Pravda o vodě v Moravkoslezském kraji

Hospodaření s vodou je ze 99% v rukou španělského koncernu AQUALIA

Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s., SmVaK
španělý koncern AQUALIA

ZISK Z VODY, KTERÝ PLATÍ LIDÉ V CENĚ VODY KONČÍ NA ÚČTECH ŠP. KONCERNU AQUALIA, RESP. V ZAHRANIČÍ

OPAVA, NOVÝ JIČÍN, FRÝDEK-MÍSTEK, KARVINÁ, HAVÍŘOV


Zisk z vody na severní Moravě inkasuje z  98% šp. koncern AQUALIA!

SmVak vlastní španělský koncern AQUALIA CZECH S.L. s 98,68 % podílem. Koncern vlastní z 51% společnost FCC AQUALIA S.A. a z 49%  MIT INFRASTRUCTURE EUROPE LIMITED se sídlem v daňovém ráji. Obě tyto společnosti jsou součástí španělského koncernu FCC.

Lidé na severní Moravě platí za českou vodu a velká část z toho, co zaplatí odteče do daňových rájů místo do obnovy a rozvoje infrastruktury. Lidé, města, obce a stát tak doplácí na blbost politiků z let kolem roku 1999, kdy starostové měst a obcí prodali za zlomek hodnoty akciové podíly v SmVaku koncernům.

Za následujících 15 let v SmVaku vystřídalo 5 zahraničních vlastníků. Přišli na monopolu vody vydělat. Z SmVaku si vyplatili veškeré předtím městy nakumulované zdroje a pak vodárnu zadlužili miliardovými úvěry. Navíc si do ceny vody kalkulují obrovskou ziskovou marži 30-45 %! a tu si poté vyplácí v dividendách, které posílají do zahraničí.

Vše je to legální, ale toto mohly jako vlastník SmVaku dělat obce a ty by tyto peníze reinvestovaly a obnovy vodárenských sítí.

Pro porovnání, při zachování majority měst ve vodárně, např. Brněnské vodárny a kanalizace, které ovládá Statutární město Brno, je do ceny vody kalkulována zisková marže jen kolem 5-7 %. 

Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s.
  
SmVaK
zisk v tis.Kč
rok
celkem
celkem 2011-2013
1.136.231
2013
388602
2012
385149
2011
362480

Pokoutný prodeje akcií z majektu měst a obcí nikdy žádný starosta či primátor nezažaloval a majetek, ani vliv obcí na vodu, žádný "politik" nebránil. Řada starostů sedí v dozorčí radě soukromé společnosti, ačkoliv nejsou města akcionáři SmVaku. Tím je laické veřejnosti presentováno zachování vlivu měst a obcí na vodu!

Dneska často stejné politické strany, které za hubičku předaly vodárenský monopol na severní Moravě koncernu, "brečí", že nemají vliv na vodu, na cenu vody, ani na investice a vodárenskou společnost.

Jejich bývalá vodárna, místo financování obnovy infrastruktury v plné výši, posílá miliardy vybrané od lidí ve vodném a stočném nebo nakumulované v majetku SmVaku, na své účty do zahraničí. Proto musí investice do obnovy vlastních trubek financovat z rozpočtů města  a obce. Lidé tak vše zaplatí znovu, tentokrát z daní.

Koncery si vyplatili miliardyPolitici prodali monopol a pak brečí, že na něj nemají vliv

ZDARMA

Kolik a komu za vodu platím a kde mé peníze končí?

  1. Výše vodného a stočného za poslední 3 roky
  2. Zisky z "vody" dosažené vodárnou v rukách zahr. koncernů za 4 roky
  3. Výroční zprávy, rozvahy a účetní závěrky za 3 roky
  4. Jak se stanoví zisk z vodného a stočného a kde zjistíte jeho výši?

Nemám rád SPAM, e-mail můžete vždy odhlásit!

[/opmIf]

Pro Transparency international jsem napsal Analýzu o dění v českém vodárenství

Odpovídá na podobné otázky.

ZDARMA ke stažení

Analýza Transparency international Proč máme drahou vodu?

Ukázkové příklady a důsledky pochybných "privatizací" ...

privacy e-mail můžete kdykoliv odhlásit

Chceme platit za vodu jen to, co je skutečně třeba. Chceme, aby peníze, které platíme za vodu, byly reinvestovány zpět ve vodárenském odvětví a nekončily v cizině na účtech zahraničních koncernů. Chceme kontrolu a správu vody pro další generace v rukou státu.

Chcete totéž?

Pak, se přidejte k lidem, kteří již požadují nápravu ve prospěch lidí a měst

Pomozte poslat koncerny domů. Šlo to s armádou Sovětského svazu, půjde to i s koncerny.

Mám dost neustálého zdražování vody na úkor lidí