Cena vody Koho volit? Lobbisti a naháněči koncernů Soudci a soudy Vak Zlín Zisky z vody

Duel: Má se voda vrátit do vlastnictví státu? KDU ztrácí tvář

Duel: Má se voda vrátit do vlastnictví státu? KDU ztrácí tvář

Přerod KDU z kritika privatizace vody, na jejího klidného a smířeného udržovatele

Pan Jurečka na začátku svého působení na Mze srovnával situaci v Přerově (vodárna voda v rukou měst) a v sousedním Zlíně (voda protiprávně v rukou Veolie) a mluvil o obrovské “chybě”, která se ve Zlíně stala. Poté zjistil, že za tuto chybu, stejně jako v Olomouci nesou plnou odpovědnost “politici” KDU (Soldán a Procházka) a postupně se jeho jakékoliv jednání směrem k nápravě jako u všech předchozích ministrů Mze “vytratilo”.

KDU-STAN LOGOKdyž bývalý vysoký zástupce KDU před nedávnými volbami do sněmovny, v médiích mimo jiné prohlašoval, že spolu se STAN budou mít 15% a bylo přitom jasné, že něco podobného je nereálné (KDU i STAN balancovali  na hraně existence ve sněmovně), zorganizoval pro poslance v posl. sněmovně přednášku lidí, kteří jsou dlouhodobě na výplatních páskách koncernů, tak jsme pochopil, že od KDU nemůžeme čekat nic jiného než v letech 2000-2006, kdy organizovaná skupina nájezdníků spolu s místními politiky organizovala greenmalingové nájezdy na okresní vodárny a Mze tento protiprávní stav přikrylo umožnilo tunely vodáren realizovat.

Ale je otázkou, zda a co za to dostalo KDU, protože museli vědět, že ti lidé, kteří přednáší poslancům, jak je to vše fantastické v rukou koncernů, jsou často titíž, kteří z pozic starostů, primátorů nebo vedení okresních vodáren, iniciovali a spoluřídili často protiprávní nebo min. zmanipulované vyvedení monopolu vody a zisků z vody na koncerny.

O tom, zda zařadit KDU k stranám ODS a ČSSD, které jsou nejvíce odpovědné za to, že cca 70 procent tržeb z vodného a stočného je v rukou koncernů a proto každý rok  2/3 zisků (přes dvě miliardy) končí v zahraničí místo v obnově trubek, popřemýšlejte.

Rozkrádání veřejného majetku – kauza Gorila

gorila kauzaJak funguje motivace stran napříč politickým spektrem, popisuje kauza GORILA na Slovensku, kde finanční skupiny (pro nebo s koncerny) financují léta politické strany napříč politickým spektrem a ty poté „privatizují“ na příkaz oligarchů zcela bez skrupulí monopoly a veřejný majetek formou, kdy dochází nastavení sytému dobývání renty a zajetí státu. O tom, zda probíhají podobné praktiky v ČR, se sice zatím jen šeptá, ale jsem toho názoru, že pokud ano, pak  strany na pokraji vypadnutí ze sněmovny jsou pro oligarchy velkým lákadlem a také příslibem „tunelářských, pardon, privatizačních“ zisků.

Duel: na jasnou otázku nejednoznačná odpověď a řada pochybných argumentů

K mému překvapení, pan Jurečka již v první minutě rozhovoru na Seznamu spustil v médiích běžně používanou falešnou rétorikou koncenromilů, která manipuluje s občany, i politiky, kteří samozřejmě  ví, že to co říkají je manipulace – 80-90% trubek je v rukou měst. Pan Jurečka navíc dobře ví, že ve Zlíně, Olomouci, Prostějově, Hradci, Kladně, Severu Moravy, v Sev. Čechách  dalších regionech a městech po celé ČR žádné veřejné obchodní soutěže nikdy neproběhly a opět jak to dělají koncenromilové, vytáhl jako argument lživý argument, kdy prohlásil, že se provozování soutěžilo a ví, že realitou je pravý opak.

Trubky skutečně máme většinou ve vlastních rukách (ono se do nich totiž musí investovat a o to firmy nestojí – ty chtějí zisky)

Kdo vlastní českou vodu?

Zda jde o lež, omyl nebo účelovou manipulaci s lidmi pana Jurečky (názor si udělejte sami). V každém případě podobnou argumentaci léta používají koncenromilové, což je logické, protože jsou na výplatních páskách koncernů. Nyní ji ovšem presentuje veřejně vrcholový politik KDU jako “vysvětlení a zdůvodnění”, že vlastně vše podstatné kolem vody je v ČR OK. Přitom realita je, že koncerny stojí u našich studní, drží v rukou peněžní toky i zisky z vody a vesele na vodě podnikají.

Realita vlivu a držení peněžních toků je však zcela  jiná (tady již tečou zisky)

MapaSeda500

O  jakém objemu peněz v rukou koncernů se bavíme?

17.9.2017 idnes Válova

Greenamilingové nájezdy na městské vodárny a kolaborace politiků znemožnily soutěže a výběrová řízení

V řadě regionů byl realizován systém privatizace zisků a  zestátní  nákladů – tzv. provozní model, kdy městům zůstaly trubky, do kterých se musí investovat a politici do rukou koncernů vyvedli (často protiprávně) všechny ostatní zisková aktiva. Koncerny díky tomu vesele a  s nemalými zisky „podnikají“, když nám dodávají na našich trubkách naši vodu. Ve Zlíně byl jedním z hlavních aktérů tohoto nemravného postupu člen KDU a vedení KDU s tím nic nedělalo a nedělá.

Pan Jurečka je z Moravy a ví toto, takže pokud argumentuje výběrovými řízeními, pak neříká lidem pravdu:

Další podivná argumentace pana Jurečky ohledně severní Moravy – SmVaku

Názor pana Jurečky, že na sev. Moravy je vše v pořádku nesdílím ani já, ani starostové na sev. Moravy.  Z SmVaku se za posledních 18 let  stala doslova dojná kráva koncernů a fin. skupin, které z této společnosti vyvedli vlastně vše, co bylo možné. Rezervní fondy, nerozdělené zisky, ážiové fondy a každý rok stamiliónové dividendy a co víc dokonce SmVak zadlužily miliardovými dluhy. Infrastrukturu obnovuje jen na úrovni prosté reprodukce a novou infrastrukturu musí financovat ze svých rozpočtů města, které z ní žádné zisky poté neinkasují, protože ji za bakšiš pronajmou koncernu.

Celkem z SmVaku odteklo od roku 2000 téměř 10 miliard korun (když vezmeme vyplacené peníze i zadlužení přes dluhopisy SmVaku)  a to jsou peníze občanů , případně měst, které mohly skončit v obnov trubek a místo toho skončily často v daňových rájích, kde občané ani města ze severu Morava žádné trubky ani vodu nemají.

Nedávné protiprávní opakované pokusy vyvést z SmVaku 5 miliard, s cílem uhradit obrovské dluhy koncernu Aqualia ve Španělsku, kdy z SmVak měla zůstat pouhá slupka s cca 1 miliardou základního kapitálu a 5 miliardami dluhů, které budou splácet občané Moravskoslezského kraje v ceně vodného a stočného, je důkazem, o tom, že pan Jurečka a KDU buď neví co se na severu Moravy a v SmVaku děje nebo a to je možná ještě horší, to ví, ale v médiích to záměrně neříkají a především to jako ministr zemědělství odpovědný za vodárenství 4 roky vůbec neřešil.

Názor, že na sev. Moravy je vše v pořádku nesdílí ani soudy

29_Cm_251-2015 usnesení – smavak

 

Jedná KDU (stejně jako ODS a ČSSD) léta v zájmu občanů, měst a státu nebo v zájmu koncernů? 

Pan Jurečka v podstatě říká – 20 let jsme neměli čísla, ty máme až nyní, za poslední  dva roky,  díky jisté regulaci a městům budeme říkat – dál již cenu nezvyšujte – zbytek doplatí stát (občané z daní).

Místo, aby se vody stala zpět veřejná služba, kde nebude cílem dolování zisků koncernů, bývalý ministr zemědělství veřejně říká – města, dál nezdražujete, to co vám bude chybět, to vám doplatí stát (opět lidé sice ne přímo v ceně vody, ale z daní).

Kudla, je přece úplně jedno, jestli nám ty peníze vytáhnou z kapes v ceně vody nebo z daní

Když zachovají stávající systém dobývání renty, kdy koncerny inkasují stamiliónové  zisky, zatímco městské vodárny (vlastníci infrastruktury) dotují infrastrukturu s veřejných rozpočtů. Řešení nezdražujete vodu, my vám ze státního rozpočtu přilijeme chybějící peníze, je dle mého názoru nejen nesystémové, ale před volbami jde o skrytý a neskutečný populismus.

Pokud mělo Mze za posledních 20 let čísla jen za dva roky, co dělali všichni ti ministři 18 let, jak a na základě čeho spravovali vodárenské odvětví? Na základě čeho hlasovali lidé z Mze na valných hromadách pro uzavření provozních smluv s koncerny na 20-30 bez výběrových řízení? …

Důsledek?

deleni-zisku-z-vody-cr

podpořte nás

Každá částka pomáhá 🙂

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Upřednostňujeme menší pravidelné příspěvky (100-300 Kč), před větším jednorázovým, protože se tím udržuje pozornost dárců k dění kolem vody :-).

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co dělalo Mze 18 let ?

Šok, Mze hlasovalo PRO vyvedení zisků z vody na zahraniční koncerny!

Žádné komentáře

Comments are closed here.

10 principů, jak vrátit do správy vody zájmy lidí podepsalo již přes 31.000 lidí.

CHCI PODPOŘIT

Voda je dar, proto ji a lidi bráníme.
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy.

Transparentní účet

966665 / 0300 ČSOB

NEBO

 

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

AUTOŘI PROJEKTU PRAVDA O VODĚ

Českou vodu si prodávejme bez cizinců a překupníků. Lidé, města i voda na tom vydělají. Ne zisky v daňových rájích, ale čistou vodu, kvalitní trubky v zemi a rozumnou cenu vody.

SLEDUJTE A SDÍLEJTE