Zaplatíme přehrady, povodně, obnovu trubek a na vodě budou vydělávat koncerny?

Když vláda chce, tak řešení ve vodárenství je schopna nalézt. Proč nechce řešit vytunelování řady okresních vodáren?Kvůli hrozbě nedostatku vody zvažuje vláda stavbu čtyř nových přehrad

Pro případ hrozby delšího sucha prověří vláda možnost stavby čtyř nových přehrad. Na svých twitterových účtech to oznámili premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Nové přehrady by mohly být v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.„Vláda pokračuje v koncepčním řešení problému sucha. Dnes jsme schválili další krok - plán pro stavbu 4 záchytných vodních nádrží ve 3 krajích,“ napsal předseda vlády a ČSSD Sobotka.

Přehrady by měly pomoci se zásobováním vodou v době sucha. „Pokračujeme v řešení problému sucha, které nás velmi zajímá,“ uvedl šéf lidovců Bělobrádek.

„Česká republika je závislá jen na vodních srážkách,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL s tím, že za posledních 25 let se hrozbě sucha Česká republika dostatečně nevěnovala. Podle Jurečky nejde jen o stavbu nových přehrad, ale také třeba o změnu hospodaření na zemědělské a lesní půdě.

Příslušné orgány dostaly v pondělí od ministrů za úkol prověřit, zda jsou záměry na stavbu nových přehrad uskutečnitelné - jde o takzvanou studii proveditelnosti. Podle ministerstva zemědělství je nezbytné začít s přípravou už nyní, protože od prvního záměru k postavení přehrady obvykle v Česku uplyne dvacet let. „Jde o to, aby i naše vnoučata jednou měla dost vody,“ řekl po jednání vlády Jurečka.

Pěčínská nádrž by stála na Zdobnici v území Rychnova nad Kněžnou. Během sucha by posilovala zdroje v povodí horního a středního Labe pro zásobování Hradce Králové vodou. Podle ministerstva by navíc při povodních mohla ochránit zástavbu podél řeky Zdobnice. O stavbě se uvažovalo již v roce 1902. Nyní se počítá se zatopením maximálně 80 hektarů.

Vlachovická přehrada by mohla stát na Vláře a pomáhala by se zásobováním pitnou vodou i pro Zlínsko a Uherskohradišťsko. Další dvě přehrady na Rakovnickém a Kolešovickém potoce jsou menší. Měly by pomáhat ke zlepšování průtoků při suchu a posílit tamní podzemní vody. Voda by v nich také mohla pomoci zemědělcům se závlahou.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/

Válka o vodu

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Související články

  1. Fr. Dokument: Water Makes Money - Voda vydělává
  2. Proč se privatizovala „voda“ v ČR a kdo je za to odpovědný
  3. Nadlidé a podlidé: Jak si koncern dělá z vody kšeft a lidé nemají vodu pro děti

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí. Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu. 17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>  a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. "provozním modelem" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300>  a spolu s cca  14.000 občany požaduji  po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat:  VODA JE ŽIVOT - POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje