vodan není samozřejmost

A Thisty World – Žíznivý svět: Doporučuji a současně hledám lidi, co mají tento film nahraný

Dokument „Žíznivý svět“ odvysílala dne 30.12.2014 ČT2 ve 14:35 hod. Dokument není na internetu. Pokud máte dokument nahraný, mám zájem ho získat. Dejte mi prosím vědět na rn@cccfm.cz .

Již dokumentární film „Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou na vodě“  je důkazem, že Francouzi točí velmi zajímavé dokumenty o vodě. Nejspíš proto, že sami mají vlastní zkušenost s jednáním koncernů a pochopili, že byznys a voda je pro lidi, města a stát cesta do pekel. Další jedinečný a tentokrát globální filmový projekt Yanna Arthuse-Bertranda La soif du monde („Žíznivý svět“)  je důkazem, že se na vodu musí lidé začít dívat z velkého nadhledu a to co nejdříve, nejlépe hned. Jinak ……

Více než miliardu lidí sužuje zoufalý nedostatek vody. Mezi člověkem, vodou, ekonomikou a zisky koncernů totiž existuje zcela nečekané spojení. Obecně se v médiích presentuje, že lidé spotřebují denně cca 100-120  litrů vody denně.  Tato spotřeba klesá, protože lidé šetří,  ale náklady na infrastrukturu jsou stále stejné, ne-li vyšší. ÚDAJNĚ PROTO ROSTE CENA – tento film je důkazem o tom, že to není pravda.

 Ve skutečnosti je denní spotřeba vody na člověka v tisících litrech. Jak je to možné? Je to voda, které je zapotřebí k vyrobení nebo vypěstování všeho, co konzumujeme.

Čtyřčlenná evropská rodina takto spotřebuje sto čtyřicet tisíc litrů vody týdně. Toto množství by stačilo k naplnění plaveckého bazénu. Způsob jak žijeme, cestujeme a trávíme volný čas, to vše neustále zvyšuje naše nároky na vodu, jež rostou tak rychle, že dostupné přírodní zásoby vody leckdy nestačí. Přitom svět stále více trápí nedostatek vody.

Je dobře, že o tom někdo natočit dokument.

Zkuste si představit, že během výroby jednoho a půl litru minerální vody se spotřebují tři litry vody.

Čtyřicet litrů na vypěstování jednoho salátu.

Sto čtyřicet litrů na jeden šálek kávy.

Sto osmdesát pět litrů na jeden kilogram rajčat.

Tři sta třicet litrů na jeden bochník chleba.

Devět set šedesát litrů na jeden litr vína.

Tisíc litrů na jeden kilogram jablek.

Jedenáct set litrů na jeden litr mléka.

Devatenáct set litrů na kilogram těstovin.

Tři tisíce čtyři sta litrů na kilogram rýže.

Jedenáct tisíc litrů na jedny džínsy.

Patnáct tisíc litrů na kilogram hovězího. Toto množství vody je zapotřebí na vypěstování krmiva pro hovězí dobytek.

 

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje