Více než polovina z vodárenských společností v Česku loni zvýšila procento své marže, kterou promítají do regulované ceny vody. V extrémních případech tvoří až třetinu z nákladů na cenu vodného a stočného. Mezi regiony panují velké rozdíly. Nejvíce platí zákazníci na marži těm vodárnám, které provozují zahraniční firmy.
Ukazuje to meziroční porovnání kalkulací vodného a stočného, které posílají všechny vodárenské firmy každoročně Ministerstvu zemědělství. Z dvaceti největších firem v oboru jich loni zvýšilo svoji marži dvanáct, některé i několikanásobně. Sedm firem z dvaceti má marži přes deset procent.
Žebříčku dlouhodobě vévodí Severomoravské vodovody a kanalizace, které do ceny vody kalkulují více než třetinovou marži z nákladů na vodu. Mluvčí firmy Eva Špirochová její výši obhajuje tím, že jsou čistě soukromou společností, která nemá přístup k dotacím. „Jediným zdrojem pro obnovu a modernizaci naší infrastruktury je tak kromě vyprodukovaných odpisů zisk,“ říká Špirochová.
Firma loni vydělala 388 milionů korun, 335 vyplatila svým akcionářům na dividendách, na investice nešla ani desetina zisku firmy ovládané španělským a japonským kapitálem.
pozn. R. Novotný: Argumentace paní 335 Špirochové ohledně financování investic je nedůvěryhodná a děravá jako cedník. Jen v roce 2013 z 388 mil. Kč zisku z distribuce „české“ vody na Severní Moravě, celých 335 mil. Kč odteklo do Španělska a Japonska! Češi samozřejmě v ceně vody investice platí, ale navíc platí i tyto enormní zisky. Od privatizace SmVaku v roce 1999 odteklo takto z peněženek lidí více než 4 miliardy korun, které do infrastruktury nikdy investované nebyly a nebudou.
„Za rozumnou pokládáme marži pět až sedm procent ročně,“ říká předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák. Tuto podmínku splňují hlavně menší okresní vodohospodářské firmy, které si nechaly jak síť, tak její provozování. Nízká marže však může přinést zanedbávání investic, které se prodraží v budoucnu.
Poměr zisku k úplným vlastním nákladům je jedním z ukazatelů ziskovosti vodáren, stát ho však odmítá. „Není vůbec určující pro cenovou regulaci,“ říká Radek Ležatka, mluvčí Ministerstva financí, které má regulaci na starosti.
Evropská unie však nutí Česko změnit přístup. Vláda chce ještě letos rozhodnout, jak v příštích letech zpřísní regulaci. To by mělo přinést i nižší růsty cen vodného.
Zdroj: idnes.cz
VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ!
Tím co dělám a jak žiji, jsem se naučil nebát se říct svůj názor, stát si za ním a tím bránit pokračování systému nastaveném v neprospěch lidí.
Jsem ekonom a expert na praktiky koncernů a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny pro prodej české vody nepotřebujeme, přišly na vodě vydělat, ne nám pomáhat a řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti, nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. Bez nich koncerny monopol vod nikdy neovládnou a nevyinkasují z vody ani korunu.
17 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků.
Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >> a spoluzakladatele NADAČNÍHO FONDU PRAVDA O VODĚ.
Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním a tzv. „provozním modelem“ – Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod … Díky tomu dnes městské vodárny čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí.
Informovanými nejde manipulovat, proto vznikl datový portál www.PRAVDAOVODE.cz >> a YOU TUBE KANÁL PRAVDA O VODĚ>> Kde jsou informace, které jinde nejsou a darebáci je tají. Mají je max. soudci.
Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>>
Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> a spolu s cca 14.000 občany požaduji po politicích v Parlamentu ČR nápravu a každý, se k nám může přidat: VODA JE ŽIVOT – POŽADUJEME JI SPRÁVOVAT JAKO VEŘEJNOU SLUŽBU A NE KŠEFT
Staňte se fanouškem a sdílejte to, co vás o vodě zaujme Facebook VODA LIDEM>>
2 Komentáře
J.Marek
5 prosince, 2014V okrese Česká Lípa jsme byli letákem informováni co nás čeká v r. 2015 (opětné zdražení, co jiného!!)s tím, že je třeba investovat do zanedbaných sítí. To dle hesla: „co Čech, to blbec“, protože máme potrubí v ulici starší než 100 roků z litiny a rezavá voda teče do domácností. Tu rez nezachytí žádné domovní filtry instalované za vlastní. Odůvodněním o investování do potrubních rozvodů se vodárny zaklínají pravidelně při každoročním zdražování a „skutek utek“.
Stanley.b
19 února, 2015Drazí spoluobčané,
když jsem zjistil, že naší vodu u nás prodávají Španělé a Japonci za hříšný peníz pod záštitou Sm VaK,
nemeškal jsem a udělal jsem si vrt a čističku. Škoda, že tak nemůžu ještě udělat něco ekonomického s elektřinou.
Naštěstí plyn nemám.
Takže darmožrouty se snažím podporovat v co nejmenší možné míře.
Napište komentář