voda je základ života - prvadaovode.cz

Hladina poloviny podzemních vod v Česku je výrazně pod normálem

Oproti loňsku klesla hladina u čtyř pětin vrtů. Hladiny řek se ale po výrazném letním suchu již zvýšily. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální zprávě ke stavu v polovině listopadu.

V normálu je hladina u podzemních vod jen u třetiny vrtů, hlavně v povodí Svratky a Svitavy, dolní Sázavy, Lužnice a dolní Ohře. U 47 procent vrtů je ale úroveň výrazně pod normálním stavem. „Nejvíce jich je stále v severních, severovýchodních a jihozápadních Čechách, v povodí horní Sázavy a na severu Moravy,“ sdělili pracovníci ústavu.

Sucho začalo již o minulé zimě, která byla podle předběžné zprávy ústavu nejsušší od roku 1961. Od letošního ledna do konce srpna pak spadlo na českém území 353 milimetrů srážek, tedy 353 litrů na metr čtvereční, což je po roce 2003 druhá nejnižší hodnota od roku 1961.

V následujících týdnech ale podle ČHMÚ nastane mírný vzestup podzemních vod. Již nyní ve srovnání s předchozím měsícem hladiny zhruba tří čtvrtin vrtů rostou nebo stagnují.

Situace na řekách

Na řekách a potocích již podzimní deště většinou situaci zlepšily. V Povodí Vltavy přinesly místní vydatnější deště zvýšení hladin, v některých případech bylo v tocích až 2,5krát více vody než obvykle. Samotná Vltava ve Vraňanech tekla v objemu 125 kubíků za vteřinu, tedy asi polovinou obvyklého průtoku. „Odtok ze středního Labe představoval asi 110 procent dlouhodobého listopadového průměru,“ oznámili meteorologové. V Děčíně pak mělo Labe 87 procent dlouhodobého průměru. Průměrný stav toků je nejčastěji mezi 45 a 150 procenty běžného listopadového průtoku.

Sucho během léta způsobilo potíže zemědělcům, špatnou úrodu měli například pěstitelé chmele, ovoce a zeleniny či brambor, naopak se dařilo obilninám. Velké škody také očekává Státní podnik Lesy České republiky, a to hlavně na výsadbě stromů. Velmi časté byly kvůli suchu letní požáry lesů a polí, někdy zasáhly i plochy o rozloze v desítkách hektarů.

Zdroj: ČTK

O tom, co se děje ve vodárenství, vodárnách a v obchodu s vodou v České republice se dozvíte v rámci projetku PRAVDA O VODĚ

About The Author

Radek Novotný

VODA JE ŽIVOT A MŮJ ŽIVOT, ANI ŽIVOT MÝCH DĚTÍ, PROTO DO RUKOU KONCERNŮ ROZHODNĚ NEPATŘÍ! Inspiruji lidi, jak mít a říct svůj názor, jak se nebát, jak nebýt ovce a jak společně zabránit něčemu, co je v neprospěch lidí. Jsem makroekonom a vodárenský expert na praktiky zahraničních firem a Hadů na radnicích. Vysvětluji a dokládám, že koncerny přišly na nás a na vodě vydělat, ne řešit naše problémy. Problém nejsou koncerny, ale kolaboranti mezi politiky a nedostatek informací a manipulace se zastupiteli. 15 let dokládám, že v ČR poteče z kohoutků čistá voda, pokud budou obnovené trubky. Ty budou obnovené, pokud se do nich bude investovat a investovat se bude, pokud peníze, které za vodu zaplatíme, skončí zpět v infrastruktuře a ne v zahraničí. VODA patří do rukou měst či státu ne překupníků. Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ >>. Pomohl ubránit řadu vodáren před vytunelováním přes tzv. "provozní model" - Kroměříž, Přerov, Pardubice, Náchod ... Díky tomu zde dnes města čerpají dotace z EU na investice, hospodaření s vodou mají zcela v rukou a prioritou je rozumná cena vody a obnova sítí, ne peníze od lidí na účtech majitelů korporací v zahraničí. Informovanými lidmi nejde manipulovat, proto lidem informace poskytujiwww.PRAVDAOVODE.cz>>. Najdete zde takové, které jinde nejsou. Mají je max. soudci. Jsem spoluautor analýzy Transparency international: Kam odtékají zisky?>> a e-knihy PRAVDA O VODĚ: FAKTA?>> Spolu s lidmi jsem požádal 300 vrcholných politiků o nápravu systému s vodou v ČR: INICIATIVA VODA 300> Každý, se k ní může přidat:STOP ZDRAŽIVÁNÍ >> Staňte se fanouškem a sdílejte informace o VODĚ Facebook VODA LIDEM>>

Napište komentář

* Povinné údaje