Číňané mají připravené miliardy a chtějí i českou vodu. Zajímají se o Severomoravské vodárny
Po loňských nákupech pivovarů, nemovitostí, aerolinek nebo fotbalové Slavie se čínští investoři v Česku zaměřili na další odvětví − byznys s vodou. Usilují o jedny z největších vodáren v zemi a chtějí získat poloviční podíl v Severomoravských vodovodech a kanalizacích. Za něj by mohli zaplatit okolo tří miliard korun. Zájem Číňanů HN potvrdilo několik zdrojů obeznámených s připravovaným obchodem.
Nejedná se přitom o nejznámější čínskou skupinu v Česku CEFC, jejíž tváří je exministr obrany Jaroslav Tvrdík. O firmu, která dodává vodu pro téměř tři čtvrtě milionu lidí, se zajímá investiční fond Sino-CEE, za nímž stojí několik obřích čínských firem v čele s největší bankou světa podle aktiv Industrial and Commercial Bank of China. Jde o nového čínského hráče ve střední Evropě, který se zaměřuje na energetiku, průmysl či právě vodárenství.
Fond má na nákupy okolo 10 miliard eur, tedy přibližně 260 miliard korun
Pro srovnání: je to o několik miliard více, než činí současná hodnota celé energetické Skupiny ČEZ.
Severomoravské vodovody a kanalizace v současnosti vlastní Španělé a Japonci. A právě japonský koncern Mitsui se rozhodl svůj podíl ve výši 49 procent prodat. Přitom ho koupil relativně nedávno − před čtyřmi lety za 2,5 miliardy korun. Podle informací HN se Japonci zbavují svého podílu proto, že změnili celosvětovou strategii. Investovat chtějí především v Africe a Jižní Americe.
Pro Japonce bude investice na severu Moravy zisková. Jednak s velkou pravděpodobností získají za svůj podíl vyšší částku, než kterou za něj zaplatili v létě roku 2013, ale také už inkasovali stovky milionů na dividendách. Například loni severomoravské vodárny vydělaly v čistém 362 milionů, čtyři pětiny z toho zamířily na účty vlastníků. Ti si navíc nedávno vyplatili další dvě miliardy korun, když o dvě třetiny snížili základní kapitál.
Zisk ve zmíněné výši by si firma podle odborníků z oboru měla udržet v dalších letech, i proto se očekává, že se o ni budou zajímat i další investoři. Má jít hlavně o větší zahraniční fondy, které hledají dlouhodobou investici, jež jim bude každý rok přinášet dividendu. „V současnosti jde o stabilní byznys,“ říká Pavel Válek, expert na vodárenství ze společnosti Grant Thornton.
Výhodou Severomoravských vodovodů a kanalizací je podle Válka fakt, že na rozdíl od jiných soukromých provozovatelů vlastní i samotné potrubí. Znamená to, že se o něj musí na vlastní náklady starat: a proto jim stát, který na ceny vody dohlíží, umožňuje vydělávat víc, než kdyby rozvody nevlastnily.
Právě takový stav je v Česku nejčastější − řadu vodovodů a kanalizací provozují vesměs zahraniční soukromé společnosti, ale potrubí vlastní obce. To se táhne od 90. let, kdy obce neuměly zanedbané vodovody a kanalizace provozovat, a proto je začaly pronajímat.
To se ale postupně ukázalo jako problém. Například v Praze mají potrubí v pronájmu Pražské vodovody a kanalizace, které vlastní francouzská Veolia. Smlouva je však podle vedení magistrátu nevýhodná, protože nájemné od Veolie nestačí ani na opravy chátrajícího potrubí. Praha se snaží od Francouzů získat podíl zpět. Ze stejných důvodů se přes 450 měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji včera rozhodlo, že vykoupí většinový podíl Veolie v Severočeských vodovodech a kanalizacích. (pozor I zde očekáváme tzv. „tunel na konci tunelu“)
Voda je dar, ne zboží, nenechte si ujít ČLÁNKY o vodě!
Přihlaste se k odběru aktuálních článků
Přijdou další Číňané
Plánovaný nákup poloviny Severomoravských vodovodů a kanalizací by pro fond Sino-CEE byl vstupem do Česka. Dosud nejaktivnějším čínským investorem je tu zmíněná skupina CEFC. Loni získala fotbalovou Slavii, pivovary Lobkowicz, strojírny Žďas, většinu v cestovní agentuře Invia, dále polovinu letecké společnosti Travel Service a menšinový podíl v bankách J&T nebo hotely a nemovitosti v čele s pražským Florentinem.
Kromě CEFC zatím jiných čínských kupců přišlo málo. Jedním je státem ovládaný fond China-CEE, který v Česku loni získal třicítku solárních elektráren Energy 21. Strojírny ShaanGu pak koupily brněnského výrobce turbín Ekol.
Poradci při prodejích a nákupech firem se ale shodují, že čínských investic přibude. Důvodem je, že ČNB před měsícem povolila zmíněné Industrial and Commercial Bank of China, aby v Praze otevřela pobočku. Právě to má přitáhnout čínské investory. Podobné to bylo i v případě japonských či jihokorejských investic.
Kdo vlastní Severomoravské vodárny
◼ Jednu z největších vodárenských firem v Česku vlastní z téměř 50 procent španělská FCC Aqualia, 49 procent drží japonský koncern Mitsui. Několik desetin procenta připadá na drobné akcionáře.
◼ Japonci teď nabízí svůj podíl. Prodej má podle informací HN na starosti společnost EY, zájemci mají dodat nabídky do 26. června.
◼ V čele čínského fondu Sino-CEE je největší banka světa co do velikosti aktiv Industrial and Commercial Bank of China. Ta si podle informací HN na pomoc s plánovaným nákupem Severomoravských vodovodů a kanalizací najala společnost Deloitte.
-
- Čínský fond Sino-CEE usiluje o 49procentní podíl v Severomoravských vodovodech a kanalizacích.
- Prodává ho japonský koncern Mitsui a cena se může podle odhadů pohybovat okolo tří miliard korun.
- Za fondem stojí čínští obři jako banka ICBC a na nákupy ve střední Evropě má zhruba 260 miliard korun.
Nenechte si ujít VIDEA nejen o vodě!
Přihlaste se k odběru VIDEÍ
Máme pravdu a soudy to potvrzují. Systém, kdy jsou zájmy soukromých firem nadřazeny zákonům a zájmům lidí, je ve svobodném státě neakceptovatelný. Proto vodu a lidi bráníme a prosazujeme vrácení zájmů lidí do správy vody, odsun koncernů a garanci práva lidí na vodu v Ústavě ČR.
Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB
nebo
Děkujeme?