Duel: Má se voda vrátit do vlastnictví státu? KDU ztrácí tvář

Přerod KDU z kritika privatizace vody, na jejího klidného a smířeného udržovatele

Pan Jurečka na začátku svého působení na Mze srovnával situaci v Přerově (vodárna voda v rukou měst) a v sousedním Zlíně (voda protiprávně v rukou Veolie) a mluvil o obrovské „chybě“, která se ve Zlíně stala. Poté zjistil, že za tuto chybu, stejně jako v Olomouci nesou plnou odpovědnost „politici“ KDU (Soldán a Procházka) a postupně se jeho jakékoliv jednání směrem k nápravě jako u všech předchozích ministrů Mze „vytratilo“.

KDU-STAN LOGOKdyž bývalý vysoký zástupce KDU před nedávnými volbami do sněmovny, v médiích mimo jiné prohlašoval, že spolu se STAN budou mít 15% a bylo přitom jasné, že něco podobného je nereálné (KDU i STAN balancovali  na hraně existence ve sněmovně), zorganizoval pro poslance v posl. sněmovně přednášku lidí, kteří jsou dlouhodobě na výplatních páskách koncernů, tak jsme pochopil, že od KDU nemůžeme čekat nic jiného než v letech 2000-2006, kdy organizovaná skupina nájezdníků spolu s místními politiky organizovala greenmalingové nájezdy na okresní vodárny a Mze tento protiprávní stav přikrylo umožnilo tunely vodáren realizovat.

Ale je otázkou, zda a co za to dostalo KDU, protože museli vědět, že ti lidé, kteří přednáší poslancům, jak je to vše fantastické v rukou koncernů, jsou často titíž, kteří z pozic starostů, primátorů nebo vedení okresních vodáren, iniciovali a spoluřídili často protiprávní nebo min. zmanipulované vyvedení monopolu vody a zisků z vody na koncerny.

O tom, zda zařadit KDU k stranám ODS a ČSSD, které jsou nejvíce odpovědné za to, že cca 70 procent tržeb z vodného a stočného je v rukou koncernů a proto každý rok  2/3 zisků (přes dvě miliardy) končí v zahraničí místo v obnově trubek, popřemýšlejte.

Rozkrádání veřejného majetku – kauza Gorila

gorila kauzaJak funguje motivace stran napříč politickým spektrem, popisuje kauza GORILA na Slovensku, kde finanční skupiny (pro nebo s koncerny) financují léta politické strany napříč politickým spektrem a ty poté „privatizují“ na příkaz oligarchů zcela bez skrupulí monopoly a veřejný majetek formou, kdy dochází nastavení sytému dobývání renty a zajetí státu. O tom, zda probíhají podobné praktiky v ČR, se sice zatím jen šeptá, ale jsem toho názoru, že pokud ano, pak  strany na pokraji vypadnutí ze sněmovny jsou pro oligarchy velkým lákadlem a také příslibem „tunelářských, pardon, privatizačních“ zisků.

Duel: na jasnou otázku nejednoznačná odpověď a řada pochybných argumentů

K mému překvapení, pan Jurečka již v první minutě rozhovoru na Seznamu spustil v médiích běžně používanou falešnou rétorikou koncenromilů, která manipuluje s občany, i politiky, kteří samozřejmě  ví, že to co říkají je manipulace – 80-90% trubek je v rukou měst. Pan Jurečka navíc dobře ví, že ve Zlíně, Olomouci, Prostějově, Hradci, Kladně, Severu Moravy, v Sev. Čechách  dalších regionech a městech po celé ČR žádné veřejné obchodní soutěže nikdy neproběhly a opět jak to dělají koncenromilové, vytáhl jako argument lživý argument, kdy prohlásil, že se provozování soutěžilo a ví, že realitou je pravý opak.

Trubky skutečně máme většinou ve vlastních rukách (ono se do nich totiž musí investovat a o to firmy nestojí – ty chtějí zisky)

Kdo vlastní českou vodu?

Zda jde o lež, omyl nebo účelovou manipulaci s lidmi pana Jurečky (názor si udělejte sami). V každém případě podobnou argumentaci léta používají koncenromilové, což je logické, protože jsou na výplatních páskách koncernů. Nyní ji ovšem presentuje veřejně vrcholový politik KDU jako „vysvětlení a zdůvodnění“, že vlastně vše podstatné kolem vody je v ČR OK. Přitom realita je, že koncerny stojí u našich studní, drží v rukou peněžní toky i zisky z vody a vesele na vodě podnikají.

Realita vlivu a držení peněžních toků je však zcela  jiná (tady již tečou zisky)

MapaSeda500

O  jakém objemu peněz v rukou koncernů se bavíme?

17.9.2017 idnes Válova

Greenamilingové nájezdy na městské vodárny a kolaborace politiků znemožnily soutěže a výběrová řízení

V řadě regionů byl realizován systém privatizace zisků a  zestátní  nákladů – tzv. provozní model, kdy městům zůstaly trubky, do kterých se musí investovat a politici do rukou koncernů vyvedli (často protiprávně) všechny ostatní zisková aktiva. Koncerny díky tomu vesele a  s nemalými zisky „podnikají“, když nám dodávají na našich trubkách naši vodu. Ve Zlíně byl jedním z hlavních aktérů tohoto nemravného postupu člen KDU a vedení KDU s tím nic nedělalo a nedělá.

Pan Jurečka je z Moravy a ví toto, takže pokud argumentuje výběrovými řízeními, pak neříká lidem pravdu:

Další podivná argumentace pana Jurečky ohledně severní Moravy – SmVaku

Názor pana Jurečky, že na sev. Moravy je vše v pořádku nesdílím ani já, ani starostové na sev. Moravy.  Z SmVaku se za posledních 18 let  stala doslova dojná kráva koncernů a fin. skupin, které z této společnosti vyvedli vlastně vše, co bylo možné. Rezervní fondy, nerozdělené zisky, ážiové fondy a každý rok stamiliónové dividendy a co víc dokonce SmVak zadlužily miliardovými dluhy. Infrastrukturu obnovuje jen na úrovni prosté reprodukce a novou infrastrukturu musí financovat ze svých rozpočtů města, které z ní žádné zisky poté neinkasují, protože ji za bakšiš pronajmou koncernu.

Celkem z SmVaku odteklo od roku 2000 téměř 10 miliard korun (když vezmeme vyplacené peníze i zadlužení přes dluhopisy SmVaku)  a to jsou peníze občanů , případně měst, které mohly skončit v obnov trubek a místo toho skončily často v daňových rájích, kde občané ani města ze severu Morava žádné trubky ani vodu nemají.

Nedávné protiprávní opakované pokusy vyvést z SmVaku 5 miliard, s cílem uhradit obrovské dluhy koncernu Aqualia ve Španělsku, kdy z SmVak měla zůstat pouhá slupka s cca 1 miliardou základního kapitálu a 5 miliardami dluhů, které budou splácet občané Moravskoslezského kraje v ceně vodného a stočného, je důkazem, o tom, že pan Jurečka a KDU buď neví co se na severu Moravy a v SmVaku děje nebo a to je možná ještě horší, to ví, ale v médiích to záměrně neříkají a především to jako ministr zemědělství odpovědný za vodárenství 4 roky vůbec neřešil.

Názor, že na sev. Moravy je vše v pořádku nesdílí ani soudy

29_Cm_251-2015 usnesení – smavak

 

Jedná KDU (stejně jako ODS a ČSSD) léta v zájmu občanů, měst a státu nebo v zájmu koncernů? 

Pan Jurečka v podstatě říká – 20 let jsme neměli čísla, ty máme až nyní, za poslední  dva roky,  díky jisté regulaci a městům budeme říkat – dál již cenu nezvyšujte – zbytek doplatí stát (občané z daní).

Místo, aby se vody stala zpět veřejná služba, kde nebude cílem dolování zisků koncernů, bývalý ministr zemědělství veřejně říká – města, dál nezdražujete, to co vám bude chybět, to vám doplatí stát (opět lidé sice ne přímo v ceně vody, ale z daní).

Kudla, je přece úplně jedno, jestli nám ty peníze vytáhnou z kapes v ceně vody nebo z daní

Když zachovají stávající systém dobývání renty, kdy koncerny inkasují stamiliónové  zisky, zatímco městské vodárny (vlastníci infrastruktury) dotují infrastrukturu s veřejných rozpočtů. Řešení nezdražujete vodu, my vám ze státního rozpočtu přilijeme chybějící peníze, je dle mého názoru nejen nesystémové, ale před volbami jde o skrytý a neskutečný populismus.

Pokud mělo Mze za posledních 20 let čísla jen za dva roky, co dělali všichni ti ministři 18 let, jak a na základě čeho spravovali vodárenské odvětví? Na základě čeho hlasovali lidé z Mze na valných hromadách pro uzavření provozních smluv s koncerny na 20-30 bez výběrových řízení? …

Důsledek?

deleni-zisku-z-vody-cr

podpořte nás

Každá částka pomáhá 🙂

Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB

nebo

Upřednostňujeme menší pravidelné příspěvky (100-300 Kč), před větším jednorázovým, protože se tím udržuje pozornost dárců k dění kolem vody :-).

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co dělalo Mze 18 let ?

Šok, Mze hlasovalo PRO vyvedení zisků z vody na zahraniční koncerny!

Podobné články