Marže vodáren stouply až na třetinu ceny. Zisk často mizí v zahraničí

Více než polovina z vodárenských společností v Česku loni zvýšila procento své marže, kterou promítají do regulované ceny vody. V extrémních případech tvoří až třetinu z nákladů na cenu vodného a stočného. Mezi regiony panují velké rozdíly. Nejvíce platí zákazníci na marži těm vodárnám, které provozují zahraniční firmy.

Ukazuje to meziroční porovnání kalkulací vodného a stočného, které posílají všechny vodárenské firmy každoročně Ministerstvu zemědělství. Z dvaceti největších firem v oboru jich loni zvýšilo svoji marži dvanáct, některé i několikanásobně. Sedm firem z dvaceti má marži přes deset procent.

Žebříčku dlouhodobě vévodí Severomoravské vodovody a kanalizace, které do ceny vody kalkulují více než třetinovou marži z nákladů na vodu. Mluvčí firmy Eva Špirochová její výši obhajuje tím, že jsou čistě soukromou společností, která nemá přístup k dotacím. „Jediným zdrojem pro obnovu a modernizaci naší infrastruktury je tak kromě vyprodukovaných odpisů zisk,“ říká Špirochová.

Firma loni vydělala 388 milionů korun, 335 vyplatila svým akcionářům na dividendách, na investice nešla ani desetina zisku firmy ovládané španělským a japonským kapitálem.

pozn. R. Novotný: Argumentace paní 335 Špirochové ohledně financování investic je nedůvěryhodná a děravá jako cedník. Jen v roce 2013 z 388 mil. Kč zisku z distribuce „české“ vody na Severní Moravě, celých 335 mil. Kč odteklo do Španělska a Japonska! Češi samozřejmě v ceně vody investice platí, ale navíc platí i tyto enormní zisky. Od privatizace SmVaku v roce 1999 odteklo takto z peněženek lidí více než 4 miliardy korun, které do infrastruktury nikdy investované nebyly a nebudou.

„Za rozumnou pokládáme marži pět až sedm procent ročně,“ říká předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák. Tuto podmínku splňují hlavně menší okresní vodohospodářské firmy, které si nechaly jak síť, tak její provozování. Nízká marže však může přinést zanedbávání investic, které se prodraží v budoucnu.

Poměr zisku k úplným vlastním nákladům je jedním z ukazatelů ziskovosti vodáren, stát ho však odmítá. „Není vůbec určující pro cenovou regulaci,“ říká Radek Ležatka, mluvčí Ministerstva financí, které má regulaci na starosti.

Evropská unie však nutí Česko změnit přístup. Vláda chce ještě letos rozhodnout, jak v příštích letech zpřísní regulaci. To by mělo přinést i nižší růsty cen vodného.

Zdroj: idnes.cz

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

2 Komentáře

 • J.Marek

  Odpověď Odpovědět Prosinec 5, 2014

  V okrese Česká Lípa jsme byli letákem informováni co nás čeká v r. 2015 (opětné zdražení, co jiného!!)s tím, že je třeba investovat do zanedbaných sítí. To dle hesla: „co Čech, to blbec“, protože máme potrubí v ulici starší než 100 roků z litiny a rezavá voda teče do domácností. Tu rez nezachytí žádné domovní filtry instalované za vlastní. Odůvodněním o investování do potrubních rozvodů se vodárny zaklínají pravidelně při každoročním zdražování a „skutek utek“.

 • Stanley.b

  Odpověď Odpovědět Únor 19, 2015

  Drazí spoluobčané,
  když jsem zjistil, že naší vodu u nás prodávají Španělé a Japonci za hříšný peníz pod záštitou Sm VaK,
  nemeškal jsem a udělal jsem si vrt a čističku. Škoda, že tak nemůžu ještě udělat něco ekonomického s elektřinou.
  Naštěstí plyn nemám.

  Takže darmožrouty se snažím podporovat v co nejmenší možné míře.

Napište komentář

* Povinné údaje