Chceme dostat peníze za správu vody od koncernů zpět do rukou měst
V mnoha českých a moravských městech pozvaly radnice soukromé firmy, které slibovaly investice, dotace z Evropské unie (EU) a růst cen vody pouze o výši inflace, aby spravovaly vodovody a kanalizace. Nic z toho se však v praxi nevyplnilo a situace skončila naprosto odlišně, říká zakladatel projektu Pravda o vodě Ing. Radek Novotný.
Jak se ukázalo, soukromník z dlouhodobého hlediska neinvestoval, města přišla o dotace z EU a ceny vody rostou v rukou soukromníků mnohem více než tam, kde si město spravuje vodovody a kanalizace samo. Lidé chtějí ukončit toto:
Nadační fond Pravda o vodě a určité hnutí, které se kolem jeho činnosti začalo vytvářet, usilují o vrácení správy vodovodů a kanalizací do formy služby (nikoliv podnikání za účelem výdělku), která bude ve vlastnictví obcí a tedy občanů, kteří v místě žijí.
Na Zlínsku dali již v květnu 2018 občané podnět k vypsání referenda, které má rozhodnout, zda bude správa vody v rukou soukromých koncernů nebo města. Nakonec musel o referendu rozhodnout brněnský krajský soud, který v prosinci 2019 vyhlásil ve Zlíně referendum týkající se provozování vodáren koncernem Veolia. Uskutečnit se má společně s krajskými volbami na podzim 2020, informoval o tom deník iDNES. „Referendum se tedy uskuteční na podzim společně s krajskými volbami,“ uvádí primátor Zlína Jiří Korec v tiskové zprávě z 10. ledna 2020.
Pokud občané v referendu rozhodnou kladně, mělo by město i dle rozhodnutí krajského soudu „učinit v rámci své samostatné působnosti vše k ukončení provozování infrastruktury koncernem Veolia na území města. „V případě záporného výsledku hlasování by na způsobu provozování město nic měnit nemělo“, uvádějí oficiální stránky vedení města Zlín.
Připravujeme 7 rozhovorů s Ing. Radkem Novotným, zakladatelem nadačního fondu Pravda o vodě, který činí dlouhou dobou kroky k navrácení peněžních toků ze správy vodovodů a kanalizací do rukou měst, které je „prodaly“ soukromým, zahraničním koncernům. (Kamera a střih: Michal Kováč)
Vývoj ve Zlíně může složit jako „precedens“
Výsledky soudních sporů okolo privatizace vody ve městě Zlíně a občanská aktivita, které okolo případu probíhají už více než deset let, jsou aktivisty považovány za jakýsi precedens. Podle zakladatele projektu Pravda o vodě, ekonoma Ing. Radka Novotného, bude velkým úspěchem, pokud se podaří ve Zlíně vrátit správu vod a kanalizací zpět do rukou města.
Do občanských aktivit se zapojila také kapela B-plan, která složila píseň Řekni mi pravdu o vodě a v dubnu 2019 ji publikovala jako videoklip na kanálu YouTube.
Aktivisté chtějí problém otevřít také v českém parlamentu, kam jim může otevřít cestu petiční kampaň, pod kterou vysbírali k únoru 2020 více než 15 tisíc podpisů občanů ČR.
Petiční akce, která překročí hranici 10 tisíc podpisů, má zákonné právo, aby byla Senátem nebo Poslaneckou sněmovnou projednávána formou veřejného slyšení. Aktivisté si od toho slibují větší informovanost veřejnosti o problému správy vodovodů a kanalizací soukromými koncerny. Závěry veřejného slyšení poté budou dle zákona zařazeny na jednání pléna.
Podle výzkumu zveřejněného nadačním fondem Pravda o vodě, bylo v důsledku privatizace vodovodů a kanalizací od roku 2010 do roku 2018 vyvedeno z ČR do zahraničí (v rámci zisků zahraničních koncernů) 22 miliard korun.
Navíc města přišla o možnost čerpání dotací z Evropské unie, protože EU odmítá financovat projekty, které jsou v držení soukromých společností, které si účtují zisky.
Občané tedy v některých městech v důsledku privatizací prodělali 3x. Poprvé zaplatili zisky soukromých koncernů v hodnotě 22 miliard korun. Podruhé přišli o stamilionové dotace EU. Potřetí museli sami financovat stavby čisticích stanic, vodovodů a kanalizací.
Podle aktivistů je zcela nehospodárné takovýmto způsobem nadále pokračovat. Současná situace okolo sucha a diskusí o ekologii a globálním oteplování rovněž zvyšuje důležitost hospodárnosti s vodou, s čímž pochopitelně souvisejí investice do této oblasti, na které by se mělo „někde“ ušetřit
Voda je dar, ne zboží, nenechte si ujít to nejlepší z ČLÁNKŮ o vodě!
Přihlaste se k odběru článků
Podobné případy „privatizace“ a následné kroky vedoucí k navrácení správy vod do státní či městské služby proběhly a probíhají také v Německu nebo ve Francii.
Nenechte si ujít ta nejlepší VIDEA o vodě!
Přihlaste se k odběru VIDEÍ
Jednotlivé témata video rozhovoru pro EPOCH TIMES:
(1/7) Voda je základ všeho, včetně života Je to strategická surovina, říká zakladatel projektu Pravda o vodě Radek Novotný
(3/7) Správa vody je efektivní v rukou krajů. Se soukromými koncerny lidé přicházejí o peníze
(4/7) Situace se mění. Lidé jsou aktivní. Zajímají se o vodu a přírodu, ale utrpěli jsme ztráty 22 miliard „odteklo“ do zahraničí
(5/7) Soud: „Koncern ovládl správu vody a kanalizací protiprávně“
(6/7) Chceme vrátit správu vod a kanalizací do rukou měst, jako ve Francii, říkají aktivisté „Tuhé“ boje o správu vody
(7/7) Někteří lidé se o problematiku vody zajímají, pomáhají snahám o změnu
Obranu vody a lidí financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat. To nám umožňuje odhalit často protiprávní jednání politiků.
Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB
nebo
Děkujeme?