V neděli 19.1.2020 vyšel na Novinky.cz níže uvedený článek. Všimněte si, že „pánové“ v článku hovoří pouze o ochraně vodních zdrojů. Ne o ochraně prodeje a provozu vodovodů a kanalizací. Nehovoří o ochraně peněžních toků a zisků z vody. Nehovoří o lidech, městech a státu, ani o eliminaci vlivů a zájmů koncernů, mafiánů….
Zisky ze státem chráněné vody dál potečou do zahraničí a lidé budou platit jako mourovatí
Pitná voda má být nadřezena všemu zákonem – je voličům velmi pěkně znějící heslo, které systémově absurní systém, kdy její prodej a veškeré peněžní toky potřebné pro její dodání mají ze 70% v rukou koncerny, rozhodně neřeší a nevrací zájmy lidí do správ vody, naopak je ponechávají toto v rukou koncernů, tzn. zákon nebude nic lidem garantovat.
Pitná voda pro hromadné zásobování obyvatelstva je veřejným zájmem číslo jedna a ČSSD má obrovský podíl na tom, že tento monopol a veřejný zájem číslo jedna spravují koncerny jako svůj zdroj zisků a ne městské vodárny, jako veřejnou službu. Novým ústavní zákon má být nadřazená nad jiné zájmy, například v dopravě nebo energetice? Tak to se koncerny dostanou ještě do lukrativnějšího postavení, že? Shodli se na tom ministři zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a životního prostředí Richard Brabec (ANO)?
Stalo se tak v týdnu v rámci už čtvrtého diskusního stolu, u kterého se sešli odborníci na vodu a krajinu, právníci z Legislativní rady vlády i zástupci dalších stran.
Podle Brabce jde o naléhavý problém. „Letošní rok bude podle všeho opět velmi suchý a jen tak se to nezmění. Vždy existují různé veřejné zájmy (třeba veřejný zájem koncernů oládat monopol dodávk vody?) o, které se musí při rozhodování o realizaci toho či onoho buď upřednostnit, nebo upozadit. My chceme, aby zdroje pitné vody pro hromadné zásobování obyvatelstva byly tím nejvíce prioritním veřejným zájmem, nad nímž už jiný není,“ řekl ministr Právu.
pozn. Radek Novotný: Pan Brabec jako všech 200 poslanců a 81 senátorů ví, že posledních 20 let je upřednostněn zájem koncernů a zájmy občanů jsou 20let upozadněny. Je na to opakovaně upozorňován a má o tom důkazy i ROZSUDKY. Dostal je osobně sejně jako 200 poslanců a 81 senátorů i 17 členů Vlády ČR v rámci CHARTY VODA 300.
Přihlaste se k odběru VIDEÍ
Čtěte pozorně
Jedním z principů má být výhradní státní a samosprávní kontrola nad zmíněnými vodními zdroji. Jde spíše o garantování současného stavu i do budoucna. Jak totiž Právu potvrdil mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý, soukromé subjekty v současnosti nevlastní žádné významné zdroje určené pro hromadné zásobování obyvatel pitnou vodou.
POZN. Radek Novotný: Jde o garantování současného stavu i do budoucna? Současný stav je nastaven ve prospěch koncernů. Náprava zákonů je třeba, ale to je pouze jeden bod z 10 potřebných https://pravdaovode.cz/petice-obsah/ , aby voda a vše kolem ní byla spravována v zájmu lidí. Když udělají jen tuto jednu věc a ne ty další, pak jde o jen o tanečky a lov voličů, kteří se v tom nevyznají.
Toto je současný stav
Zisky ze státem chráněné vody dál potečou do zahraničí a lidé budou platit jako mourovatí
Těžba má ustoupit
„Jiný stav je však u vodárenské infastruktury, tedy vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu, kde existuje i soukromé vlastnictví. Záměrem je zde do budoucna, avšak nikoliv retroaktivně, zabránit možnosti prodeje státní či municipální infrastruktury soukromým subjektům nebo i developerské budování této infrastruktury se záměrem budoucího vlastnictví,“ upřesnil Bílý.
Právníci mají nyní zanalyzovat, jakých veřejných zájmů by se nový zákon mohl dotknout. Podle Brabce jde například o dopravu či energetickou bezpečnost. „Příklad: bude se rozhodovat o štěrkovně, ale musela by ustoupit zdroji pitné vody. V takovém případě by voda měla rovnou přednost,“ dovysvětlil Toman. Brabec původně uvažoval o tom, že zákonná ochrana vody by byla obsažena přímo v Ústavě. Nakonec se oba ministři shodli na samostatném zákoně, který by měl mít devět základních pasáží.
Podle Tomana je potřeba získat drtivou většinu napříč politickým spektrem, aby byl zamýšlený zákon schválen. K přijetí ústavního zákona jsou potřeba tři pětiny hlasů, a to jak ve Sněmovně, tak v Senátu.
Zatím není jasné, zda bude návrh zákona předložen jako vládní, nebo poslanecký. Experti, kteří se účastnili středečního zasedání, mají své připomínky předložit do konce tohoto měsíce. Po jejich vypořádání chtějí Toman s Brabcem s návrhem seznámit všechny parlamentní kluby, aby si zajistili potřebnou podporu.
Voda je dar, ne zboží, nenechte si ujít to nejlepší z ČLÁNKŮ o vodě!
Přihlaste se k odběru článků
Norma by měla být podle jejich představ schválena ještě letos. Strany jsou ochotné naslouchat, ostatně ústavní ochranu vody prosazují od loňska už lidovci a návrhů k ochraně vody je vůbec více.
„Návrh ještě není finální, takže nedokážu odpovědět, zda jej podpoříme,“ odpověděl na dotaz Práva místopředseda pirátů Radek Holomčík. Problém podle něj není ani tak ve stavu současné zákonné ochrany vody, ale v tom, že legislativa není dodržována. „Typickou ukázkou je kauza povolování povrchové těžby štěrkopísku pár set metrů od 5. největšího vodního zdroje v ČR nedaleko obce Uherský Ostroh,“ poznamenal Holomčík.
Pozn. Radek Novotný: Nevěříme ANO a už vůbec ne ČSSD – Nadační fond PRAVDA O VODĚ . Pokud opravdu chcete chránit vodu a lidi budete muset udělat víc než jen napsat další zákon. Budete muset vrátit do rukou veřejného sektoru správu vody, uzavřít tok financí inkasovaných od lidí v odvětví, tzn. odsunout od vody překupníky, místní oligarchy, koncerny.
Především budete muset hnát k odpovědnosti s koncerny kolaborující „politické kolegy“ z vašich řad, kteří zavedli a udržují tunely do městských vodáren a ukončit dobývání renty v ČR z vodáren – https://pravdaovode.cz/novinky/dobyvani-renty/
Když to neuděláte, tak je toto jen další populistický krok k lovu voličů.
Nevěřte politiků a těm z Mze už vůbec ne:
Šok, Ministerstvo zemědělství hlasovalo PRO vyvedení zisků z vody na koncerny!
Vše financujeme z vlastních zdrojů a z příspěvků lidí, jako jste vy. Od státu a politiků nechceme ani korunu, aby nás nemohli ovlivňovat.
Transparentní účet
966665 / 0300 ČSOB
nebo
Děkujeme?