnutí nalézacího a odvolacího soudu.

 • Nejvyšší soud vybočil z mezí ústavnosti a ochrany základních práv stěžovatelů, a to především zcela nedostatečným, ba i nepřípadným odůvodněním toho, že se nebude zabývat v dovoláních nastolenými otázkami zastoupení akcionářů….
 • Nejvyšší soud zklamal nejen ve svém ústavním poslání ochrany základních práv a svobod jednotlivců, ale též ve své primární zákonné roli sjednocovatele rozhodovací praxe obecných soudů.
 • Ústavní soud musí zdůraznit, že zde nejsou ve hře pouze zákonná práva stěžovatelů jako akcionářů, ale též jejich ústavní práva, zejména právo vlastnit majetek dle čl. 11 Listiny, související s povinností státu poskytnout menšinovým akcionářům náležitou ochranu, a to zvláště před zneužitím postavení většinového akcionáře.
 • Ústavnímu soudu nezbylo než uzavřít, že napadeným rozhodnutím Nejvyšší soud porušil právo stěžovatelů na spravedlivý proces zaručené čl. 36 odst. 1 Listiny, a v tomto rozsahu ústavním stížnostem vyhovět a usnesení Nejvyššího soudu č. j. 29 Cdo 2580/2010-620 ze dne 20. 6. 2013 zrušit v souladu s § 82 zákona o Ústavním soudu.
 • Nejvyšší soud se tak dovoláními stěžovatelů bude zabývat znovu a v novém rozhodnutí se bude muset řádně vypořádat s právními otázkami předloženými v dovoláních, z nichž má plynout zásadní význam napadeného rozhodnutí odvolacího soudu po právní stránce.
 • Ústavní soud připomíná, že při hodnocení celého případu je třeba nezapomínat mimo jiné na substantivní základní práva účastníků řízení, jež jsou ve hře, jakož ani na účel institutu povinné nabídky převzetí a vůbec na povinnost soudů vycházet při interpretaci právních předpisů nejen z jejich jazykového znění, ale též z jejich účelu a smyslu.

Celý nález Ústavního soudu můžete ZDARMA stáhnout

ZDE

 

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

4 Komentáře

 • Jaroslav Khol

  Odpověď Odpovědět Říjen 13, 2014

  Dobrý den pane Novotný, blahopřeji k výsledku a děkuji Vám osobně. Každý den, kdy si člověk přečte nebo slyší zprávu o průchodu práva v ČR je svátkem pro každého, kdo má rád lidi. Jde o malé vítězství světla nad tmou, která nás obklopuje a ničí lidskost v mnoha z nás.
  Mám dceru ve Finsku a vím, že i kapitalismus a kapitalistický stát umí být slušný k občanům, jejich úsilí a práci využívá. Kapitalismus v podání takových darebáků, jaké občané s „vypnutým“ rozumem volí a volí tolik let k lidem slušný nebude, zašel příliš daleko a pro něj není cesty zpět – k bodu zahájení slušné politiky. Cesta pouhou slušností, bez právního řešení zločinů představitelů tohoto jednoznačně zločinného režimu je běh na dlouhou trať. Bude nutno nejen vítězit u soudů, ale i bojovat o vědomí občanů, kteří svou zbabělostí a nevšímavostí k evidentnímu zlu toto zlo podporují a drží při životě.
  Držím Vám palce k další snaze na tomto úseku boje o spravedlnost a přeji hezký den.
  JK

  • Radek Novotný

   Odpověď Odpovědět Říjen 14, 2014

   Souhlasím s vaším názorem, že řada věcí dnes není dobře, ale myslím si, že všichni na to co se děje odpověď známe nebo cítíme, že je třeba něco dělat. Myslím, že je to takto.

   https://pravdaovode.cz/budeme-myslet-za-vas/

 • Věra Galnorová

  Odpověď Odpovědět Říjen 19, 2014

  Dobry den.Muže mi někdo vysvětlit, kdo té Veoliji když tedy nevlastní ani vodárny ani sítě pronajal prodej vody? Mě to připadá hodně přitažené za vlasy.A kdy končí s touto firmou smlouva.Nechápu to.Galnorová.

Napište komentář

* Povinné údaje